Sprawy dotyczące prawa spadkowego wymagają indywidualnego podejścia ze względu na swój delikatny, a czasem również skomplikowany charakter. Przede wszystkim dbamy o dobro klienta i zawsze oferujemy najskuteczniejsze rozwiązania dla danej sytuacji. Wiemy jak istotną kwestią w zakresie prawa spadkowego jest czas, dlatego adwokat Artur Ślemp stawia na szybkie i skuteczne działanie poparte praktyką i doświadczeniem. W zakresie prawa spadkowego prowadzimy, między innymi sprawy o stwierdzenie nabycia spadku z ustawy lub na podstawie testamentu, przyjęcie lub odrzucenie spadku, dział spadku i zachowek. Udzielamy pomocy prawnej w sprawach dotyczących uznania spadkobiercy za niegodnego i w kwestiach związanych z wydziedziczeniem.
Zachowek to szczególne uprawnienie, które ma na celu zabezpieczenie interesów najbliższych osób spadkodawcy. Należy się najbliższym z otoczenia spadkodawcy - dzieciom, wnukom, małżonkowi, rodzicom, w przypadku, gdy zostali pominięci w testamencie lub w darowiznach zrealizowanych przed jego śmiercią. Natomiast nie przysługuje osobom spoza tego otoczenia, czyli na zachowek nie może liczyć chociażby teściowa, synowa czy zięć. Osoby, które zostały przez spadkobiercę w testamencie wydziedziczone lub zostały uznane za niegodne dziedziczenia są także nieuprawnione do zachowku. Następną grupę wyłączoną z prawa do zachowku stanowią osoby, które zrzekły się dziedziczenia podpisując ze spadkodawcą umowę w formie aktu notarialnego oraz spadkobiercy, którzy odrzucili spadek.
Wysokość zachowku jest zależna od części majątku, która przysługiwałaby spadkobiercy, gdyby podlegał dziedziczeniu ustawowemu. Osoby uprawnione do zachowku otrzymają 1/2 przynależnego im udziału spadkowego. Natomiast osoby małoletnie oraz osoby trwale niezdolne do pracy otrzymają 2/3 należnego im udziału.
Etapy ustalania wysokości zachowku:
Przedawnienie roszczenia o zachowek następuje po 5 latach, jednak w tym miejscu trzeba zaznaczyć, że rozpoczęcie biegu wspomnianego terminu jest różne w zależności od okoliczności. Przedawnienie w przypadku pozostawienia testamentu – ogłoszenie testamentu przez sąd lub notariusza rozpoczyna bieg przedawnienia i po 5 latach wygasa roszczenie zachowku. Przedawnienie w przypadku nie pozostawienia testamentu przez spadkodawcę – termin przedawnienia roszczenia o zapłatę zachowku liczy się od dnia, w którym został otworzony spadek – czyli od dnia śmierci spadkodawcy.