Przewodowy system ma sens kiedy budowany dom jest w stanie surowym. Wymaga to jednak dokładnego przemyślenia gdzie rozmieścić określone elementy systemu alarmowego w fazie prowadzenia instalacji przewodowej aby nie okazało się, że po wytynkowaniu i w czasie montowania np. mebli, coś nam nie pasuje. Warto więc wcześniej skontaktować się z firmą instalacyjną aby potwierdzić lub rozwiać nasze obawy. Po wykończeniu domu może też się okazać, że chcemy rozbudować nasz alarm o jeszcze kilka czujników. Co wtedy zrobić? Ratunkiem w takiej sytuacji jest dołożenie urządzeń bezprzewodowych. Dzięki temu unikniemy prowadzenia dodatkowej instalacji przewodowej a co za tym idzie niepotrzebnego bałaganu z tym związanego. Można też podejść odwrotnie. W fazie budowy instalując system bezprzewodowy, po zakończeniu prac wykończeniowych, urządzenia bezprzewodowe można dowolnie poprzenosić w miejsca odpowiadające naszym potrzebom (bez konieczności prowadzenia instalacji przewodowej).
Mam swój wymarzony wykończony dom lub mieszkanie, lecz wcześniej z różnych przyczyn nie myślałem o systemie alarmowym i chcę go teraz zamontować, czym się sugerować?
Tutaj też mamy dwie możliwości – przewodowo lub bezprzewodowo.
Wybierając rozwiązanie przewodowe musimy się liczyć z tym, że po naszych pięknie wykończonych ścianach będzie konieczność prowadzenia instalacji alarmowej a co za tym idzie kucia ścian, gipsowania i malowania oraz firma instalacyjna zagości w naszych progach 3-4 dni, co też przełoży się na cenę instalacji tego systemu. Warto?
Dlatego też najlepszym rozwiązaniem do wykończonych pomieszczeń, jest instalacja bezprzewodowego systemu alarmowego. Co nam to da? W każdej chwili możliwość przeniesienia czujników w inne miejsce (nie ogranicza nas instalacja przewodowa), unikniemy prac budowlanych, a cena za taki system bezprzewodowy (łącznie z montażem) okaże się niższa niż za system przewodowy. W tym momencie musimy zadać sobie pytanie „Mam poświęcić 3-4 dni na instalację systemu przewodowego, gipsowanie, malowanie? Czy wolę to zrobić w jeden dzień bez kucia, gipsowania, w rezultacie za mniejsze pieniądze, pomimo tego, że koszt samych urządzeń bezprzewodowych jest wyższy?”
A teraz najważniejsze, zasada działania systemu przewodowego i bezprzewodowego jest dokładnie taka sama.
W każdym z dwóch wcześniej opisanych przypadków skontaktuj się z firmą instalacyjną w celu montażu systemu. Firmy takie dysponują niezbędną wiedzą oraz potrzebnymi narzędziami aby profesjonalnie zbudować od podstaw to czego potrzebujesz i w takiej konfiguracji jaka wydaje Ci się słuszna. Jeżeli masz problem ze znalezieniem firmy w swoim rejonie, zadzwoń ( Wyślij e-mail ) lub napisz ( Wyślij e-mail ) - pomożemy Ci.
Jak działa system alarmowy
Zasada działania systemu przewodowego czy bezprzewodowego opiera się na przetworzeniu danych dostarczonych do centrali alarmowej od urządzeń peryferyjnych (wszelkiego rodzaju czujników). Drogi dostarczenia informacji:
- przewodem – system przewodowy
- radiowo – system bezprzewodowy
- przewodem i radiowo – system hybrydowy (przewodowo bezprzewodowy)
Sygnały odbierane / nadawane przez centralę można podzielić na trzy podstawowe:
Sygnały sterujące
Po odebraniu takiego sygnału, centrala alarmowa wykonuje zadane polecenie np. uzbroi / rozbroi cały system, wywoła alarm napadowy lub włączy / wyłączy określone urządzenie automatyki domowej.
Informacja z czujników – wykrycie potencjalnego zagrożenia
W zależności od tego w jakim stanie jest centrala alarmowa (uzbrojona lub rozbrojona) podejmie ona określone działanie przypisane dla danego czujnika. Podczas uzbrojenia taki sygnał jest traktowany jako alarmowy, przy rozbrojonym systemie w większości przypadków sygnał ten jest pomijany - wyjątek stanowi tutaj czujnik zaprogramowany jako 24 godzinny (niezależnie czy uzbroimy czy rozbroimy system informacja z niego zawsze będzie alarmem dla centrali) oraz informacje napadowe.
Reakcja na sytuacje
Po przetworzeniu informacji z czujników, centrala alarmowa podejmuje określone działanie w zależności od swojego trybu pracy (uzbrojona / rozbrojona). Gdy jest uzbrojona, wysyła informacje do syreny o zagrożeniu i każe się jej natychmiast włączyć oraz wysyła do użytkownika systemu informacje o zagrożeniu wykorzystując zainstalowaną w sobie drogę transmisji (moduł powiadomienia, komunikator) linią telefoniczną, połączeniem GSM lub Internetem. Cała akcja alarmowa wyświetlana też jest na klawiaturze systemowej. Jeśli centrala jest rozbrojona nie podejmuje żadnej akcji (wyjątek stanowi końcowy opis w informacji z czujników).
We wszystkich przypadkach liczy się skuteczność dostarczenia do i od centrali danych a co za tym idzie wywołanie określonego działania (włączenie syreny alarmowej, powiadomienie użytkownika o zdarzeniu lub wysterowanie np. bramy garażowej). Badanie skuteczności dostarczenia informacji, wywołanie akcji alarmowej, odporność na zniszczenie oraz zakłócenia urządzeń musi być potwierdzone odpowiednią klasą bezpieczeństwa. Oferowane przez nas systemy Jablotron zarówno przewodowe i bezprzewodowe, posiadają klasę bezpieczeństwa „C” – profesjonalną nadaną przez Zakład Rozwoju Technicznej Ochrony Mienia "TECHOM".