Kajaki i rzeka to spływy kajakowe. Spływy kajakowe szlakami: Krutynia, Rospuda, Biebrza, Czarna Hańcza, Pisa, Łyna, Brda i Wda - "AS TOUR".
Organizujemy spływy kajakowe najpiękniejszymi rzekami północnej Polski - Krutynia, Czarna Hańcza, Biebrza, Rospuda, Łyna, Pisa, Brda, Wda. Naszym terenem działania były początkowo Mazury i rzeka Krutynia, ale rozszerzyliśmy działalność i już od kilkunastu lat organizujemy spływy kajakowe różnymi rzekami. Na letni urlop proponujemy Państwu następujące szlaki: Krutynia, Biebrza, Czarna Hańcza, Pisa, Rospuda, Łyna, Brda, Wda .
Nasza oferta obejmuje nie tylko spływy kajakowe zorganizowane, ale również spływy indywidualne, gdzie Państwo decydują o wyborze sprzętu : kajaki a może kanoe, wybierają trasę i termin spływu.
Osobom, które wybierają się na Mazury, a nie dysponują wolnym czasem, proponujemy kilkugodzinne spływy kajakowe rzeką Krutynia. Szlak rzeki Krutynia uważany jest za jedną z najpiękniejszych tras kajakowych w Europie! Ten, kto wybiera się na Mazury powinien taki spływ kajakowy koniecznie zaliczyć! Kajaki czekają! Gwarantujemy wspaniałą zabawę i wypoczynek na naszych spływach. Mazury to zielone płuca Polski a aktywny wypoczynek na spływie kajakowym to samo zdrowie! Przyjedź - Mazury i kajaki czekają! Poznaj uroki tego regionu! Mazury zapraszają. Nasza wypożyczalnia kajaków dostarczy ci wszystko czego potrzebujesz na udany spływ! Wypożyczamy najnowsze kajaki w Polsce!
Nasze kajaki pływają od granic Mazurskiego Parku Krajobrazowego, na terenie Wigierskiego oraz Biebrzańskiego Parku Narodowego po puszczę Borecką. Są to idealne miejsca na spędzenie wolnego czasu z dala od spalin i hałasu.
Mazury warto odwiedzać nie tylko w okresie lata. Możesz przyjechać do Krutyni na jednodniowe spływy szlakiem Krutynia o każdej porze roku. Naprawdę warto! Mazury zachwyciły już niejedną osobę, a wiele wraca tu co roku!
Oprócz spływów kajakowych oferujemy wypożyczanie i transport doskonałej jakości kajaków i kanoe. W naszej ofercie znajdą Państwo kajaki Relax, kajaki Sprinter, kajaki Explorer i kajaki Voyager oraz łódki kanoe 2, 3 i 4-osobowe. Nasza wypożyczalnia kajaków oferuje kajaki i kanoe najwyższej jakości w niskich cenach! Kajaki - największy wybór - oczywiście tylko w AS-TOUR.
Ośrodek Młynnik w miejscowości Młynnik koło SORKWIT. Dojazd z Olsztyna pociągiem lub autobusem w kierunku - Mrągowa. Z Sorkwit przewóz naszym transportem do ośrodka
Krutynia to szlak uznawany za jeden z najpiękniejszych szlaków nizinnych Europy. Jest bardzo ciekawy i zróżnicowany, przebiega przez Puszczę Piską, a od J. Mokrego także przez Mazurski Park Krajobrazowy. Długość szlaku wynosi 102 km, w tym 60 km to woda stojąca. Na całej trasie ciekawa flora i fauna. Nie jest rzadkością spotkanie na trasie spływu orła bielika lub orła przedniego. Warto zwrócić uwagę na występujące w wodzie gąbki i krasnorosty tworzące na kamieniach "krwawe plamy". Brzegi porośnięte wspaniałymi dębami i wysokimi sosnami, z pni których kiedyś robiono maszty żaglowców. Spływ rozpoczynamy w Sorkwitach w stanicy wodnej nad J.Lampackim. Będąc tu warto obejrzeć kościół ewangielicki zbudowany ok.1470 r. oraz neogotycki pałac rodziny Von Mirbach zbudowany w latach 1850-56. Pierwszy etap biegnie poprzez J.Lampackie, J.Lampasz i płytki odcinek Krutyni zwanej Sobiepanką do Stanicy wodnej położonej nad jez.Białym w Bieńkach . Kolejne odcinki Krutyni pozwolą nam rozkoszować się otaczającą nas przyrodą i dadzą możliwość skosztowania życia rozbitków, gdyż przewidziany jest nocleg na bezludnej wyspie. W czasie naszej wędrówki odwiedzimy rezerwat Królewska Sosna z Dębem Karola Małłka liczącym coś około 500 lat i z mazurską sosną, najstarszą seniorką wśród drzew tego gatunku na pojezierzu - niestety już obumarłą. Na uwagę zasługuje rezerwat Zakręt - z dystroficznymi jeziorkami i pływającymi wyspami. Odcinek J.Krutyńskie - Ukta - uważany jest za najpiękniejszy na szlaku, o czym mogą świadczyć liczne wycieczki zagranicznych turystów przepływających odcinek rzeki od J.Krutyńskiego do Krutyni płaskodennymi łodziami popychanymi przez miejscowych flisaków, których z pewnością będziemy mijać. W drodze do Ukty zwiedzimy Klasztor Filiponów w Wojnowie, gdzie obejrzeć można zgromadzone tam ikony, krzyże i zdjęcia starowierców. W miejscowości Ukta kolejne atrakcje - możliwość wycieczek pieszych lub rowerowych do Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie (ponad 30 gatunków zwierząt między innymi: łosie, żubry, bobry, rysie, wilki), czy do leśniczówki Pranie gdzie tworzył znany poeta Ildefons Gałczyński. Po wycieczkach odpocząć możemy w saunie znajdującej się nad brzegiem rzeki, lub w nowo odremontowanej tawernie o nazwie GMBDU. Kolejny etap Krutynia przebiega przez rezerwat im M. Wańkowicza. Ten znany pisarz przepłynął go w 1934 roku. Wynikiem tej wyprawy była głośna książka "Na tropach Smętka". Jeszcze jedynie kilka dni wspaniałej puszczańskiej trasy i musimy zakończyć nasz spływ. Na koniec pokonamy śluzę Guzianka i pożegnamy się w Rucianem - Nida. Każdy, kto przebył ten szlak, przyzna że słowa najpiękniejszy i najbardziej interesujący szlak nizinny Europy, znajdują swoje potwierdzenie w czasie całego spływu.
Charakterystyka szlaku Krutyni na odcinkach:
Stanica Wodna PTTK w miejscowości STARY FOLWARK. Dojazd autobusem miejskim z Suwałk.
Czarna Hańcza jest lewobrzeżnym dopływem Niemna, wypływającym ze źródła pod Wiżajnami. Liczy 141,7 km długości (w Polsce 107,8 km) i posiada bardzo rozwinięte dorzecze o pow. 1916,2 km2 (w Polsce 1612,5 km2) . Źródłowe strumienie tej rzeki wypływają z wysokości 245 m n.p.m. ze zboczy morenowych leżących na północ od jeziora Hańcza. Walorów i atrakcyjności szlaku Czarnej Hańczy nie trzeba chyba zbytnio opisywać, gdyż jest to jeden z najbardziej znanych i reklamowanych szlaków kajakowych Polski. Pod względem kajakowym Czarna Hańcza prezentuje dwa oblicza: ekstremalne i popularne. To pierwsze dotyczy odcinka rzeki między jeziorami Hańcza i Wigry o długości 47 km i spadkach w jego górnej części przekraczających 4%. Wąskie i płytkie koryto o dużej ilości przeszkód wodnych ogranicza zarówno terminy spływów do wiosennych roztopów, jak i ilość osób lubiących uprawiać trekking kajakowy. Zupełnie inny charakter ma rzeka w swoim nizinnym odcinku, który rozpoczyna się od Jeziora Wigry. Każdy kajakarz powinien poznać tą piękną, biegnącą prawie w całości przez obszary rozległej Puszczy Augustowskiej trasę. Nasz spływ rozpoczynamy w miejscowości Stary Folwark. Będąc tu musimy koniecznie odwiedzić znajdujący się na przeciwległym brzegu - w miejscowości Wigry - pokamedulski zespół klasztorny z dominującym kościołem z XVII w. Zakon Kamedułów został osiedlony tutaj przez króla Jana Kazimierza w 1667 roku. Obecnie obiekt klasztorny w Wigrach jest zrekonstruowany i udostępniony turystom - trudno pominąć taką atrakcję. Czarna Hańcza od wypływu z jeziora Wigry jest rzeką szeroką, prawie bez przeszkód, wijącą się pośród wspaniałych lasów i posiadającą przez cały sezon odpowiednią do spływów ilość wody. Niestety w miejscowości Rygol musimy pożegnać Czarną Hańczę, która po kilku kilometrach przekracza granicę z Białorusią i leniwie płynie do Niemna. Od tej pory płynąć będziemy Kanałem Augustowskim, wybitnym osiągnięciem hydrotechnicznym polskich inżynierów z XIX w. Budowę kanału rozpoczęto w 1824 roku, a jego projektantem i budowniczym był generał Ignacy Prądzyński. Po drodze do Augustowa pokonamy 7 śluz w tym jedną dwukomorową w Pniewie i będziemy mieli okazję obejrzeć z bliska wszystkie urządzenia hydrotechniczne. Nasz spływ zakończymy w Augustowie, największej miejscowości w czasie naszej wędrówki. Będąc tutaj warto zobaczyć zabytkowy budynek dawnej poczty z 1829 r. (ul. Legionów) oraz tzw. "dworek Prądzyńskiego"- biuro budynku administracji z okresu budowy Kanału Augustowskiego (ul. 29-go Listopada), oraz Dział Muzeum Ziemi Augustowskiej poświęconej budowie kanału.
Spływy szlakiem Czarnej Hańczy w 2007 roku Wyślij e-mail |