Wyślij e-mail Centrum Szkoleń Edukacji Nowoczesnej zaprasza na
szkolenie, prowadzone przez doświadczonych specjalistów, przygotowujące do
Wyślij e-mail , w ramach systemu szkoleń dotyczących audytingu energetycznego
Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A. (mozliwość zdania egzaminu na audytora licencjonowanego w czasie ostatniego zjazdu).
Data rozpoczęcia: 9.11.2008
Terminy zajęć: 8–9.11.2008, 15–16.11.2008, 29–30.11.2008. (termin ostatnich zajęć zależy od terminu opublikowania obowiązującej metodyki sporządzania świadectw).
Cena:
1000 zł/os., dla dwóch osób po 850 zł/os.
Miejsce szkolenia: Rzeszów
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.
Termin zajęć kolejnego kursu:
termin grudniowo–styczniowy
Posimy o uiszczenie opłaty za szkolenie najpóźniej do dnia rozpoczęcia kursu (II edycja 7.11.2008).
ŚWIADECTWA CHARAKTERYSTYKI ENERGETYCZNEJ BUDYNKÓW
Cechy energetyczne decydują o koszcie eksploatacji, a także mają istotny wpływ na komfort użytkowania pomieszczeń w budynkach. Dlatego dla nabywców i najemców powinna być zapewniona pełna dostępność danych charakteryzujących jakość energetyczną budynku. Wprowadzenie oceny energetycznej umożliwia dokonywanie w pełni uczciwych transakcji sprzedaży i wynajmu. Świadectwo ułatwia właścicielowi wiarygodne przedstawienie walorów budynku lub lokalu oferowanego do sprzedaży lub wynajmu, a jednocześnie dla nabywcy lub najemcy stanowi zabezpieczenie przed ewentualnymi nieujawnionymi wadami kupowanego czy wynajmowanego budynku lub lokalu. Świadectwa energetyczne stwarzają sytuacje pełnej jawności charakterystyki energetycznej budynków dla ich właścicieli, nabywców i najemców, a także powinny: przyczynić się do stałego zmniejszania zużycia energii związanej z użytkowaniem budynków, Świadectwa charakterystyki energetycznej budynków, ich samodzielnych części i lokali mieszkalnych
- to nowe źródło oceny jakości użytkowej i wartości rynkowej budynku lub lokalu,
- to obiektywna ocena cech energetycznych budynków, ich wyodrębnionych części i lokali mieszkalnych,
- to pełna świadomość jakości energetycznej budynków i lokali dla ich właścicieli, nabywców i najemców
- to impuls skłaniający do projektowania i budowy budynków energooszczędnych oraz do termomodernizacji budynków istniejących.
- to rynkowe narzędzie stymulowania oszczędności energii w budynkach i lokalach mieszkalnych
Obowiązek sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej dotyczy:
- budynków nowych, oddawanego do użytkowania,
- budynków istniejących w przypadku jego sprzedaży lub wynajęcia nowemu najemcy,
W przypadku budynku z lokalami mieszkalnymi lub częściami budynku stanowiącymi samodzielną całość techniczno-użytkową świadectwo charakterystyki energetycznej sporządza się także dla lokalu mieszkalnego lub jego części. Ten typ świadectwa trzeba sporządzić przed przekazaniem użytkownikowi lokalu lub części budynku w nowym budynku, a także przy sprzedaży lub wynajęciu nowemu najemcy oraz przy ustaleniu odrębnej własności w budynku spółdzielczym. Dla nowych budynków oddawanych do użytku świadectwo energetyczne jest dokumentem wymaganym dla uzyskania pozwolenia na użytkowanie.
Z obowiązku posiadania świadectw zwolnione są budynki:
- podlegające ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków;
- używane jako miejsca kultu i do działalności religijnej;
- przeznaczone do użytkowania w czasie nie dłuższym niż 2 lata;
- niemieszkalne służących gospodarce rolnej;
- przemysłowe i gospodarcze o zapotrzebowaniu na energię nie większym niż 50 kWh/m2/rok;
- mieszkalne przeznaczonych do użytkowania nie dłużej niż 4 miesiące w roku;
- wolnostojące o powierzchni użytkowej poniżej 50 m2.
Przepisy ustawy wdrażają postanowienia dyrektywy 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej z dnia 16 grudnia 2002 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa jest jednym z elementów polityki energetycznej UE, której celem jest ograniczenie zapotrzebowania energii, konieczne ze względu na bezpieczeństwo energetyczne i ochronę środowiska.
Co to jest świadectwo charakterystyki energetycznej? Jest to wydany przez upoważnionego specjalistę dokument, który określa wielkość zapotrzebowania energii niezbędnej do zaspokojenia potrzeb związanych z użytkowaniem budynku lub lokalu czyli energii na potrzeby ogrzewania, ciepłej wody, wentylacji i klimatyzacji. W świadectwie ocenia się wielkość zapotrzebowania na energię wynikającego z przeznaczenia i standardu budynku oraz jego systemów instalacyjnych czyli na podstawie jego stałych, obiektywnych cech, a nie na podstawie pomiaru zużycia energii, które może się zmieniać w zależności od sposobu użytkowania i zwyczajów użytkowników.
Świadectwo zawiera:
- Podstawowe dane dotyczące budynku i wielkość energii niezbędnej na potrzeby ogrzewania, ciepłej wody, wentylacji, klimatyzacji, a w przypadku budynków niemieszkalnych także energii na potrzeby oświetlenia oraz wskaźniki porównawcze,
- Wytyczne i wskazania możliwych usprawnień dla obniżenia zapotrzebowania energii.
Świadectwo ważne jest 10 lat. Nowe świadectwo należy sporządzić jeżeli upłynął termin jego ważności lub, gdy w wyniku przebudowy lub remontu uległa zmianie jego charakterystyka energetyczna. Taki obowiązek występuje np. w przypadku termomodernizacji budynku. Obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej dotyczy budynków i lokali mieszkalnych wprowadzanych na rynek do obrotu pierwotnego i wtórnego. Obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej nie dotyczy budynków, których się nie sprzedaje, nie wynajmuje nowym najemcom ani nie modernizuje.
Co daje posiadanie świadectwa energetycznego:
- Właściciel budynku lub lokalu przeznaczonego do sprzedaży lub najmu ma możliwość uzyskania ceny sprzedaży lub czynszu najmu odpowiedniej do wysokiej jakości budynku czy lokalu.
- Nabywca i najemca budynku lub lokalu ma wiarygodne i obiektywne informacje o charakterystyce energetycznej budynku oraz o spodziewanych kosztach eksploatacji.
- Deweloper lub wykonawca nowego budynku ma możliwość uzyskania za realizację budowy ceny odpowiadającej wysokiej jakości budynku.