Szanowni Państwo, zespół prawników KBZ Żuradzka&Wspólnicy Adwokaci i Radcy Prawni Sp. K. opracował dla Państwa specjalny pakiet usług, który pozwoli przybliżyć polskim przedsiębiorcom ciągle mało znaną tematykę rajów podatkowych. Mało który przedsiębiorca zdaje sobie sprawę z tego, że dzięki specjalistycznym firmom zajmującym się obsługą podmiotów zarejestrowanych w strefach offshore rozwiązanie problemów zusowskich i podatkowych znajduje się na wyciągnięcie ręki. Zapraszamy do zapoznania się z naszym opracowaniem. Mamy nadzieję że zobaczą Państwo wyraźnie, jakie nowe możliwości daje Wam ta jakże ciekawa alternatywa prowadzenia działalności bez zbędnego balastu.
Dzięki stosowanym rozwiązaniom można uzyskać znaczące obniżenie podatkowych kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Przykładowo, z wykorzystaniem spółek cypryjskich, podatek dochodowy udaje się obniżyć do około 2-3% z 19 płaconych w Polsc,e dodatkowo zaś na Cyprze podstawowa stawka podatku VAT też jest niższa, niz w Polsce - 17% od marca 2012,co z kolei pozwala na znaczące obniżenie kosztów usług/towarów na rzecz osób fizycznych, dla przedsiębiorców zaś ma to znaczenie, iż w większości przypadków, koszt usług/towarów z Cypru do Polski i odwrotne będzie pomniejsozny o podatek Vat.
Podatki i działalność gospodarcza to bardzo poważna sprawa i przestrzegamy przed rozwiązaniami prostymi, które są bardzo kosztowne w skutkach. Jeśli myślicie Państwo o wsparciu lub całkowitym przeniesieniu działalności do innego kraju jest to bardzo dobry pomysł. Radzimy jednak zlecić obsługę swojej firmy kancelarii prawnej która na bieżąco obsługuje takie właśnie podmioty. Przy ciągle zmieniającym się prawie dotyczącym rajów podatkowych tylko profesjonalna obsługa jest w stanie zagwarantować legalność prowadzonych interesów i zgodność z bieżącymi przepisami. Biorąc niskie koszty obsługi i wysokie zyski takie rozwiązanie jest naszym zdaniem optymalne.
Raje podatkowe, zwane również offshore to terytoria mogące zaoferować polskim przedsiębiorcom, w tym również z sektora MŚP (mikroprzedsiębiorcy, mali i średni), nadzwyczaj korzystne formy działania, co przejawia się w postaci istniejących na takim obszarze korzystnych regulacji prawnych motywujących do prowadzenia i rozwijania działalności gospodarczej. Do stymulatorów tych należą przede wszystkim bodźce podatkowe w postaci częściowych lub całkowitych zwolnień podatkowych. Pomimo, iż Unia Europejska stara się walczyć z offshore, to jednak do tej pory – z racji ich przydatności dla wielkiego biznesu – nie doszło do ich likwidacji, a perspektywy przed nimi stojące należą do świetlanych.
Raje podatkowe, to obecnie nie tylko zamorskie, egzotyczne wyspy, ale również Kraj Bratanków – Wegry czy Irlandia. Wszystkie te terytoria w odniesieniu do inwestorów zagranicznych przygotowały ofertę charakteryzującą się niskimi podatkami bądź ich brakiem i stosunkowo niewielkimi wymaganiami dotyczącymi rejestracji firm. Oprócz oczywistych względów podatkowych przemawiających za lokowaniem inwestycji w rajach, bodźcami niepodatkowymi są minimalne wymogi formalne (kapitałowe, dokumentacyjne, sprawozdawcze, personalne) stawiane przed przedsiębiorcami chcącym podjąć działalność gospodarczą oraz gwarantowana miejscowym prawem swoboda prowadzenia interesów. Ujemne działanie prawa na sytuację przedsiębiorcy może wynikać z nadmiernych obowiązków rachunkowych, sprawozdawczych, ubezpieczeniowych oraz nadmiernej regulacji rynku pracy. Z kolei przesadny fiskalizm ze strony państwa skłania przedsiębiorców do poszukiwania rozwiązań, które umożliwią optymalizację opodatkowania. Dodatkowo wykorzystanie możliwości oferowanych przez raje podatkowe może również przynieść korzyści w walce konkurencyjnej. Możliwe jest także dzięki rajom podatkowym poufne zarządzanie aktywami czy łatwiejszy dostęp do określonych rynków, czego najlepszym przykładem jest rola, jaką pełni Hong Kong wobec Chin. Obserwując atmosferę, w jakiej w naszym kraju przedsiębiorcy prowadzą działalność gospodarczą, łatwo zauważyć, iż została już przekroczona masa krytyczna, kiedy to następuje lawinowe wykorzystanie wszelkich rozwiązań służących złagodzeniu trudów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Bardzo istotną cechą prowadzenia działalności w ramach offshore jest fakt, iż korzystanie ze wszystkich przywilejów rajów podatkowych jest możliwe bez konieczności funkcjonowania tamże zarządu, personelu czy samych inwestorów – a zatem koszty związane z bieżącą działalnością spółki są niewielkie. Przedsiębiorcy prowadzący działalność z wykorzystaniem rajów podatkowych jedynie formalnie posiadają tam siedziby swoich spółek; fizycznie kontrola i zarząd odbywa się z krajowej siedziby przedsiębiorcy, lub innego dogodnego miejsca. Wielu przedsiębiorców korzystających z offshore na ogół poza celami turystycznymi nie odwiedza krajów, w których zarejestrowane są ich spółki, a wszystkie sprawy załatwiane są podczas telekonferencji, korespondencyjnie lub za pośrednictwem pełnomocników.
Do najbardziej znanych jurysdykcji offshore należą Wyspy Bahama, Wyspy Kajmany, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Niue, Malta, Cypr, Gibraltar oraz Irlandia i stany Idaho oraz Delaware w USA. Również kraje takie jak Wielka Brytania, Lichtenstein, Luksemburg, Szwajcaria, terytorium Hong Kong, a nawet Węgry w tym zakresie oferują zbliżone możliwości. W każdym z istniejących obszarów offshore istnieje możliwość prowadzenia działalności gospodarczej wolnej od podatku dochodowego lub opodatkowanej niskim podatkiem liniowym lub ryczałtowym. Polityka, jaką stosują władze raju podatkowego odzwierciedla przekonanie, w myśl którego operacjom zagranicznym powinno towarzyszyć minimum wymogów formalnych. Lokalne przepisy nastawione są na zagwarantowanie swobody przedsiębiorcom przy równoczesnym dążeniu do zachowania bezpieczeństwa operacji gospodarczych. Każdy z tych rajów cechuje nieco odmienna specyfika dotycząca obciążeń podatkowych i miejscowego prawa. Zdecydowanie najłatwiej jest zakładać spółki offshore lub inne podobne struktury na terytoriach, których system prawny został oparty na angielskim. Stąd też spora popularność spółek rejestrowanych w byłych (np. Bahamy, Belize) lub aktualnych (np. Anguilla) terytoriach zależnych Wielkiej Brytanii.
Aby rozpocząć działalność w na terytorium offshore niezbędne jest wytyczenie celów, jakie chcemy osiągnąć przez rejestrację spółki offshore, a następnie wybór formuły organizacyjnej podmiotu gospodarczego w ramach dostępnych na danym terytorium form prawnych. Podstawowym celem jest oczywiście optymalizacja opodatkowania, jednakże dodatkowo pojawiają się i inne potrzeby, najczęściej związane z poufnością danych dotyczących majątku. Najczęściej wykorzystuje się lokalną odmianę spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej, pojawiają się ponadto spółki komandytowe z udziałem spółek z o.o. jako komplementariuszy. W określonych sytuacjach korzystne jest utworzenie trustu, lub innej struktury. Czas trwania procesu rejestracyjnego spółki w raju podatkowym różni się w poszczególnych jurysdykcjach i waha się od 24 godzin (Delaware w USA, W-y Bahama, Panama) do około jednego miesiąca (Cypr). Najprościej jest dokonać rejestracji takiej spółki za pośrednictwem jednej z firm zajmujących się świadczeniem takich usług. Niektóre z nich mają agentów w Polsce. Koszt założenia spółki w raju podatkowym waha się od kilkuset dolarów (Panama, Delaware) do kilkunastu tysięcy (Madera).
Podstawowy pakiet usług związanych z powołaniem do życia spółki w raju podatkowym zawiera:
- usługi rejestracji spółki,
Pakiet zawiera sprawdzenie dostępności nazwy oraz zarejestrowanie spółki w trybie i na zasadach zgodnych z wymogami wybranego terytorium offshore.
- sporządzenie dokumentów, dokumentów udziałowych (akcji), pełnomocnictw oraz pieczęci,
Pakiet zawiera przygotowanie wszystkich niezbędnych, wewnętrznych dokumentów zgodnie ze standardami jurysdykcji, oraz wykonanie pieczęci spółki.
- tzw. usługi domicylu,
Raje podatkowe wymagają, aby spółki dysponowały lokalną zarejestrowaną siedzibą, miały wyznaczonego zarejestrowanego agenta, lub nawet pełnomocnika oraz sporządzały odpowiednie deklaracje lub sprawozdania podatkowe oraz uiszczały należne opłaty.
- założenie rachunków bankowych
W celu uzyskania szczegółowego cennika usług prosimy o kontakt.