Obok instalacji elektrycznych, instalacje pneumatyczne są nierozłącznym składnikiem systemów zakładów produkcyjnych i usługowych. Obie sieci odpowiadają za prawidłowe napędzanie urządzeń i narzędzi, dlatego ważnym jest, aby zapewnić odpowiednia konfigurację oraz zapotrzebowanie na powietrze w instalacji pneumatycznej każdego zakładu.
Zadaniem elementów pneumatyki w zakładach produkcyjnych jest dostarczenie sprężonego powietrza do maszyn oraz jego późniejsze efektywne wykorzystanie. Sprężone powietrze sterowane przez zawory i elementy automatyki służy do napędu siłowników, zaś jego wykorzystanie w procesie produkcji jest najprostszym i najtańszym sposobem napędu urządzeń, maszyn czy też linii technologicznych.
Posiadamy wieloletnie doświadczenie w dziedzinie projektowania i wykonywania instalacji pneumatycznych oraz zajmujemy się pozostałymi elementami wykorzystującymi powietrze do pracy. Doświadczenie naszych pracowników jest poparte szkoleniami organizowanymi przez producentów sprężarek np. takich jak Airpol.
Szeroki wachlarz dostępnych opcji i nasza fachowa rada pozwala na optymalny wybór urządzenia dla żądanego zapotrzebowania na powietrze w każdej instalacji pneumatycznej, zapewniając optymalną pracę, dużą niezawodność, trwałość i niskie koszty utrzymania. Dzięki współpracy z markami, które słyną z produktów o dużej niezawodności i przodowania w rozwoju technologicznym jesteśmy w stanie zaprojektować i wykonać najnowocześniejsze instalacje sprężonego powietrza w Europie.
Wykonywaliśmy przez te lata małe instalacje sprężarek o wydajności 50m³/h jak i bardzo duże w wydajnościach rzędu 5000m³/h.
W większości zakładów w Polsce, do rozprowadzania sprężonego powietrza służą stalowe rury pokryte cynkiem połączone stalowymi cynkowanymi kształtkami. Technologia cynkowania rur polega na pokrywaniu grubszą warstwą cynku powierzchni zewnętrznych. Jeśli chodzi o wnętrze to im rura jest cieńsza, tym warstwa ochronna cynku w rurze jest proporcjonalnie mniejsza.
Instalacje, które budujemy są na tyle elastycznym rozwiązaniem że pozwalają na przebudowę w każdej chwili, a cały proces wszelkich modyfikacji jest dosyć łatwy.
Za pomocą odpowiednich kształtek można połączyć się z instalacja stalową, którą jest aktualnie stosowana, a wykonanie tego nowoczesnego układu można zrobić we własnym zakresie, bez korzystania z pomocy fachowców z zewnątrz. Wystarczą dwie osoby, które w przeciągu pół godziny opanują podstawowe zasady montażu. Mimo wszystko polecamy skorzystać z pomocy specjalistów np. naszych usług, bądź innej firmy zajmującej się podobnymi usługami.
Przy łączeniu 2 rodzaji instalacji pneumatycznych (starej stalowej i nowej z plastiku) należy pamiętać o zainstalowaniu filtra, bądź też osuszacza sprężonego powietrza, który nie dopuści rdzy i wody do nowej instalacji.
Z wieloletniego doświadczenia wiemy, iż należy unikać wykorzystywania zwykłych rur stalowych i ocynkowanych do wykonywania instalacji sprężonego powietrza, ponieważ wilgoć, woda i kondensat powodują szybką korozję, co ma negatywny wpływ na Państwa urządzenia i maszyny. Rury ocynkowane są zazwyczaj dobrze zabezpieczone z zewnątrz; wewnątrz przy małych średnicach zdarza się, że warstwa zabezpieczająca cynku jest bardzo mała i po kilku miesiącach rura taka pokrywa się rdzą.
Konsekwencją tego z kolei jest to, że rdza ta przedostaje się dalej i powoduje uszkodzenie innych elementów pneumatycznych.