PRYWATNE CENTRUM CHIRURGII Winczakiewicz - Borkiewicz (P.C.C.) jest prywatną specjalistyczną kliniką chirurgiczną.
Założycielami placówki są lekarze specjaliści chirurgii: doktor nauk medycznych Jacek Winczakiewicz i Marek Borkiewicz.
Ośrodek istnieje od 1992 roku.
Nasza praktyka obejmuje kilkanaście lat doświadczeń zawodowych zdobywanych w klinikach chirurgicznych zarówno w Polsce, jak i za granicą. Stałe rozszerzanie wiedzy pozwala nam stosować możliwie najnowocześniejsze metody terapeutyczne. Zatrudniamy wysoko wykwalifikowany personel medyczny, dysponujemy nowoczesnym specjalistycznym sprzętem diagnostycznym i leczniczym.
Wykonaliśmy ponad 10000 zabiegów, większość w tzw. Chirurgii Jednego Dnia, co oznacza, ze Pacjent wraca do domu o własnych siłach w dniu operacji.
W 1992 roku byliśmy jednym z pierwszych ośrodków w Polsce, który wprowadził tego typu procedury.
Poza działalnością usługową prowadzimy także badania naukowe. Nasza praca w dziedzinie patofizjologii układu żlnego została uhonorowana I-ą nagrodą na Europejskim Forum Żylnym w 2004 roku. W tym obszarze rozwijamy także współpracę z Uniwersytetem im. M.Kopernika w Toruniu .
To schorzenie, na które cierpi ok. 60 % społeczeństwa, szczególnie kobiet w zaawansowanych przypadkach może prowadzić nawet do trwałego inwalidztwa.
W najłagodniejszej postaci manifestuje się tzw. pajączkami, w najbardziej zaawansowanej prowadzi do trudno gojących się owrzodzeń podudzi.
Poza istotnym defektem kosmetycznym żylaki mogą wywołać trwałe zmiany troficzne skóry z brązowymi przebarwieniami, zapaleniem, wypryskiem i świądem.
Żylaki mogą być także istotnym elementem choroby zatorowo-zakrzepowej. Ryzyko zatorów groźnych dla życia rośnie w przypadkach konieczności unieruchomienia kończyny (np. po urazie) czy też operacji z innego powodu.Salę zagrożenia powinien uświadomić fakt,że rocznie 200000 osób umiera z tego powodu w krajach Unii Europejskiej. Stosowanie leków antykoncepcyjnych oraz fizykoterapia również są przeciwwskazane u pacjentów z żylakami.
Przykłady żylaków
Ocena stanu układu żylnego poza badaniem ogólnolekarskim wymaga stosowania nowoczesnej aparatury diagnostycznej: aparatu USG z opcją kolorowego dopplera, fotopletyzmografii, ciśnienia żylnego itp. Badania te pozwalają zakwalifikować pacjenta do leczenia zachowawczego (skleroterapii) lub operacyjnego.
Zabieg usunięcia żylaków w PCC wykonujemy w Chirurgii Jednego Dnia. Jest to możliwe dzięki nowoczesnym metodom operacyjnym opartym na precyzyjnej diagnostyce niewydolnych żył. Dokładne zlokalizowanie zmian chorobowych dzięki badaniom ultrasonograficznym, dopplerowskim i fotopletyzmograficznym pozwala na oszczędną interwencję chirurgiczną i bardzo dobre efekty kosmetyczne. Cięcia operacyjne ponad splotami żylakowymi nie przekraczają kilku milimetrów.
Wiek Pacjenta nie stanowi przeszkody. W naszym ośrodku wszystkie zabiegi na układzie żylnym wykonywane są w znieczuleniu miejscowym. Pacjenci wracają do domu po kilku godzinach od zabiegu. Na kończynę zakładana jest specjalna pończocha uciskowa przytrzymująca opatrunki do czasu kontroli. Nasze doświadczenie obejmuje ponad 4000 operacji żylaków kończyn dolnych wykonanych w PCC w trybie Chirurgii Jednego Dnia.
Diagnostyka ultrasonograficzna
Skleroterapia (popularnie nazywana ostrzykiwaniem) jest metodą polegającą na bezbolesnym wprowadzeniu specjalnego środka do światła żylaka za pomocą ultra cienkiej igły. Z wyboru stosuje się ją do likwidacji tzw. pajączków, żył siatkowatych, mniejszych żylaków i niektórych żylaków nawrotowych. Nową aktywnie rozwijaną dziedziną w naszym ośrodku jest tzw. skleroterapia piankowa Tessariego (ang.: foam sclerotherapy). Metoda ta pozwala w wielu przypadkach uniknąć zabiegu chirurgicznego nawet u pacjentów z dużymi żylakami. Zabieg polega na wprowadzeniu specjalnej pianki do światła dużych żył pod kontrolą aparatu usg. Procedura trwa kilkanaście minut, jest bezbolesna, nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań i nie wpływa praktycznie na komfort życia. Nasze doświadczenie obejmuje ponad 600 takich zabiegów.
Przypadki owrzodzeń podudzi
Owrzodzenia podudzi, będące najczęściej skutkiem skrajnej niewydolności układu żył powierzchownych (żylaków) lub żył głębokich (np. po zakrzepicy) wymagają kompleksowego leczenia z wykorzystaniem kompresoterapii, drenażu limfatycznego, specjalistycznych opatrunków i procedur chirurgicznych. Ponad 90% pacjentów z owrzodzeniami podudzi leczymy w pierwszym etapie opatrunkami kompresyjnymi. Korekcję operacyjną lub skleroterapię piankową zwykle proponujemy w drugiej fazie leczenia.
Ostatni etap leczenia niewydolności żylnej to likwidacja szpecących pajączków tzw. teleangiektazji i żył siatkowatych. Likwidujemy je za pomocą delikatnej skleroterapii a ostatnio przełomem w tej dziedzinie staje się laser. To absolutnie najnowszej generacji urzadzenie znajduje także zastosowanie w likwidacji znamion, naczyń na twarzy, depilacji oraz zabiegów odmładzających skórę.
Pacjenci w PCC mają do dyspozycji separatki jedno lub dwuosobowe z komfortową łazienką i telewizorem. Pacjenci z daleka mogą pozostać na noc pod naszą opieką.
Pacjenci po skleroterapii wracają samodzielnie natychmiast po zabiegu.