Co to jest EMG?
Elektromiografia (EMG) to badanie przedstawiające czynność mięśni oraz przewodnictwo w nerwach obwodowych. Badanie przeprowadza lekarz, często przy współudziale wyspecjalizowanego asystenta, nie-lekarza, aby uzyskać informacje dotyczące choroby mięśni lub uszkodzenia nerwów obwodowych. Badanie EMG składa się zwykle z dwóch elementów: badania przewodnictwa nerwowego (NCS, z ang. nerve conduction study) oraz badania mięśnia przy pomocy elektrody igłowej. Trwa zwykle 30- 60 min.
Przygotowanie do badania
Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, zaleca się jednak aby przed jego wykonaniem pacjent nie stosował kremów ani balsamów pielęgnujących skórę.
Względnym przeciwwskazaniem do wykonania badania EMG jest przyjmowanie leków obniżających krzepliwość krwi (Acenokumarol, heparyna).
Należy uprzedzić wykonującego badanie o stosowaniu aspiryny, przewlekłych infekcjach oraz obecności rozrusznika serca.
Badanie przewodnictwa nerwowego (NCS):
Przeprowadza się je przylepiając plastrem płaskie elektrody do skóry ponad badanym mięśniem lub nerwem. Następnie stymuluje się nerw słabym bodźcem elektrycznym. Stosuje się prąd o niewielkim napięciu i natężeniu, całkowicie bezpieczny dla organizmu, bodźce trwają ułamek sekundy.
Badanie igłą:
Wykonuje się je przy użyciu cienkiej, sterylnej, jednorazowej igły, która jest elektrodą wprowadzaną po przekłuciu skóry do badanego mięśnia. W trakcie badania występować może uczucie dyskomfortu związanego z ukłuciem.
Następnie podczas rozluźnienia mięśnia i w trakcie jego “pracy” uzyskuje się zapis widoczny na ekranie komputera.
W ciągu 1-2 dni po badaniu miesień może być nieznacznie obolały, rzadko zdarzają się drobne zasinienia. Badanie w ten sposób praktycznie nie stwarza istotnego ryzyka infekcji.
Po badaniu:
Można w pełni powrócić do codziennej aktywności.
Ceny:
Przewodnictwo w 1 nerwie ruchowym-50 PLN, w jednym nerwie czuciowym-40 PLN
Badanie jednego mięśnia-60 PLN (plus koszt igłowej elektrody jednorazowej-40 PLN)