Uzębienie dorosłego człowieka składa się z 32 zębów. Mimo ciągłego rozwoju stomatologii i coraz nowocześniejszych metod "ratowania" zębów wciąż zdarzają się przypadki, gdy istnieje konieczność ich usunięcia . Do takich sytuacji najczęściej dochodzi wskutek rozchwiania zębów spowodowanego chorobami przyzębia, a także przy znacznych zniszczeniach tkanek twardych zęba przez próchnicę lub uraz mechaniczny.
Jeżeli dochodzi do utraty zębów konieczne jest ich uzupełnienie. Brak zębów wywołuje nie tylko bardzo negatywny efekt kosmetyczny, ale także prowadzi do zaburzeń podstawowych funkcji jamy ustnej takich jak mowa i żucie. Przy rozległych brakach uzębienia może dojść do nieodwracalnego uszkodzenia stawów skroniowo-żuchwowych. Pozostające w jamie ustnej zęby na skutek przeciążenia i nierównomiernego obciążenia ulegają szybkiemu starciu i rozchwianiu, przemieszczają się w kierunku "wolnych" przestrzeni. Wszystkie wymienione procesy przyspieszają utratę pozostałych zębów.
Uzupełnienia brakujących zębów możemy podzielić na stałe i ruchome. Protezy ruchome, zwane potocznie protezami, są to uzupełnienia, które można wyjmować z jamy ustnej. Nie są one osadzone trwale na uzębieniu własnym pacjenta. Uzupełnienia stałe-są to uzupełnienia osadzane trwale w jamie ustnej - nie można ich wyjmować. Należą do nich wkłady, korony i mosty.
Wkłady wykonuje się przy znacznego stopnia zniszczeniu korony zęba, kiedy niemożliwa jest odbudowa za pomocą tradycyjnego wypełnienia. W przypadku całkowitego zniszczenia korony wkłady osadzane są w kanale korzeniowym. Noszą one nazwę wkładów koronowo-korzeniowych. Warunkiem ich wykonania jest uprzednie leczenie kanałowe zęba. Wkłady mogą być wykonywane indywidualnie dla pacjenta w laboratorium protetycznym na podstawie modelu lub też stosuje się wkłady standardowe wykonywane na jednej wizycie u stomatologa.
Do odbudowy znacznie zniszczonych zębów służą korony protetyczne. Osadza się je trwale na uprzednio oszlifowanych zębach za pomocą specjalnych cementów. Obecnie w przednim odcinku uzębienia stosuje się wyłącznie bardzo kosmetyczne korony metalowo-ceramiczne (porcelanowe) lub pełnoceramiczne. W odcinkach tylnych możliwe jest także stosowanie koron metalowych lanych.
W celu uzupełnienia braków od jednego do kilku zębów stosuje się mosty. Typowy most składa się z koron osadzonych na zębach i przęsła, które odtwarza brakujące zęby. Zęby, na których osadzone są mosty (tzw. zęby filarowe) ze względu na to, że przenoszą siłę żucia kilku zębów muszą mieć dużą wytrzymałość mechaniczną, odpowiednie rozmieszczenie oraz być dobrze osadzone w kości.
Do uzupełnienia braków pojedynczych zębów często stosuje się tzw. mosty adhezyjne, w których korony są zastąpione przez "skrzydełka" przyklejane do sąsiadujących z luką zębów. Stosowanie tych mostów nie wymaga szlifowania zębów pod korony.
Obecne coraz częściej stosuje się implanty, które uważa się za najlepszy sposób uzupełniania brakujących zębów. Mogą one być stosowane zarówno w całkowitym bezzębiu, jak i w celu uzupełniania pojedynczych braków.
Implanty
|
|
część chirurgiczna |
2500
|
część protetyczna |
2500
|