W zakresie geotechniki i geologii inżynierskiej wykonujemy:
Co i jak?
Dla każdego obiektu budowlanego należy sporządzić opinię lub dokumentację określającą geotechniczne warunki posadowienia obiektu. W tym celu należy przeprowadzić badania gruntu. Dla domków jednorodzinnych w większości przypadków wystarczające jest wykonanie 3 otworów do głębokości 4 – 5 m. Na podstawie tych wierceń sporządzamy dokumentacje geotechniczną zawierającą wszystkie niezbędne dla konstruktora informacje dotyczące rodzaju i stanu gruntów znajdujących się w podłożu projektowanego budynku oraz dane dotyczące występowanie wód gruntowych. Informacje zawarte w dokumentacji mogą przyczynić się do znacznych oszczędności na etapie wykonywania fundamentów, ponieważ posiadając dokładne dane co do parametrów gruntu można optymalnie dobrać szerokość ław fundamentowych.
Jeżeli w Twoim domu pojawiają się niepokojące pęknięcia lub zauważyłeś zawilgocenie zgłoś się do nas. Pomożemy ustalić przyczyny tego stanu
Jak to wygląda od strony prawnej?
Wykonanie dokumentacji geologiczno-inżynierskiej wymagane jest dla obiektów II i III kategorii geotechnicznej oraz dla obiektów I kategorii geotechnicznej, zlokalizowanych na obszarach o złożonych warunkach geologicznych. Wykonanie jej wiąże się z koniecznością sporządzenia Projektu robót geologicznych, który należy zatwierdzić we właściwym organie administracji państwowej. Po uzyskaniu decyzji zatwierdzającej i po jej uprawomocnieniu można przeprowadzić roboty terenowe, a następnie sporządzić dokumentację geologiczno-inżynierską, którą również składa się do organu administracji państwowej w celu przyjęcia jej bez zastrzeżeń.
Ze względu na obowiązujące terminy administracyjne, sporządzenie dokumentacji geologiczno-inżynierskiej trwa ok. czterech miesięcy, co należy uwzględnić przy planowaniu inwestycji.