Bowling
Gra w postaci znanej nam obecnie wywodzi się z XVI-wiecznych Niemiec. Szybko rozpowszechniła się we wszystkich krajach Europy, skąd w XVII wieku za sprawą kolonistów europejskich dotarła do Ameryki. Tam bardzo szybko stała się popularną grą hazardową, tak popularną, ze zakazano jej uprawiania. Ktoś jednak zdołał obejść ten zakaz wprowadzając do gry dziesiąty słupek, co zmieniło jej zasady. Tak powstała nowa odmiana kręgli.
W stroju do gry w bowling najważniejsze są buty. Na torze używa się wyłącznie specjalnego obuwia, ze skórzaną podeszwą. Jest ono zawsze wydawane w recepcji klubu (czasami wraz z jednorazowymi skarpetkami) . Bardziej profesjonalne buty mają wymienne podeszwy - część przednia podeszwy lewego buta (dla leworęcznych - prawego) ma przyczepianą na rzepy powierzchnię, którą dopasowuje się do rodzaju nawierzchni toru. Buty dla kobiet, mężczyzn i dzieci różnią się fasonem. Własne obuwie do bowlingu to koszt od 200 do 800 zł. W klubie wypożyczane jest bezpłatnie bądź za niewielką opłatą. Tradycyjny ubiór bowlingowca to koszulka polo i długie spodnie albo - w przypadku kobiet - spódniczka bądź szorty.
Najważniejsze są kule. Wszystkie kule mają jednakową wielkość (średnicę). Każda posiada trzy otwory na palce. Różnią się wagą oraz rozstawem i rozmiarem otworów na palce. Profesjonaliści używają kul ze specjalnie dla siebie wywierconymi otworami. Kule ważą od 2,7 do 7,2 kg. Waga jest oznaczona odpowiednim numerem. Według reguł gry, waga kuli powinna odpowiadać 10% wagi ciała grającego. Ze względu na ciężar, rozstaw i rozmiar otworów na palce, kule dzielą się na dziecięce: 6-8, damskie: 9-11 oraz męskie: 12-16. Należy pamiętać, że reguły gry wyznaczają tylko w przybliżeniu wielkość kuli - jej dobór powinien zawsze uwzględniać możliwości gracza.
pKręgle do bowlingu wykonane są z plastiku lub drewna powlekanego plastikiem. Wysokość - 38 cm, waga 1600 g, średnica max. - 15 cm, Ustawiane są na planie trójkąta. Do gry używa się ponadto specjalnych rękawic z dwoma zakrytymi palcami (małym i wskazującym). Pozwala to lepiej kontrolować kulę. Ponieważ kule są dość ciężkie, może dojść do kontuzji nadgarstka. Dobrym zabezpieczeniem są specjalne Ochraniacze na nadgarstki. Strój bowlingowca uzupełnia specjalna torba z usztywnionym dnem, wyposażonym w otwory na kule.
Wstęp na rozbieg jest dozwolony wyłącznie w obuwiu przeznaczonym do gry w bowling.