Badania wykonujemy głównie na terenie województwa dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego i wielkopolskiego.
Standardowe badania geotechniczne dla dwukondygnacyjnego budynku jednorodzinnego o powierzchni zabudowy do 150 m2 polegają na wykonaniu:
Wyniki badań opracowywane są w formie "Opinii geotechnicznej", która zawiera opis wykonanych prac terenowych, warunków gruntowo-wodnych podłoża, ocenę przydatności gruntów na potrzeby budownictwa oraz wnioski i zalecenia do prawidłowego posadowienia budynku. Do opinii dołączone są: mapa dokumentacyjna, przekroje geotechniczne, karty dokumentacyjne otworów geotechnicznych, tabela parametrów geotechnicznych oraz ewentualnie karty sondowań, zestawienie wyników badań laboratoryjnych i wyniki badań wody gruntowej na agresywność do betonu i żelbetu.
W opinii wskazuje się również kategorię geotechniczną obiektu, która przy budynkach jednorodzinnych zależy od stopnia skomplikowania budowy geologicznej podłoża. Przy prostych warunkach gruntowych (grunty nośne, poziom wód gruntowych poniżej projektowanego poziomu posadowienia) obiekt zalicza się do I kategorii geotechnicznej i "Opinia geotechniczna" jest finalnym dokumentem kończącym etap ustalania warunków posadowienia budynku.
Cena badań geotechnicznych wraz z opracowaniem "Opinii geotechnicznej" jest ustalana indywidualnie i zależy od:
Termin wykonania badań terenowych wraz ze sporządzeniem "Opinii geotechnicznej" wynosi od 5 do 15 dni roboczych.
W przypadku złożonych warunków gruntowych (występowanie poniżej poziomu posadowienia gruntów słabonośnych - nasypów niekontrolowanych, gruntów organicznych, gruntów gruboziarnistych w stanie luźnym, gruntów drobnoziarnistych o konsystencji plastycznej i miękkoplastycznej o dużej miąższości lub przy konieczności znacznego obniżenia zwierciadła wód gruntowych na etapie prac ziemnych) zachodzi potrzeba wykonania szczegółowych obliczeń nośności podłoża i konstrukcji budynku.
Obliczenia te wykonuje się na podstawie wyników dodatkowych, zaawansowanych badań geotechnicznych podłoża, opracowanych w formie "Dokumentacji badań podłoża gruntowego" i "Projektu geotechnicznego".
Więcej informacji na stronie: www.geojust.pl