Przez Gruzje i Armenię będą Państwo podróżować z Wyślij e-mail .
PROGRAM
Dzień 1-2
Wylot w nocy, przylot do Tbilisi nad ranem, zakwaterowanie, wypoczynek, późne śniadanie. Zwiedzanie najważniejszych cerkwi i twierdze Narikala w Tbilisi. Spacer wąskimi uliczkami starego miasta, nad którymi górują przepięknie zdobione balkony i tarasy oplecione bujnym winogronem. Przyjaźni piekarze ugoszczą nas chlebem prosto z pieca i słynnym chaczapuri. W trakcie dnia przechadzka po świeżo wyremontowanym bulwarze Mardżaniszwili, który przeniesie nas w mieszczańską, XIX-wieczną atmosferę. Wieczorem tradycyjna gruzińska kolacja na tarasie z panoramicznym widokiem na całe miasto.
Dzień 3
U zbiegu dwóch najważniejszych rzek Gruzji - Aragwi oraz Mtkwarii wyrasta monastyrDżwarii z VI wieku. Jest on miejscem, w którym Gruzini przyjęli chrześcijaństwo. Niedaleko znajduje się Mccheta - religijne centrum kraju z katedrą Sweti Cchoweli (UNESCO), która kryje w sobie nie tylko runo Chrystusa, ale też „słup życia” o rzekomo uzdrowicielskich właściwościach. Dalej zwiedzimy Upliciche – skalne miasto z I w. n.e. Następnie Gori – miejsce urodzenia Stalina.
Dzień 4
Kompleks klasztorów Gelati, w którym znajduje się grób znanego króla Gruzji – Dawida Budowniczego, złota mozaika oraz centrum nauczania i zachowane, średniowieczne winne piwnice. Przepiękny, mały klasztor zbudowany na skale – Motsameta, który opływa rzeka Tkalcitela. Przejazd do Kutaisi – zwiedzanie historycznego centrum, zakupy na kolorowym i gwarnym targu oraz kolejny zabytek UNESCO – katedra Bagrati (w rekonstrukcji). Pałac rodziny Dadiani w Zugdidi, a następnie przejazd przez urocze tereny historycznej Kolchidy pełnej plantacji herbaty. Przejazd z widokiem na jezioro Dżwarii, które objawi przed nami wszystkie kolory błękitu. Dojazd do Górnej Swanetii (UNESCO), gdzie naszym oczom ukarzą się charakterystyczne dla swańskiej wioski średniowieczne wieże obronne, które dokładnie obejrzymy w środku następnego dnia.
Dzień 5
Spacer uliczkami centrum Swanetii – miasteczka Mestia i zwiedzanie jego okolic z ciągłym widokiem na pięciotysięczniki: od dawna przyciągające alpinistów z całego świata – dwuszczytową Uszbę oraz zaśnieżoną "piramidę" Tetnuldi. Fakultatywna wycieczka na szczyt Dżwari, z którego rozciągają się przepiękne widoki na okolicę. Skosztowanie wody z jednego z wielu miejscowych źródeł mineralnych. Wieczorem fakultatywny koncert żeńskiego chóru, który wykonuje tradycyjne swańskie pieśni.
Dzień 6
Jedynie samochody terenowe umożliwią nam jeszcze głębsze poznanie Kaukazu. Dojedziemy nimi przez typowe swańskie wioski, obok wczesnochrześcijańskich kościółków z dobrze zachowanymi, oryginalnymi freskami aż do najwyżej położonej wioski Europy - Uszguli. Spędzimy popołudnie w malowniczym Uszguli, w którym czas się zatrzymał i wciąż czuć średniowieczną atmosferę. Zgubimy się w labiryntach kamiennych wież i pójdziemy na przyjemny spacer do lodowca u stóp najwyższej gruzińskiej góry – Szchara (5068 m n.p.m.) i majestatycznego Dżangi-tau (5058 m n.p.m.). Przy sprzyjającej pogodzie dla chętnych istnieje możliwość spaceru do miejsca, z którego widać najwyższą górę Europy – Elbrus (5642 m n.p.m.) i inne kaukaskie giganty.
Dzień 7
Ze Swanetii pojedziemy wprost na czarne, magnetyczne, lecznicze plaże Morza Czarnego. Możliwość masażu i ziołowych kąpieli.
Dzień 8
Przeniesiemy się na wschód Gruzji, gdzie dostaniemy się na pustynię do kompleksu klasztornego w skale Dawit Garedża przy granicy z Azerbejdżanem. Tam przypomnimy sobie jeszcze raz Swanetię, gdyż przejedziemy obok wioski Udabno, którą zamieszkują Swanowie przesiedleni przez sowietów w latach 80-tych. Czy zaśpiewają dla nas swańskie pieśni też miejscowe kobiety? Wieczorne zwiedzanie miasteczka Signagi – centrum winnego regionu Gruzji – Kachetii.
Dzień 9
Dziś czeka na nas przejazd przez żyzną Kachetię. Zwiedzimy wytwórnię wina zbudowaną w dawnej średniowiecznej twierdzy, spróbujemy najlepszych gruzińskich szczepów – Saperawi, Tsinandali czy “gruzińskiego porto” 16/16. Obok twierdzy Gremi, centrum średniowiecznej nauki Ikalto, pałacu w Telawi i najwyższej średniowiecznej katedry na Kaukazie Alawerdi dojedziemy do doliny Pankisi, gdzie żyje muzułmańska społeczność Kistów.
Dzień 10
Dawną gruzińską drogą wojenną wyruszymy znów na Kaukaz. Obok zbiornika z przejrzyście niebieską wodą i twierdzą Ananuri na jego brzegu aż do regionu Chewi pod legendarny wygasły wulkan Kazbek (5047 m n.p.m.), do którego według legendy był przykuty Prometeusz. Po drodze kaskady wytworzone przez wody mineralne.
Dzień 11
Krótka wycieczka do klasztoru Cminda Sameba, malowniczo położonego u podnóża Kazbeku, spojrzenie na Wąwóz Darialski, o którym tak pięknie pisał Puszkin, spacer do wodospadu Gweleti i zwiedzanie wieży obronnej we wsi Sno. Odpoczynek i kolacja pożegnalna dla tych, którzy nie jadą do Armenii (wieczorem odjazd na lotnisko).
---
Dzień 12
Mijając unikatowy kolorowy pomnik przedstawiający średniowieczną królowę Tamarę, traktory i Gagarina jedziemy aż do Armenii. Przejazd przez granicę, droga przez malowniczy kanion Debed. Zwiedzanie najprawdopodobniej najpiękniejszych ormiańskich kompleksów klasztornych Haghpat (UNESCO) i Sanahin (UNESCO), kolejką linową nad miasto Alawerdi i nocleg w hotelu w Wanadzorze.
Dzień 13
Zwiedzimy leśne klasztory Haghartsin i Goszawank. Przejdziemy się odnowionym centrum malowniczo położonego Dilijanu. Droga do górskiego jeziora Sewan – armeńskiego morza. Wykąpiemy się w jeziorze i zwiedzimy kościół Sewanawank umieszczony na skale nad jeziorem. Wierzchołek naszego ormiańskiego pielgrzymowania – Geghard (UNESCO) - wielopiętrowy jaskiniowy kompleks klasztorny ze świetną akustyką. Następnie wejdziemy do odnowionej antycznej świątyni Garni z oryginalną mozaiką w łaźni. Kolacja na zewnątrz w świetle zachodzącego słońca nad kanionem.
Dzień 14
Erywań – zwiedzanie miasta. Kaskady, centra sztuki, spacer po mieście, niezwykłe muzeum artysty i reżysera - Siergieja Paradżanowa, zwiedzanie nowoczesnego centrum i starego targowiska, niebieskie (szyickie) meczety, zabytek piśmiennictwa Matenadaran, pomnik i wstrząsające muzeum ludobójstwa Cicernakaberd. Odpoczynek w hotelu. Wolny wieczór w centrum miasta.
Dzień 15
Poranny wyjazd do klasztoru Chor Wirap u podnóża legendarnej góry Ararat, gdzie podobno dopłynęła Arka Noego. Umieszczona piętnaście metrów pod ziemią cela, w której więziony był św. Grzegorz Oświeciciel, dzięki któremu Ormianie jako pierwsi przyjęli chrześcijaństwo. Spacer po Eczmiadzynie (UNESCO) - ormiańskim Watykanie, muzeum najważniejszych relikwii (wśród których – według wierzeń – znajduje się fragment Arki). Zwiedzanie znaleziska archeologicznego Zwartnoc (UNESCO). Odjazd do Gruzji, po drodze spacer nad kanionem, na którym umieszczony został klasztor Howhanawank, twierdza Amberd oraz prosty, symboliczny kościółek w Spitaku. Powrót do Gruzji, wieczorne piwo i chinkali na starym mieście w Tbilisi.
Dzień 16
Poranny lot do Polski.
---
DODATKOWE INFORMACJE:
We własnym zakresie: wiza do Armenii (około 5 EUR), Opłaty za wstępy do zabytków, muzeów i kościołów (około 5 EUR)
Zakwaterowanie: Podczas wyjazdu będziemy w większości zakwaterowani w domach gruzińskich gospodarzy, które przystosowane zostały do przyjmowania zagranicznych turystów. Zwykle pokoje są dwułóżkowe, choć istnieje również możliwość zakwaterowania w pokojach wielołóżkowych. Łazienka i toaleta wspólna na korytarzu przy pokojach wieloosobowych. W Tbilisi i nad Morzem Czarnym, a także w Erywaniu nocować będziemy w 3* hotelu w pokojach dwułóżkowych.
Wyżywienie: W cenie wycieczki zapewnione jest każdego dnia śniadanie, a podczas pobytu w domach gościnnych również tradycyjna kolacja typu supra. Gruzińska kuchnia słynie z wielu potraw - zarówno mięsnych (chinkali, szaszłyk) i wegetariańskich (marynowane bakłażany, chaczapuri). W miastach istnieje wiele sklepów i restauracji - tam wyżywienie indywidualne. Ceny produktów spożywczych porównywalne lub niższe od polskich.
Transport: Do dyspozycji podczas całe wycieczki będziemy mieć komfortowy minibus z klimatyzacją. Na trasie Mestia - Uszguli będziemy korzystać z samochodów terenowych.
Klimat: Subtropikalny klimat w zachodniej części Gruzji, temperatura 25 - 30 stopni, spada wraz ze wzrostem wysokości. W górach Kaukazu Wielkiego w nocy temperatura może spadać do 10 stopni C. Na wschodzie Gruzji i w Armenii klimat suchy, kontynentalny, bez opadów, temperatura w lipcu może sięgać ponad 30 stopni.
Pilot: Roman Stanek, założyciel biura, wycieczki po Gruzji prowadzi od 2008 roku
Wyjazd: Miejscem rozpoczęcia wycieczki jest Tbilisi oraz Warszawa. Inne miejsce (Wrocław, Praga...) po wcześniejszym ustaleniu.
Bilety lotnicze na termin wrześniowy:
Wylot w sobotę 22.9. 22:30 z Warszawy
Powrót w niedzielę 7.10. 6:20 do Warszawy
Organizatorem wycieczki jest Barents.pl - Biuro Aktywnych Podróży