Szczepienia ochronne | |
Szpital Prywatny Pulsmed od początku swojej działalności wykonuje usługi z zakresu szczepień ochronnych. Są to między innymi szczepienia przeciw:
Począwszy od 1998 roku, oprócz szczepienia pacjentów indywidualnych na terenie placówki, wykonujemy również organizowane na dużą skalę w całej Polsce akcje szczepień dla zakładów pracy, zarówno sektora publicznego, jak i firm prywatnych. Jesteśmy przedsiębiorstwem dbającym o jakość i zadowolenie naszych klientów, a doświadczenie uzyskane przez ostatnie lata procentuje znajomością specyfiki i trudności związanych ze szczepieniami i sprawia, że jesteśmy wiarygodnym i godnym zaufania partnerem medycznym.
Wyślij e-mail Wszystkich pacjentów zainteresowanych szczepieniami ochronnymi w naszej poradni prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem telefonu: (0-42) 633 32 75 wew. 25, 26 - poniedziałek-piątek, godz. 8.00 - 19.00. Pod tym numerem otrzymają Państwo odpowiedzi na pytania dotyczące szczepień oraz umówią się na wizytę. |
Grypa |
Grypa jest wirusową chorobą zakaźną, rozpowszechnioną na całym świecie, na którą każdego roku zapada około 100 milionów ludzi. Mimo że grypa często sprawia wrażenie łagodnej infekcji to jej epidemiczny charakter i towarzyszące powikłania sprawiają, iż każdego roku z jej powodu umiera wiele tysięcy ludzi na świecie. Zarażenie grypą może nastąpić zarówno drogą kropelkową, jak i poprzez kontakt bezpośredni z osobą zarażoną. Objawy grypy pojawiają się nagle – najczęściej w ciągu jednego lub dwóch dni i są to, przede wszystkim: wysoka gorączka, dreszcze, suchy kaszel, katar. Mogą również wystąpić krwawienia z nosa, silne bóle głowy, bóle mięśni i uczucie wyczerpania. Do najczęstszych powikłań grypy należą: zapalenie oskrzeli, zapalenie zatok, zapalenie płuc, zapalenie ucha, zaostrzenie już istniejących chorób, np. chorób układu krążenia (niewydolność krążenia), chorób układu oddechowego (astma, przewlekłe zapalenie oskrzeli i inne). Do rzadszych powikłań należą: zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie nerwów, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Grypa jest chorobą, której nie można lekceważyć. Jednocześnie jest to choroba przed którą stosunkowo łatwo się uchronić. Najlepszym zabezpieczeniem przed zachorowaniem na grypę jest stosowanie szczepionki. W związku z tym, że wirus grypy często zmienia swoja budowę szczepionka chroni organizm tylko przez jeden "sezon grypowy", czyli okres 1 roku. Dlatego najlepszym zabezpieczeniem przed chorobą jest coroczne szczepienie. Szczepieniu powinien poddać się każdy kto chce uniknąć zachorowania (ze wskazań medycznych szczepieniu powinny poddać się szczególnie osoby powyżej 65 roku życia, cierpiące na choroby przewlekłe, przebywające w skupiskach, itp.) a także pracownicy zawodów, których praca wymaga kontaktów z ludźmi. Celem szczepień przeciwko grypie jest nie tylko uniknięcie zachorowania, ale przede wszystkim uniknięcie powikłań pogrypowych mogących stanowić poważne i bezpośrednie zagrożenie dla życia chorego. Poza aspektem klinicznym, istotne jest to, że powikłania te generują nieporównywalnie większe koszty w stosunku do kosztu samego szczepienia. |
Wirusowe zapalenie wątroby |
Wirusowe zapalenia wątroby typu A, B i C zagrażają uszkodzeniem wątroby prowadzącym do jej całkowitej niewydolności, co grozi śmiercią. Najczęstszą postacią niewydolności jest tzw. marskość wątroby powodowana przede wszystkim przewlekłym wirusowym zapaleniem typu B, jak też typu C. Wirus typu B jest niebezpieczny także dla innych narządów, np. serca. Zakażenie wirusem typu A chociaż przechodzone jest lżej – może być długotrwałe, a wówczas pojawić się mogą zaburzenia hematologiczne, aplazja szpiku, ostra niewydolność nerek, a nawet ostra niewydolność wątroby. WZW typu A – żółtaczka pokarmowa Choroba ta rozprzestrzenia się drogą pokarmową. Wywołuje ją wirus HAV (Hepatitis A Virus), przenoszony drogą pokarmową. Stąd też potoczne nazwa choroby – żółtaczka pokarmowa, żółtaczka typu A, czy też choroba brudnych rąk. Zakażenie następuje poprzez spożycie zanieczyszczonej wirusami wody pitnej lub surowych pokarmów w niej mytych. Zachorowaniu sprzyja bliski kontakt z osobami zakażonymi we wczesnym, bezobjawowym okresie choroby, gdy zakażony nie jest jeszcze świadomy infekcji. Po pierwszym okresie, gdy choroba może przypominać przeziębienie, następują charakterystyczne objawy: skóra i białka oczu nabierają żółtawej barwy, mocz staje się ciemny, a stolec przeciwnie – jasny, odbarwiony. Przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A dostępna jest szczepionka. Aby ochrona przed infekcją była długotrwała - wymagane są dwie dawki szczepionki podane w schemacie 0 i następna dawka 6 - 12 miesięcy później. Szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A są szczególnie zalecane:
WZW typu B Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) typu B , zwane potocznie żółtaczką wszczepienną, czy też żółtaczką typu B jest jedną z najpoważniejszych i najgroźniejszych chorób zakaźnych. Wirus zapalenia wątroby typu B rozwijając się w organizmie osoby zakażonej może prowadzić do wielu powikłań – marskości i niewydolności wątroby, a w konsekwencji nawet do raka pierwotnego tego narządu i zgonu. Wirus zapalenia wątroby typu B jest 50 do 100 razy bardziej zakaźny niż wirus HIV. Toteż do zakażenia może dojść wskutek:
Jedyną skuteczną metodą zapobiegania wirusowemu zapaleniu wątroby typu B są szczepienia. Szczepionkę przeciw WZW typu B uważa się za pierwszą barierę zapobiegającą również chorobie nowotworowej wątroby. Do pełnego uodpornienia potrzebne są trzy dawki szczepionki, podane w odstępie 1 miesiąca od pierwszej dawki i 6 miesięcy od pierwszego szczepienia. Osoby młode, aktywne, często podróżujące powinny pomyśleć o podwójnej ochronie, narażone są bowiem zarówno na zachorowanie na WZW typu A jak i typu B. Istnieje możliwość zaszczepienia się 3 dawkami podwójnej szczepionki, by zabezpieczyć się przed obydwoma chorobami jednocześnie. WZW typu C – żółtaczka C Wirusowe zapalenie wątroby typu C - zwane jest także WZW C lub potocznie żółtaczką C wywołane jest zakażeniem przez wirus zapalenia wątroby typu C (HCV: Hepatitis C Virus). HCV jest małym organizmem, który ulega szybkim mutacjom. Istnieje w sześciu najważniejszych odmianach zwanych genotypami, oznaczanych numerami od 1 do 6. Identyfikacja genotypu u chorego jest bardzo ważna, ponieważ niektóre odmiany poddają się leczeniu łatwiej niż inne. Oznacza to, że czas leczenia będzie się różnić w zależności od stwierdzonego u danego pacjenta genotypu. Za źródło zakażenia uznawana jest zakażona wirusem krew. Zakażenie WZW typu C ma miejsce głównie:
Jeśli mamy podejrzenie zachorowania to potwierdzą to specyficzne przeciwciała w surowicy krwi (anty-HCV). Obecność materiału genetycznego wirusa (HCV RNA) w surowicy krwi dowodzi aktywnego zakażenia oraz możliwości przenoszenia zakażenia i rozwinięcia się przewlekłej choroby wątroby. Niestety nie ma obecnie szczepionki przeciw zakażeniu wirusem zapalenia wątroby typu C. |
Kleszczowe zapalenie opon mózgowych |
Kleszczowe zapalenie opon mózgowych jest chorobą wirusową przenoszoną przez zarażone kleszcze. Na dolegliwość tą chorują zarówno dzieci jak i dorośli, najczęściej są to jednak osoby w wieku 15-50 lat. Zachorowania na kleszczowe zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych wykazują dwa natężenia: jedno maksimum zachorowań w miesiącach czerwcu i lipcu a drugie w październiku. U części osób choroba przebiega w sposób bardzo łagodny i tylko badanie krwi potwierdza zakażenie. U innych dolegliwości po ukąszeniu objawiają się po tygodniu, a czasami nawet po dwóch od ukąszenia. Symptomy występujące podczas choroby są bardzo zbliżone do grypy: gorączka, bóle głowy i mięśni. Po kilku dniach wszystko mija i na tym choroba może się zakończyć. Występują jednak przypadki, iż po kilkudniowym okresie zdrowia pojawiają się widoczne oznaki zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Charakteryzują się w szczególności: wymiotami, nudnościami, utratą przytomności oraz zespołem objawów neurologicznych. W Polsce co roku na kleszczowe zapalenie opon mózgowych choruje od kilkudziesięciu do kilkuset osób. Nie jest więc to choroba powszechnie występująca, jednak jej przebieg jest na tyle ciężki, że osobom, które są narażone na ukąszenie kleszcza zaleca się szczepienie. Choroba może bowiem przebiegać bardzo ciężko, gdy wystąpią objawy mózgowe, móżdżkowe lub rdzeniowe. Czasem stwierdza się następstwa pochorobowe, takie jak niedowład lub zanik mięśni. Pełne szczepienie, aby przyniosło pewne i długookresowe efekty obejmuje 3 dawki – 1, następna po 2-3 miesiącach i ostatnia po następnych 9-12. Powinno się je rozpocząć przed sezonem wiosenno-letnim. Niezbędne są dawki przypominające, co 3 lata. |
Zapalenie płuc |
Zapalenie płuc to inaczej zapalenie oskrzelików oraz pęcherzyków płucnych wywołane poprzez drobnoustroje takie jak wirusy, grzyby, bakterie lub czynniki toksyczne. Zapalenie płuc to choroba na którą zapadają najczęściej dzieci i osoby starsze. Powikłaniem zapaleń płuc najczęściej jest zapalenie opłucnej. Występuje kilka rodzajów zapalenia płuc: płatowe – wywoływane przez paciorkowca Streptococcus pneumoniae o ostrym przebiegu, odoskrzelowe wywoływane przez paciorkowce z rodzin Haemophilius, Klebsiella, Legionella, zapalanie mykoplazmatyczne wywoływane przez bakterię Mycoplasma pneumoniae oraz zapalenie płuc zachłystowe spowodowane przedostaniem się do płuc zakażonego lub drażniącego materiału. Zapalenie płuc objawia się najczęściej gorączką, dreszczami, osłabieniem, dusznością oraz kaszlem z odkrztuszaną zieloną lub krwistą zawartością. Powikłania zapaleń płuc Powikłania zależą od zjadliwości drobnoustrojów, możliwości obronnych organizmu i metod leczenia. Najczęściej spotykane powikłania:
|
Szczepienia ochronne | |
- Wyślij e-mail (Vaxigrip) | 40,- |
- Wyślij e-mail (WZW A) - dorośli | 160,- |
- Wyślij e-mail (WZW A) - dzieci | 120,- |
- Wyślij e-mail (WZW B) - dorośli | 65,- |
- Wyślij e-mail (WZW B) - dzieci | 55,- |
- TWINRIX ( Wyślij e-mail ) - dorośli | 160,- |
- TWINRIX ( Wyślij e-mail ) - dzieci | 140,- |
- Wyślij e-mail (FSME IMMUNO) - dorośli | 80,- |
- Wyślij e-mail (FSME IMMUNO) - dzieci | 70,- |
- Wyślij e-mail (PNEUMO 23) | 70,- |
Informacje dla firm i instytucji |
W bieżącym roku, tak jak i w poprzednich sezonach, będziemy prowadzić szczepienia ochronne wśród pracowników firm i instytucji z całej Polski. Znamy specyfikę związaną przeprowadzeniem akcji szczepień na dużą skalę, potrafimy w sposób sprawny i terminowy wykonać usługę. Jesteśmy wiarygodnym partnerem, który rokrocznie sprawdza się jako kontrahent oferujący usługi najwyższej jakości. Co roku szczepimy kilkanaście tysięcy osób z terenów całej Polski, wykonując przede wszystkim szczepienia przeciw Wyślij e-mail oraz Wyślij e-mail .
Szczepienia ochronne są wyrazem troski o zdrowie pracowników. Równocześnie, szczepienia dają wymierne korzyści dla pracodawcy poprzez spadek absencji spowodowanej chorobą, zmniejszenie kosztów zasiłku chorobowego oraz niezakłócone funkcjonowanie firmy. Zakłady pracy, które zdecydowały się w latach poprzednich na zaszczepienie pracowników kontynuują współpracę z nami rok rocznie, widząc pozytywne efekty zdrowotne i korzyści ekonomiczne tych działań. Szczepienia prowadzimy na miejscu w Zakładach pracy w uzgodnionym wcześniej terminie. Jako Zakład Pracy Chronionej dodatkowo oferujemy obniżenie kosztów szczepień ze względu na ulgę we wpłatach na PFRON. Wyślij e-mail Wyślij e-mail Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem telefonu: (0-42) 633 32 75 wew. 52 lub (0-42) 631 99 05 - poniedziałek-piątek, godz. 8.00 - 19.00 Zapraszamy również do kontaktu e-mail na adresy Wyślij e-mail lub Wyślij e-mail lub skorzystania z umieszczonego na naszej stronie Wyślij e-mail . |