PRYWATNE CENTRUM CHIRURGII Winczakiewicz - Borkiewicz (P.C.C.) jest prywatną specjalistyczną kliniką chirurgiczną.
Założycielami placówki są lekarze specjaliści chirurgii: doktor nauk medycznych Jacek Winczakiewicz i Marek Borkiewicz.
Ośrodek istnieje od 1992 roku.
Nasza praktyka obejmuje kilkanaście lat doświadczeń zawodowych zdobywanych w klinikach chirurgicznych zarówno w Polsce, jak i za granicą. Stałe rozszerzanie wiedzy pozwala nam stosować możliwie najnowocześniejsze metody terapeutyczne. Zatrudniamy wysoko wykwalifikowany personel medyczny, dysponujemy nowoczesnym specjalistycznym sprzętem diagnostycznym i leczniczym.
Wykonaliśmy ponad 10000 zabiegów, większość w tzw. Chirurgii Jednego Dnia, co oznacza, ze Pacjent wraca do domu o własnych siłach w dniu operacji.
W 1992 roku byliśmy jednym z pierwszych ośrodków w Polsce, który wprowadził tego typu procedury.
Poza działalnością usługową prowadzimy także badania naukowe. Nasza praca w dziedzinie patofizjologii układu żlnego została uhonorowana I-ą nagrodą na Europejskim Forum Żylnym w 2004 roku. W tym obszarze rozwijamy także współpracę z Uniwersytetem im. M.Kopernika w Toruniu .
Prowadzimy także nowoczesne laboratorium gdzie wykonać można specjalistyczne i ogólne badania krwi i moczu.
Najczęstszą przyczyną bólu w pachwinie i niedrożności jelit jest przepuklina. Jest to schorzenie, które powstaje na skutek przerwania powłoki jamy brzusznej.
Zabieg usunięcia przepukliny polega na wzmocnieniu i rekonstrukcji słabszej ściany mięśniowej. W większości przypadków wymaga wszczepienia syntetycznej siatki. Metody tradycyjne bez użycia siatki (w wykonaniu doświadczonego chirurga, specjalisty w dziedzinie przepuklin) dają od 2 do 4 nawrotów na 100 wykonanych operacji. Umiejętne wszycie siatki redukuje je do kilku na 1000!
Najczęściej wykonywana operacja z użyciem siatki w USA to operacja Lichtensteina (350 tys. rocznie) oraz Rutkowa (150 tys. rocznie). Inne (np. operacja Trabucco, laparoskopia, metody tradycyjne) stopniowo schodzą na dalszy plan.
W PCC wykonaliśmy ponad 2000 operacji przepuklin stosując w ostatnich latach przede wszystkim metodę Lichtensteina bądź Rutkowa. Większość zabiegów wykonano w Chirurgii Jednego Dnia. Tylko niewielka grupa Pacjentów, mieszkających kilkaset kilometrów od Torunia lub Pacjentów z dużymi przepuklinami została w klinice do następnego dnia. Na dzień dzisiejszy jesteśmy jednym z największych ośrodków herniologicznych (hernia-łac. przepuklina) w kraju wykonując 250-300 operacji rocznie.
Te beznapięciowe nowoczesne metody pozwalają wrócić Pacjentom do domu już kilka godzin po zabiegu, a po 2 tygodniach do ciężkiej pracy fizycznej. Posiadamy także duże doświadczenie w zabiegach tradycyjnych (bez użycia siatek-operacja met. Shouldicea).
Przepuklina
W 90% przypadków stosujemy znieczulenie miejscowe, które wydaje się być najbezpieczniejszym dla pacjentów starszych i często obciążonych innymi schorzeniami.
Im bardziej zaawansowany stan, tym zabieg jest trudniejszy, ale nawet takie przepukliny jak na powyższej fotografii dają się z powodzeniem operować.
Rozważając ewentualne ryzyko operacyjne trzeba pamiętać, że jest ono mniejsze niż ryzyko groźnych powikłań przy pozostawieniu przepukliny bez leczenia. Tylko skrajnie chorzy pacjenci mogą być zdyskwalifikowani od przeprowadzenia zabiegu. W naszej wieloletniej praktyce były to pojedyncze przepadki. Wiek pacjenta nie gra roli.
Specjalizujemy się także w przepuklinach nawrotowych (tzn. takich, które nawróciły po wcześniej wykonanym lub wykonanych zabiegach). W chwili obecnej stanowią one około 20% naszych przypadków. Przepukliny wielokrotnie wcześniej operowane często wymagają znieczulenia nadoponowego lub ogólnego ale i tu pobyt pacjenta nie przekracza zwykle 12 godzin.