Policealne Studium Nowoczesnych Technik Grzewczych Akademii Viessmann jest relatywnie młodą szkołą. Nasza „szkolna” historia jest dość krótka.
Pierwsza inauguracja nauki w studium miała miejsce w lutym 2003 roku. Od początku nauka prowadzona była we wszystkich 4-ech oddziałach : we Wrocławiu, Poznaniu, Mysłowicach i Piasecznie.
Idea założenia naszego studium zrodziła się w 2002 roku. Akademia Viessmann od początku lat 90-tych zaangażowana była w krzewienie wiedzy na naszym rynku. Szczególna rola wynikała z ogromnego zapotrzebowania na wiedzę z zakresu nowoczesnych rozwiązań techniki grzewczej wśród projektantów i wykonawców, którzy zaczęli stykać się z nowymi rozwiązaniami w tym zakresie.
Z roku na rok w szkoleniach i konferencjach uczestniczyło coraz więcej osób, a w okresie od 1991 roku do dnia dzisiejszego w szkoleniach Akademii Viessmann uczestniczyło ponad 90.000 osób. Ostatnie lata przyniosły zmniejszenie zainteresowania szkoleniami omawiającymi „podstawowe” zagadnienia techniczne. Zwiększyły się za to tym samym wymagania ze strony uczestników szkoleń. Oczekiwano od nas szkoleń i seminariów specjalistycznych omawiające nowoczesne i zaawansowane technicznie rozwiązania, jak chociażby systemy grzewcze w budynkach niskoenergetycznych czy też systemy zdalnego monitoringu pracy kotłowni.
Jednocześnie nie sposób jest traktować technikę grzewczą oddzielnie od budynku. Kompetencja fachowców z tej branży wymaga kompleksowej i wszechstronnej wiedzy. Nie sposób jest przekazać taki zasób wiadomości nawet w cyklu szkoleń. Dlatego postawiliśmy sobie wówczas ambitny cel - powołanie do życia Studium Policealnego w pełnym tego słowa znaczeniu - o uprawnieniach szkoły publicznej, czyli takiej której ukończenie wiąże się z nabyciem państwowych świadectw i dyplomów tak ważnych dla prawnych możliwości wykonywania zawodu.
Cel został osiągnięty, a od lutego 2003 roku zainteresowani słuchacze mogą podejmować naukę w 2-letnim trybie i według programu zatwierdzonego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu. Nasze studium jest jedyną szkołą prowadzoną przez firmę Viessmann na świecie, a także jedyną szkołą o takim profilu prowadzoną w naszym kraju przez producenta branży grzewczo-instalacyjnej. Wiedząc o wysokich wymaganiach naszych słuchaczy, stale doskonalimy nasze funkcjonowanie, chcąc wypracować jak najwyższą jakość kształcenia.
Program nauczania naszego studium, z uwagi na posiadane uprawnienia szkoły publicznej, oparty jest o program Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu nr 2134/T-5, T-3, SP/MEN/1998.04.28. Realizowana więc jest wymagana liczba 700 godzin zajęć z 10-ciu przedmiotów zawodowych uzupełniona jednak o dodatkowe formy kształcenia, takie jak szkolenia specjalistyczne firmy Viessmann, zagraniczne wyjazdy szkoleniowe czy też „Wykłady on-line”. W ten sposób pragniemy poszerzyć wymagany ustawowo minimalny zakres nauczania o niezbędne w późniejszej karierze zawodowej kwalifikacje i umiejętności.
Wiodący przedmiot nauczania mający za zadanie zapoznać słuchaczy z nowoczesnymi rozwiązaniami techniki grzewczej i wentylacyjnej. Zaawansowane rozwiązania techniczne omawiane są równolegle z podstawowymi zagadnieniami niezbędnymi między innymi dla pełnego zrozumienia zasad funkcjonowania i doboru urządzeń grzewczych, wentylacyjnych, systemów automatycznej regulacji, itd.
Łączna liczba godzin: 140
Z kształceniem zawodowym ściśle związane są aspekty projektowania i doboru urządzeń. W ramach przedmiotu omawiane są również reguły obliczeniowe dla na przykład zapotrzebowania ciepła budynku czy też zasady wykonywania i odczytywania rysunków technicznych. Dokumentacja techniczna stanowi część ćwiczeniową takich przedmiotów jak ogrzewnictwo i wentylacja, wodociągi i kanalizacja czy sieci i instalacje gazu.
Łączna liczba godzin: 180
Dostosowanie systemu grzewczego i wentylacyjnego do budynku zależy od jego typu oraz wymagań użytkowników. Niezmiernie istotna jest więc znajomość zagadnień związanych z technologiami budowlanymi, aby prawidłowo móc zaproponować dla konkretnego obiektu najbardziej optymalne rozwiązanie techniczne zapewniające ekonomiczną, komfortową i bezpieczną pracę.
Łączna liczba godzin: 60
Wiodącą pozycję w technice grzewczej odgrywa gaz ziemny. Stanowi on nowoczesne paliwo zapewniające minimalne emisje zanieczyszczeń oraz ekonomiczną pracę zwłaszcza w przypadku kotłów kondensacyjnych. Nie można więc pominąć w ramach kształcenia zawodowego zagadnień związanych np. z układami doprowadzenia gazu ziemnego do urządzeń grzewczych.
Łączna liczba godzin: 20
Kompleksowe kształcenie w zakresie wyposażenia technicznego budynków wynika z kompleksowej oferty jakiej inwestorzy oczekują od wykonawcy czy projektanta. Tak więc integralną część stanowi przedmiot związany z zaopatrzeniem budynków w wodę o odpowiedniej jakości i odprowadzeniem ścieków o dopuszczalnej zawartości zanieczyszczeń.
Łączna liczba godzin: 140
Technika grzewcza nierozerwalnie już związana jest z zagadnieniami ekologii. Przede wszystkim dąży się do zapewnienia jak najniższych emisji zanieczyszczeń ze spalania różnych paliw, a także wykorzystania Odnawialnych Źródeł Energii w oparciu o kolektory słoneczne czy pompy ciepła. Ekologia to również znajomość zagadnień ogólnych zjawisk występujących w środowisku naturalnym.
Łączna liczba godzin: 50
Przedmiot obejmuje zagadnienia dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej w zmieniających się warunkach ekonomicznych w zakresie między innymi zarządzania i prowadzenia firmy. Ważne jest posiadanie wiedzy w jakich przypadkach i w jaki sposób korzystać z odpowiednich aktów prawnych.
Łączna liczba godzin: 20
Mnogość zagadnień związanych z techniką grzewczą i innymi systemami wyposażenia budynków wymaga stałego doskonalenia umiejętności i podnoszenia poziomu wiedzy i kwalifikacji. Złożone tematy jak na przykład systemy zdalnego monitoringu kotłowni, stanowią „wyższą półkę” wiedzy jaką można przekazywać w ramach Specjalizacji zawodowej.
Łączna liczba godzin: 20
kkkkkkkkkkk
Absolwent studium może w przyszłości prowadzić samodzielną działalność gospodarczą bądź też być pracownikiem firmy. Ważna w każdym przypadku jest znajomość realiów gospodarczych i zdolność oceny kierunków rozwoju oraz trendów w gospodarce światowej, krajowej i lokalnej, aby móc określić perspektywy oraz potencjał rozwoju dla własnej osoby i firmy.
Łączna liczba godzin: 20
Niezmiernie istotnym elementem kształcenia zawodowego są praktyczne zajęcia w zakresie montażu, obsługi i serwisowania urządzeń grzewczych. Wyposażenie kotłowni szkoleniowych firmy Viessmann pozwala na prowadzenie zajęć na różnego rodzaju kotłach wiszących i stojących, palnikach gazowych i olejowych małej oraz średniej mocy, a także regulatorach elektronicznych kotłów i instalacji grzewczych.
Łączna liczba godzin: 50
Jako podstawową formę nabycia kwalifikacji zawodowych program nauczania przewiduje 4-tygodniowe praktyki zawodowe w II-im oraz IV-ym semestrze nauki. W przypadku słuchaczy nie pracujących w branży grzewczo-instalacyjnej możliwa jest realizacja praktyk w Firmach Partnerskich lub też bezpośrednio w firmie Viessmann.
W semestrze II i IV: 4 tygodnie
Nie chcąc poprzestać na „ustawowym” minimum, naszym słuchaczom udostępniamy jeszcze kilka niezmiernie korzystnych możliwości poszerzenia wiedzy i nabycia kwalifikacji zawodowych.
Dodatkowo ponad wymagane 700 godzin
WAŻNE!
Nasze studium specjalizuje się w kształceniu wyłącznie w jednym kierunku. Nie jesteśmy na przykład zespołem szkół oferującym kilkanaście odmiennych od siebie kierunków nauczania. Absolwenci zyskują wyjątkową pozycję na rynku pracy.