Paulownia pochodzi z południowo-wschodniej Azji, ale aktualnie uprawiana jest w wielu miejscach na świecie z powodu szybkiego wzrostu oraz wysokiej jakości drewna. W ciągu od 8 do 10 lat osiąga wielkość, która pozwala na ścięcie, dorastając w tym czasie do wysokości ok. 15 metrów i średnicy ok. 50 centymetrów.
Przyrosty rzędu 1 metra sześciennego w ciągu 10 lat powodują wyjątkowo wysoką stopę zwrotu z inwestycji.
Bezkonkurencyjna pod każdym względem. Rośnie najszybciej na świecie. Jest lekka i wytrzymała. Niemal każdą jej część można wykorzystać w przemyśle. Jako pierwsi w Polsce proponujemy dostawy najwyższej jakości sadzonek Paulowni oraz doradztwo w prowadzeniu plantacji.
Z uwagi na swoje niezwykłe właściwości została nazwana drzewem przyszłości. Jest ceniona przez ekologów, ponieważ wzrasta tam, gdzie inne gatunki nie znajdują warunków do rozwoju. Dzięki temu nadaje się do zalesień i tworzenia ochronnych pasów zieleni.
Optymalne warunki to:
- przepuszczalna gleba, piaszczysta bądź lekko ilasta gleba
- głębokość gleby powinna przekraczać 2 metry, ponieważ paulownia jest drze-
wem o głęboko umiejscowionym systemie korzeniowym
- poziom wód gruntowych pomiędzy 1.5 – 5m, bez zalegającej wody
- współczynnik pH wynoszący pomiędzy 6.0 – 7.0
- glebę bogatą w substancje odżywcze
- południowe nachylenie
minimalna temperatura -27°C
- maksymalna temperatura 45°C
- umiarkowana siła wiatru
1. Gleba
Rodzaj gleby jest definiowany przez kompozycję piasku, mułu i gliny. W zależności od jej historycznego pochodzenia gleby charakteryzują się bardzo unikalnym stosunkiem ilości trzech wymienionych składników, który istotnie wpływa na ich jakość. Piaszczysta gleba szybko się nagrzewa i ma wysoki poziom przepuszczalności powietrza. Cechuje się ograniczoną zdolnością magazynowania wody i składników odżywczych. Gleby gliniane z drugiej strony w ograniczonym stopniu przepuszczają powietrze i wodę. Woda w nich zmagazynowana nie może być w łatwy sposób absorbowana przez rośliny. Z drugiej strony są one bogate w składniki odżywcze. Zjawisko zalegania wody często dotyczy właśnie tego rodzaju gleby, co jest zjawiskiem niepożądanym przy uprawie paulowni.
Wolna od mułu, gliniana gleba jest odpowiednia dla uprawy większości roślin i z tego również powodu nadaje się dla paulowni. Mniej optymalne gleby mogą być odpowiednio dostosowane przy użyciu odpowiednich technik uprawy w celu udanej uprawy. Staranna ocena terenu przed rozpoczęciem uprawy powinna rozwiać wszelkie wątpliwości.
Jeżeli chcesz złożyć zamówienie:
1. Wejdź na stronę : http://www.bep-sa.pl/drzewa-tlenowe
2. Złóż zamówienie wpisując koniecznie kod promocyjny : paulos
Pozdrawiam
Niezależny Partner Handlowy
Paweł Homontowski
tel. Wyślij e-mail