CZYNNOŚCI NOTARIALNE
Zgodnie z ustawą z dnia 14 lutego 1991 roku Prawo o notariacie notariusz jest powołany do dokonywania czynności, którym strony pragną nadać formę notarialną lub są do tego zobowiązane. Notariusz w zakresie swoich uprawnień działa jako osoba zaufania publicznego, korzystając z ochrony przysługującej funkcjonariuszom publicznym.
Czynności notarialne, dokonane przez notariusza zgodnie z prawem, mają charakter dokumentu urzędowego.
Czynności notarialnych notariusz dokonuje w kancelarii notarialnej. Wyjątkowo może dokonać tego w innym miejscu, jeżeli przemawia za tym charakter czynności lub szczególne okoliczności.
Notariusz dokonuje następujących czynności:
1) sporządza akty notarialne;
2) sporządza akty poświadczenia dziedziczenia;
3) sporządza poświadczenia;
4) doręcza oświadczenia;
5) spisuje protokoły;
6) sporządza protesty weksli i czeków;
7) przyjmuje na przechowanie dokumenty, pieniądze i papiery wartościowe;
8) sporządza wypisy, odpisy i wyciągi dokumentów;
9) sporządza, na żądanie stron, projekty aktów, oświadczeń i innych dokumentów;
10) sporządza inne czynności wynikające z odrębnych przepisów;
OPŁATY
Wysokość wynagrodzenia notariusza określa rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej. Do wynagrodzenia należy doliczyć podatek VAT według obowiązującej stawki (23%). Notariuszowi za dokonanie czynności przysługuje wynagrodzenie nie wyższe niż maksymalne stawki taksy notarialnej właściwe dla danej czynności.
Notariusz od czynności dokonanych w formie aktu notarialnego jako płatnik pobiera należne podatki:
- podatek od czynności cywilnoprawnych
- podatek od spadków i darowizn
Gdy akt notarialny zawiera wniosek o wpis do księgi wieczystej, notariusz pobiera od wnioskodawców opłatę sądową i przekazuje ją na rachunek właściwego sądu.
Wcześniejszy kontakt z notariuszem lub pracownikami Kancelarii Notarialnej (także telefoniczny bądź e-mail) pozwoli uzyskać informację o wysokości wynagrodzenia notariusza w danej sprawie, a także o koniecznych opłatach sądowych i podatkach.