wydziały i kierunki:
ARCHITEKTURA
PROJEKTOWANIE ARCHITEKTURY
WNĘTRZ
PROJEKTOWANIE WYSTAW I TARGÓW
PROJEKTOWANIE MEBLI
PROJEKTOWANIE SCENOGRAFII
Wielotorowy charakter twórczości architektonicznej, od urbanistyki poprzez architekturę obiektów budowlanych, wnętrza, projektowanie wystaw i targów oraz projektowanie mebli i wyposażenia przestrzeni architektonicznej, stanowi o istocie architektury jaką jest organizacja i kształtowanie przestrzeni społecznie użytecznej. Jej strukturalna, spójna całość pomiędzy wnętrzem a jego postacią zewnętrzną - niczym negatyw i pozytyw - określają jej wartość jako dzieła złożonego, postrzeganego w kontekstach rozwoju cywilizacyjnego i kulturowego.
Łódzka WSSiP dostrzegając te zależności pierwsza w Polsce uformowała proces dydaktyczny, w którym wielotorowy charakter twórczości architektonicznej traktuje równorzędnie w przygotowaniu swoich studentów do zawodu architekta. Obszerna wiedza z zakresu humanistyki, techniki i kultury przełożona na organizację i kształtowanie przestrzeni daje gwarancje rzetelnego wykształcenia interdyscyplinarnego, jak również specjalistycznego, realizowanego w poszczególnych katedrach i ich pracowniach. Stosowane w realizacji ćwiczeń techniki komputerowe i multimedialne określają kształcenie na wydziale jako wychodzące naprzeciw obecnym standardom projektowania profesjonalnego.
Osiągnięcia w konkursach - studentów i absolwentów Wydziału - potwierdzają skuteczność przyjętego programu dydaktycznego
WZORNICTWO
PROJEKTOWANIE KOMUNIKACJI WIZUALNEJ
PROJEKTOWANIE FORM PRZEMYSŁOWYCH
PROJEKTOWANIE TKANINY, UBIORU, BIŻUTERII I OBUWIA
Wśród wielu zawodów twórczych wzornictwo przemysłowe jest najmłodszą dziedziną wiedzy i praktyki działania. W Polsce wzornictwo przemysłowe wyrastało z tradycji sztuki użytkowej, by na przełomie lat 60-tych i 70-tych ubiegłego wieku ukonstytuować się jako odrebna dziedzina twórczości.
A zatem, ujmując definicyjnie ten typ działalności, wzornictwo przemysłowe to projektowanie modeli (wzorów) produktów rynkowych przeznaczonych do produkcji przemysłowej. Niedostrzeganie różnic pomiedzy odrebnością jego istoty od pozostałych dziedzin twórczości, zbyt często prowadzi do nadawania mu nazw sztuki użytkowej, rzemiosła artystycznego czy sztuki przedmiotu, zaciemniając obraz jego identyfikacji społecznej.
Wzornictwo przemysłowe jako obszar oddziaływania pomiedzy produkcją, konsumpcją, a kulturą, w sposób jednoznaczny wpisuje się w strategię rozwoju gospodarczego. Jest zatem czynnikiem stymulującym rozwój gospodarczy oraz eksport produkcji przemysłowej.
Ta jedna z najmłodszych dyscyplin projektowania zintegrowanego otwarta jest na młodzież ambitną, przychylną zmianom cywilizacyjnym, wyczuloną na potrzeby społeczne, mającą predyspozycje interdyscyplinarne z silnym wektorem kulturowym. Rosnąca ilość potrzeb z zakresu kształtowania najbliższego otoczenia człowieka i jego zachowan, uwarunkowanych rozwojem cywilizacyjnym, otwiera dla przyszłych projektantów pole pracy i satysfakcji zawodowej.
WIEDZA O KULTURZE I SZTUCE
kierunek: KULTUROZNAWSTWO
specjalność: ANTROPOLOGIA SZTUKI
CHARAKTERYSTYKA STUDIÓW
Studia na kierunku KULTUROZNAWSTWO prowadzone są w formie studiów stacjonarnych. Są to studia pierwszego stopnia - trwają 3,5 roku (7 semestrów), i kończą się nadaniem tytułu zawodowego licencjata.
Na tym kierunku, Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi - jako jedyna w Polsce, prowadzi specjalność ANTROPOLOGIA SZTUKI.
PROGRAM STUDIÓW
Program studiów obejmuje:
przedmioty ogólne (m.in. język angielski, techniki komputerowe, wychowanie fizyczne),
przedmioty podstawowe (m.in. takie, jak: antropologia kultury, filozofia i socjologia kultury, komunikowanie społeczne, historia sztuki, wiedza o literaturze, marketing i zarządzanie kulturą),
przedmioty kierunkowe (m.in. takie, jak: sposoby interpretacji kultury, kulturowe wymiary czasu i przestrzeni, problemy ekspresji i twórczości, antropologia ciała, teatr i rytuał, antropologia kabaretu, wiedza o filmie, sztuka mediów, sztuka reklamy),
warsztaty twórcze (zajęcia praktyczne w zakresie różnych dziedzin sztuki: scenicznej (teatru), audiowizualnej (filmu), fotografii, sztuk plastycznych (rysunku i malarstwa), wzornictwa przemysłowego, grafiki - do wyboru studentów,
warsztaty organizacyjne (zajęcia praktyczne w zakresie organizacji przedsięwzięć kulturalnych).
SYLWETKA ABSOLWENTA
Absolwenci studiów uzyskują wiedzę i umiejętności w zakresie objętym programem studiów. Jednocześnie uzyskują przygotowanie do pracy w zawodzie animatora kultury, w różnych dziedzinach sztuki, i różnych obszarach kultury (a tu m. in. w instytucjach rozpowszechniania
i upowszechniania kultury, czy ochrony dziedzictwa narodowego).
DOSTĘP DO DALSZYCH STUDIÓW
Absolwenci studiów mają dostęp do studiów drugiego stopnia (uzupełniających studiów magisterskich).
FILM I FOTOGRAFIA
FILM
FOTOGRAFIA
Zapraszam do studiowania na naszym wydziale, WARTO! Uczymy nie tylko zawodu, wyposażamy naszych absolwentów w wiedzę humanistyczną i czynimy z nich świadomych artystów.
Oferujemy studia zarówno w trybie dziennym jak i zaocznym.
Od roku akademickiego 2007/2008 - DECYZJĄ MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO (Rozporządzenie MNiSW z dnia 13.06.2006 Dz.U. Nr 121 poz.838) - na kierunku: REALIZACJA OBRAZU FILMOWEGO, TELEWIZYJNEGO I FOTOGRAFIA obowiązują wyłącznie: jednolite studia magisterskie.
Zatem Wydział Filmu i Fotografii - od roku akademickiego 2007/2008 - w trybie dziennym i zaocznym będzie rekrutował na 5-cio letnie jednolite studia magisterskie. Studenci, którzy kształcą się na Wydziale, ukończą podjęte cykle kształcenia I i II stopnia.
Program kształcenia na kierunku realizacja obrazu filmowego i telewizyjnego na jednolitych studiach magisterkich (10-cio semestralnych).
Przewidując szybki rozwój technologii cyfrowej już dawno postawiliśmy na elektroniczną metodę realizacji filmów i fotografii. Nasi absolwenci dysponują odpowiednią wiedzą pozwalającą na pracę w tej technice. Jesteśmy przekonani, że tu jest przyszłość zapisu obrazu i dźwięku.
Posiadamy bogatą, cały czas uzupełnianą bazę techniczną i wspaniałych, doświadczonych Wykładowców. To właśnie dzięki nim jesteśmy jedynym niepaństwowym wydziałem filmowym, gdzie można uzyskać tytuł MAGISTRA SZTUKI.
|