Kierownik Kliniki: doc. dr hab. n. med. Janusz Świetliński
Kontakt: Tel. 022 815 13 35 |
Interdyscyplinarna szkoła zimowa "Postępy w Intensywnej Terapii
Noworodkowej i Dziecięcej" Zakopane, 6-10 marzec 2007r. Wyślij e-mail
|
Klinika Anestezjologii i Intensywnej Terapii
Klinika Anestezjologii i Intensywnej Terapii to największy zespół anestezjologii i intensywnej terapii dziecięcej w kraju. Wiele znieczuleń wykonywanych jest w trybie ambulatoryjnym – po zakończonym badaniu lub zabiegu dzieci mogą wrócić do domu tego samego dnia. W ciągu roku wykonujemy prawie 10 000 znieczuleń do zabiegów operacyjnych z zakresu kardiochirurgii, neurochirurgii, chirurgii ogólnej i transplantologii, urologii, okulistyki i stomatologii oraz do zabiegów diagnostycznych wymagających znieczulenia lub głębokiej sedacji w gabinetach rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej, USG, pracowniach endoskopowych i w pracowni badań izotopowych. Pracuje u nas 213 osób, w tym 35 lekarzy anestezjologów.
Oddział Intensywnej Terapii 1
OIT 1 dysponuje 10 stanowiskami intensywnej terapii, rocznie leczonych jest ok. 280-300 chorych (od noworodków do młodych dorosłych) z niewydolnością oddechową lub wielonarządową. Od roku 2000 personel OIT 1 prowadzi program przewlekłej wentylacji domowej dzieci w warunkach domowych. W grudniu 2004 leczeniem objętych było 38 dzieci z terenu całej Polski.
OIT2 – Oddział Intensywnej Terapii 2
OIT2 dysponuje 20 stanowiskami intensywnej terapii. W oddziale leczonych jest ok. 1500 pacjentów rocznie. Są to głównie pacjenci po operacjach kardiochirurgicznych, chirurgicznych,neurochirurgicznych, urologicznych, okulistycznych oraz po zabiegach kardiologicznych i transplantacjach wątroby oraz nerek. Za osiągnięcia OIT2 uważamy nowoczesne podejście lecznicze zmieniające się w zależności od aktualnej wiedzy na świecie, wprowadzanie najnowszych metod terapeutycznych.
Osiągnięcia
Klinika pełni ważną rolę w nauczaniu podyplomowych w zakresie anestezjologii i intensywnej terapii dziecięcej. Ośrodek Szkolenia i Symulacji w Anestezjologii, wyposażony w symulator do znieczulenia SIMA umożliwia przećwiczenie w warunkach zbliżonych do tych, które panują w prawdziwej sali operacyjnej postępowania w przypadku powikłań. Jest to również siedziba regionalnego ośrodka FEEA. W 2004 roku Klinika uzyskała akredytację European Centre for Training of Anaesthesiologists, stała się w ten sposób jednym z 4 ośrodków w Polsce, którym przyznano takie uprawnienia.
Struktura