Vita-Glob
Specjalistyczny Ośrodek Medyczny NZOZ
oferuje
Facelifting
Operacja 'Facelifting' nie może zatrzymać procesu starzenia się, lecz może zlikwidować jego objawy przez usunięcie nadmiaru zwiotczałych tkanek, co pozwala osiągnąć efekt odmłodzenia.
Najlepszym kandydatem do operacji jest kobieta lub mężczyzna, u których tkanki zaczynają nawisać, lecz u których skóra zachowuje jeszcze swoją elastyczność.
Face lifting daje efekt młodszego, świeższego wyglądu. Nie może jednak zmienić wyrazu twarzy. Należy przedyskutować z chirurgiem swoje oczekiwania.
Każda operacja niesie ze sobą pewną niepewność i pewne ryzyko. Jeśli przeprowadza ją doświadczony specjalista komplikacje nie są częste i są niewielkie. Mogą to być: krwiak, infekcja, wyjątkowo rzadko uszkodzenie gałązki nerwu twarzowego, nieprawidłowa reakcja na środki znieczulające. Gorsze gojenie ma miejsce u palaczy i u osób ze zniszczoną przez słońce skórą.
Face lifting jest bardzo indywidualną procedurą. W czasie wstępnej konsultacji ocenia się stan tkanek twarzy, zarówno skóry, jak i głębszych warstw - w tym szkieletu kostnego. Ocenia się ogólny stan zdrowia: nadciśnienie, zaburzenia krzepnięcia, tendencje do tworzenia nieprawidłowych blizn, palenie tytoniu, przyjmowanie leków - w szczególności aspiryny.
Przygotowanie przed operacją wymaga instrukcji na temat diety, palenia tytoniu, przyjmowania ewentualnych witamin, czy leków.
Zaleca się przerwanie palenia tytoniu co najmniej na tydzień lub dwa przed operacją. Jeżeli włosy są krótkie lepiej pozwolić im urosnąć, aby po operacji łatwiej było ukryć świeże blizny.
Większość takich operacji można przeprowadzić w znieczuleniu miejscowym w kombinacji z dożylną sedacją. Niektórzy chirurdzy wolą operować w znieczuleniu ogólnym.
Czas trwania operacji wynosi zazwyczaj około 3 godzin lub dłużej, jeśli wykonuje się więcej procedur, na przykład korekcje powiek.
Cięcia prowadzi się w skórze owłosionej okolicy skroniowej, dalej wzdłuż naturalnej linii przedusznej, wokół płatka usznego i w okolicy zausznej, aż do granicy skóry owłosionej w okolicy karku.
Odwarstwia się skórę, podciąga leżące głębiej mięśnie i powięź, przemieszcza ku górze i tyłowi i usuwa nadmiar skóry. Ranę zeszywa się po wcześniejszym umieszczeniu delikatnych drenów, które usuwa się po 24-48 godzinach. Zakłada się luźny, wielowarstwowy opatrunek.
Po operacji występuje dyskomfort, umiarkowany ból, który ustępuje po środkach przeciwbólowych. Zaostrzenie bólu lub nagłe pojawienie się obrzęku jest sygnałem niepokojącym i wymaga zawiadomienia chirurga.
Zazwyczaj obrzęk pooperacyjny ustępuje po kilku tygodniach. Należy przez kilka dni po operacji unikać pochylania głowy, aby zapobiec obrzękom.
Opatrunek można zdjąć po około 5 dniach. Mogą się pojawić niewielkie zasinienia w dole twarzy i szyi, które po kilku dniach ustępują. Szwy zdejmuje się po upływie 5-7-9 dni.
Po operacji w ciągu około dwóch tygodni należy unikać wysiłków fizycznych włącznie z seksem, unikać alkoholu, sauny przez kilka tygodni, unikać słońca przez kilka miesięcy.
Początkowo twarz wydaje się sztywna. Może utrzymywać się obrzęk nawet do 3 tygodni. Niestety należy liczyć się z utratą części włosów przy pierwszym myciu głowy, co wynika z lokalizacji cięć w skórze owłosionej głowy.
Po upływie około 3 tygodni następuje poprawa wyglądu i samopoczucia. Większość pacjentek wraca wtedy do pracy. Ostateczny rezultat operacji pojawia się później, po kilku miesiącach. Wówczas blizny dojrzewają i stają się mało widoczne.
Operacja jednak nie zatrzymuje czasu. Procesy starzenia się postępują i po upływie około 10 lat może być potrzebna powtórna operacja.
Zapraszamy!
Zapraszam serdecznie do kontaktu poprzez formularz.
Oddzwonię lub odpiszę niezwłocznie.