Zespół cieśni nadgarstka
Nerw przechodzący przez kanał nadgarstka (tzw. nerw pośrodkowy) jest jednym z trzech nerwów pomiędzy ręką a mózgiem. Nerw pośrodkowy jest najbardziej narażony na ucisk z powodu zwężenia bramy, przez którą dociera do ręki, co powoduje jego uszkodzenie i dolegliwości bólowe.
Dolegliwości Zespołu cieśni nadgarstka pojawiają się po dłuższym okresie powodując objawy neurologiczne. Pierwsze z nich w postaci kłucia, palenia kciuka i dwóch sąsiednich palców są obserwowane zazwyczaj po przepracowaniu, szczególnie w nocy. Następnie odczuwane jest drętwienie palców, które z czasem przekształca się w silny, natarczywy ból. Pojawia się obrzęk i zaburzenia czucia. Ręka staję się mniej sprawna manualnie. W początkowej fazie ćwiczenia nadgarstka niwelują ból. Z czasem jednak metoda ta przestaje działać. Nieleczony nadgarstek może doprowadzić do zwyrodnień i nasileniu bólu.
Diagnoza zespołu cieśni nadgarstka
Podstawą diagnozą niezbędną do dokonania zbiegu operacyjnego jest badanie EMG. Badanie wykonywane jest metodą bez igłową. W przypadku silnego uszkodzenia nerwów może zaistnieć potrzeba użycia jednorazowej elektrody igłowej
Leczenie zespołu cieśni nadgarstka
W przypadku braku zmian anatomicznych leczenie metodą nieoperacyjną polega na usztywnieniu nadgarstka.
Podstawową, skuteczną metodą leczenia jest stosunkowo prosty zabieg operacyjny z znieczuleniem miejscowym polegający na odbarczeniu nerwu pośrodkowego poprzez przecięciu troczka zginaczy.