Terapia pary może dotyczyć nie tylko osób pozostających w intymnych związkach, ale również innych relacji przyjacielskich i rodzinnych.
Zwykle sięgamy po nią wtedy kiedy w relacji pojawia się problem, z którym osoby nie potrafią sobie same poradzić. Często nie zdają sobie sprawy, jakie jest faktyczne podłoże tego problemu.
Terapia relacyjna pomaga uświadomić sobie, co wpływa na relację. Czy są to indywidualne historie obciążeń z przeszłości, czy aktualna trudna sytuacja, czy przeciążenie pracą i stres, uzależnienia, czy inne przyzwyczajenia związane z wychowaniem lub pochodzeniem z innej kultury, różnica temperamentów, czy brak umiejętności rozpoznawania i przeżywania emocji, a może brak zdolności komunikacyjnych.
W trakcie psychoterapii uczestnicy relacji w kryzysie odkrywają źródło swoich problemów i uczą się sobie radzić w relacji w taki sposób, aby nie blokować komunikacji i rozwijać relację. Wzajemne otwieranie się partnerów na siebie, poznawanie, dawanie przestrzeni i uważne słuchanie już zmienia relację. Zwykle zbliża partnerów. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak ważne są to rzeczy w codziennym życiu i zaniedbujemy je.
Czasem problemy są już tak duże i nabrzmiałe, a wzajemna niechęć partnerów tak oczywista, że terapia staję się drogą umożliwiającą bardziej zgodne i korzystniejsze dla obu stron rozstanie. W każdym przypadku spotkania służą wzajemnemu poznaniu i zrozumieniu.