HACCP to metoda zapewniania bezpieczeństwa żwyności, która opiera się przede wszystkim na zapobieganiu zagrożeniom. Polega ona na zidentyfikowaniu miejsc niebezpiecznych (z punktu widzenia higieny) przy produkcji, obrocie żywnością. HACCP to system polegający na samokontroli. Według polskich przepisów system HACCP staje się obowiązkowy we wszystkich obszarach produkcji i przetwórstwa żywności, a także obrotu żywnością, bez względu na wielkość przedsiębiorstwa i rodzaj prowadzonej działalności (Ustawa z dnia 11 maja 2001 o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia. Dz.U. z 2001 nr 63 poz. 634 z pózn. zm.).
System HACCP ukierunkowany jest na zapewnienie bezpieczeństwa żywności, które polega nie tylko na kontroli produktu końcowego, ale całego procesu produkcji i dystrybucji lub sprzedaży. GMP - Dobre Praktyki Produkcyjne oraz GHP - Dobre Praktyki Higieniczne są istotnymi elementami tego systemu i mają go wspierać.
Oferujemy Państwu pomoc w postaci porad, konsultacji, szkoleń przy wprowadzaniu systemu, przygotowaniu dokumentacji , instrukcji, księgi, druków, schematów. Na życzenie klienta przeprowadzimy cały proces wdrożenia HACCP zaczynając od szkoleń, poprzez etap tworzenia księgi, formułowania procedur i instrukcji, aż po fazę auditu końcowego i uzyskania certyfikatu HACCP.
W ciągu ostatnich lat wyraźnie wzrosło zainteresowanie systemowym zarządzaniem bezpieczeństwem pracy. Spowodowane jest to coraz lepszą świadomością, że bezpieczna praca (zapobiegająca wypadkom powodującym straty) to większy zysk dla przedsiębiorstwa. Coraz lepiej funkcjonująca gospodarka rynkowa oraz wynikająca stąd konkurencja stymulują ekonomiczne gospodarowanie ograniczające straty. Bezpieczeństwo pracy nie ogranicza się wyłącznie do zapobiegania urazom pracowników i chorobom zawodowym, ale - zgodnie z najnowszymi tendencjami światowymi - dotyczy wszystkich zdarzeń powodujących straty przedsiębiorstwa (np. zanieczyszczenie środowiska, przestoje, awarie).
Coraz większą rolę w zainteresowaniu bezpieczeństwem pracy odgrywają również bodźce ekonomiczne związane :
Wszystkie powyższe przesłanki doprowadziły do sformalizowania systemu zarządzania bezpieczeństwem pracy (SZBP), w postaci Polskich Norm serii 18000. Normy te nie są obowiązkowe tak samo zresztą jak normy ISO 9000 i ISO 14000, jednakże współczesne realia rynkowe często zmuszają przedsiębiorstwa do ich stosowania. W PN-N-18000 są zawarte dane odnośnie oceny ryzyka zawodowego oraz SZBP. Precyzują one szczegółowo jak przebiegać ma ocena ryzyka zawodowego, jakie kryteria należy stosować przy szacowaniu ryzyka, jak powinien wyglądać i działać system zarządzania bezpieczeństwem pracy. Warto podkreślić iż SZBP jest jedynym znanym narzędziem pozwalającym na skuteczne zarządzanie poziomem bezpieczeństwa pracy.