Kurs z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy.
Termin kursu: na stronie internetowej.
Cena Kursu KPP: 700 złotych.
Cena kursu recertyfikującego: 300 zł/osoba (kurs dla osób, którym kończy się ważność kpp).
Termin kursu recertyfikującego: na stronie internetowej.
Miejsce szkolenia:
Centrum Symulacji Medycznej i Treningu
Biuro Kadr Medycznych
ul. Tadeusza Kościuszki 191
40-525 Katowice
Mapa dojazdu:
http://g.co/maps/nyaxb
1. Adresaci i cel główny kształcenia:
Celem kursu jest przygotowanie funkcjonariuszy służb lub członków organizacji społecznych o profilu ratowniczym(PSP, OSP, WOPR, GOPR, Wojsko, Policja, Straż Graniczna i Miejska), współpracujących z systemem Państwowe Ratownictwo Medyczne do:
- realizacji zadań z zakresu ratownictwa w czasie akcji ratowniczych,
- współdziałania z systemem Państwowe Ratownictwo Medyczne,
- w szczególności do udzielania osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego kwalifikowanej pierwszej pomocy w miejscu zdarzenia do czasu przekazania ich personelowi zawodowych służb ratowniczych.
2. Szczegółowe cele kształcenia:
a) utrwalenie podstawowej wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy;
b) zdobycie i utrwalenie wiedzy z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy;
c) kształtowanie poczucia odpowiedzialności za jakość udzielonej pomocy;
d) kształtowanie właściwej postawy etycznej osób podejmujących czynności ratunkowe.
W wyniku realizacji procesu dydaktycznego uczestnik kursu posiądzie wiedzę i umiejętności umożliwiające podejmowanie działań w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy określonych w Art 14 ustawyz dnia 8 września 2006 r. oPaństwowym Ratownictwie Medycznym (D. U. nr 191 poz. 1410 z dnia 20 października 2006 r.)
3. Czas trwania i zagadnienia kursu
a) Kurs trwa 66 godzin, w tym 25 godzin zajęć teoretycznych oraz 41 godzin zajęć praktycznych.
b) Zajęcia prowadzone są w formie wykładów, seminariów i ćwiczeń praktycznych z użyciem nowoczesnych środków dydaktycznych. Zajęcia praktyczne odbywają się w małych grupach nie więcej niż sześcioosobowych na jednego instruktora.
4. Kadra kursu
a) Zajęcia teoretyczne i praktyczne kursu prowadzą osoby posiadające kwalifikacje zgodne z 3 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 19 marca 2007 r. w sprawie kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy (Dz. U. z dnia 6 kwietnia 2007 r.):
- lekarze systemu,
- ratownicy medyczni,
posiadający aktualną wiedzę i umiejętności z zakresu objętego ramowym programem kursu oraz co najmniej trzyletnie doświadczenie zawodowe w wykonywaniu medycznych czynności ratunkowych.
b) Zajęcia teoretyczne i praktyczne w zakresie:
1) psychologicznych aspektów wsparcia poszkodowanego prowadzi psycholog posiadający co najmniej trzyletnie doświadczenie zawodowe;
2) ratownictwa technicznego, chemicznego, ekologicznego, wodnego i wysokościowego prowadzi osoba posiadająca co najmniej trzyletnie doświadczenie w wykonywaniu czynności ratowniczych w danym rodzaju ratownictwa.
c) Nadzór nad realizacją kursu zgodnie z ramowym programem kursu pełni Kierownik merytoryczny kursu. Funkcję tę sprawuje ratownik medyczny posiadający wyższe wykształcenie pedagogiczne, posiadające kwalifikacje zgodne z 3.3 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 19 marca 2007 r. w sprawie kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy(Dz. U. z dnia 6 kwietnia 2007 r.)
5. Zaliczenie kursu
a) Kurs kończy się egzaminem z zakresu wiedzy i umiejętności objętych programem kursu.
b) Do egzaminu może przystąpić osoba, która odbyła wszystkie zajęcia teoretyczne i praktyczne objęte programem kursu;
c) Egzamin składa się z dwóch części: egzaminu teoretycznego i praktycznego. Każda część egzaminu oceniana jest oddzielnie.
Wyślij e-mail