Prawidłowe badanie termowizyjne, czyli jak nie płacić za kolorowe obrazki.
Często spotykam się z pytaniem o badanie termowizyjne domu bez raportu, takie, by „było widać kolory, gdzie ucieka ciepło”. By uniknąć nieporozumień i uzyskać oczekiwany efekt za nie tanie, w końcu badanie, by nie być jedynie widzem kolorowych obrazków, proszę o przeczytanie poniższych uwag, bo to się opłaci.
Kolory na termogramach to jedynie efekt działania elektroniki służący do zobrazowania rozkładów temperatury na badanej powierzchni. Umiejąc obsługiwać kamerę można badając tę sama powierzchnię uzyskać różne kolory od czerwono-pomarańczowych („ciepło ucieka”) do granatowo-niebieskich („zimne powierzchnie”). Dlatego, Drogi Zleceniodawco wymagaj prostych raportów w postaci termogramów z opisem obszarów zmian temperatur. Wykonanie takiego prostego raportu nie jest zbyt skomplikowane i choć badanie będzie droższe, to warto mieć termogramy, które można pokazać fachowcom z zakresu termoizolacji czy budownictwa.
Prosty raport z termowizji dla właściciela domu (mieszkania) powinien zawierać:
Takiemu raportowi daleko do wymagań określonych w normie PN-EN-13187/2001, ale jest to minimum uczciwie przeprowadzonej termowizji.
Wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej i wzrostem cen energii, coraz częściej interesujemy się rozwiązaniami pozwalającymi na obniżenie jej zużycia. Badania termowizyjne w budownictwie, w świetle tych tendencji, stają się coraz popularniejszą metodą pozwalającą na dokonanie szybkiej i bezinwazyjnej oceny stanu izolacji cieplnej budynków.
O tym, że stan izolacji budynku przekłada się bezpośrednio na zużycie energii potrzebnej do ogrzania pomieszczeń, a co za tym idzie na koszty ich utrzymania, nie trzeba już nikogo przekonywać. Jednak wciąż niewielu z nas wie, że zdjęcia termowizyjne są w stanie pokazać nam miejsca, którymi "ucieka" ciepło z naszych budynków. Badania termowizyjne pozwalają w szybki i prosty sposób ustalić, które części budynku nie posiadają właściwej izolacji cieplnej, a w których izolacja cieplna jest dostateczna.
Wiedza taka jest nam pomocna przy planowaniu termomodernizacji. Analiza termograficzna pozwala znaleźć miejsca w budynku, których temperatura odbiega od normy.
Przyczyną tych nieprawidłowości mogą być ukryte wady budowlane, takie jak uszkodzenia czy brak warstwy izolacyjnej, ale również przecieki wodne czy źle wykonane elementy elewacji budynku. Miejsca te, widoczne na zdjęciach termowizyjnych, są powodem nieszczelności cieplnej budynków a w konsekwencji ich podwyższonej energochłonności, prowadzącej do niepotrzebnego wzrostu zużycia ciepła i wysokich kosztów ogrzewania. Zdjęcia termowizyjne, są też cennym źródłem wiedzy o stanie samego budynku.Wiedza taka jest szczególnie ważna w momencie podejmowania decyzji o zakupie nieruchomości lub dokonywania oceny wykonanych prac remontowych.
Zastosowanie badań termowizyjnych w budownictwie :