Moje kochane Pszczółki
Moja pasieka została założona w 1985 roku . Obecnie składa się z 15 pni. Znajduje się na czysto ekologicznym terenie obfitującym w różnorodne nektary tak potrzebne moim podopiecznym. Lokalizacja to 40 km na wschód od Lublina we wsi Nadrybie w samym centrum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego Wyślij e-mail . Krajobraz odznacza się niepowtarzalnym pięknem jezior, moczarów i torfowisk, bogactwem rzadkiej interesującej flory i fauny oraz dużym zróżnicowaniem siedlisk i zbiorowisk roślinnych. Staraniem wielu ludzi najcenniejsze formy przyrody, zarówno ożywionej jak i nieożywionej, w ciągu wielu dziesięcioleci uzyskiwały status prawnej ochrony. Powstawały, więc pomniki przyrody, rezerwaty, parki krajobrazowe i obszary chronionego krajobrazu. Ukoronowaniem tych działań było utworzenie z dniem 1 maja 1990 roku Poleskiego Parku Narodowego, pierwszego w Polsce parku narodowego o charakterze wodno-torfowiskowym. Oferta spędzenia czasu w naszej krainie wypływająca z ciągle doskonalącej się sieci gospodarstw agroturystycznych - to idealna odtrutka na stres, pogoń za pieniądzem i kłopoty dnia codziennego, zarówno zawodowe jak i osobiste. Na Polesiu możesz także wypocząć w licznych ośrodkach wypoczynkowych zlokalizowanych nad malowniczymi i jeszcze nieskażonymi jeziorami. Tu można także wypróbować swoje umiejętności wędkarskie i pływackie.O miodzie pszczelim
Miód znany jest od dawna. Płaskorzeźba egipska, licząca sobie ok. 5 tysięcy lat, przedstawia dokładnie sceny miodobrania. Miodem słodzono potrawy, gdy nie znano jeszcze cukru. Jako środek wzmacniający i przyspieszający gojenie się ran stosowany już był w starożytności – w Egipcie i w Grecji. Ojciec medycyny starożytnej Hipokrates i starożytny grecki filozof Pitagoras sławili jego własności twierdząc, że swą długowieczność zawdzięczają właśnie regularnemu spożywaniu miodu. Miód w dawnych czasach spożywany był przez młodych małżonków w miesiącu następującym po dokonaniu ślubnych obrządków celem uzyskania zdrowego potomstwa. Stąd też wzięła się nazwa „miodowy miesiąc”...Pod względem odżywczym miód stanowi niepowtarzalną kompozycję. Jest wysokokaloryczny (100g zawiera ok. 300 kcal), łatwo przyswajalny przez organizm. Zawiera ponad 60 składników niezwykle ważnych dla organizmu człowieka. Głównymi składnikami miodów naturalnych to cukrzy proste, białka, sole mineralne, kwasy organiczne, witaminy.
Rozróżniamy trzy zasadnicze rodzaje miodów: nektarowe, spadziowe oraz nektarowo-spadziowe. W zależności od typu miód jest pozyskiwany przez pszczoły miododajne z nektaru kwiatowego lub spadzi i wzbogacany przez nie wydzielinami pochodzącymi z ich organizmu. Nektar wydzielany jest przez specjalne narządy roślin zwane nektarnikami. Jest to zagęszczony sok roślinny, w skład którego wchodzą głównie woda i cukry, a także aminokwasy. Spadź jest wytworem mszyc, które żywiąc się liśćmi przyswajają sobie białka, wydalają zaś węglowodany. Słodycz tę zbierają pszczoły i przerabiają na miód. Po przetworzeniu miód magazynowany jest w komórkach plastrów.
Podczas przechowywania miodu następuje krystalizacja cukrów. Szybkość krystalizacji zależy głównie od zawartości w miodzie wody, temperatury przechowywania, składu procentowego poszczególnych cukrów prostych (glukoza krystalizuje znacznie szybciej niż fruktoza). Proces krystalizacji charakteryzuje tylko miody naturalne; miód sztuczny nigdy nie skrystalizuje!
Aktualnie w sprzedaży
W sprzedaży aktualnie znajduje się miód wielokwiatowy
Pochodzi z nektarów różnych roślin miododajnych, w związku z tym jest najbogatszy w składniki biologicznie czynne. Zróżnicowanie to wpływa też na występowanie miodu wielokwiatowego w szerokiej gamie smaków i zapachów, a także na różny jego kolor (od jasnokremowego do herbacianego). Posiada cenne walory odżywcze i smakowe i może być stosowany między innymi w alergiach, katarze siennym i przeziębieniach.
Miód jest z tegorocznego zbioru, który odbył się pod koniec maja
Cena to 20zł za 1.30kg czyli słoik 0.9l
Zapraszamy do indywidualnego odbioru, ewentualnie do zamawiania Wyślij e-mail lub telefonicznie