Dusznica bolesna, inaczej znana jako dławica piersiowa, jest następstwem nieleczonego schorzenia jakim jest choroba niedokrwienna serca. Sama dusznica jest z kolei przyczyną choroby wieńcowej. Nie jest to typowa choroba, lecz zespół objawów składający się właśnie na to schorzenie.
Polega ona na tym, że do serca doprowadzana jest zbyt mała ilość krwi, powodując niedokrwienie serca. Dzieje się tak, gdyż dwie główne tętnice (zwane tętnicami wieńcowymi) ulegają zwężeniu, przez co krew dopływa wolniej do mięśnia sercowego, co doprowadza do bólu serca. Ból ten określany jest właśnie mianem dusznicy bolesnej. Jest on bardzo mocny, ściskający, odbierający oddech. Osoby cierpiące na dusznicę bolesną przez ten ból duszą się, nie mogąc złapać tchu. Jest dość często występującym schorzeniem układu krwionośnego, najczęściej dotyka osoby, które przekroczyły już 50 rok życia, ale dotyka także młodych ludzi.
Jakie są objawy dusznicy bolesnej? Przede wszystkim ból podczas oddychania, który wzmaga się podczas fizycznego wysiłku, nawet jeśli jest to tylko wchodzenie po schodach. Bóle są nagłe i zazwyczaj ustępują po kilku chwilach odpoczynku lub po zażyciu leków. Mogą się także pojawić w sytuacjach stresowych, przy zmianie pogody i temperatury. Ból zlokalizowany jest za mostkiem, po lewej stronie klatki piersiowej. Może promieniować do lewego barku, na ramię, do łokcia, a nawet dłoni czy też nawet na gardło i szczęki. Przy bólu odczuwa się także spłycenie oddechu, czyli lekkie duszenie. Czasem zamiast bólu mogą towarzyszyć tej chorobie duszności.
Nieleczona dusznica bolesna może prowadzić do upośledzenia sprawności mięśnia sercowego, a w dalszej konsekwencji do wystąpienia choroby wieńcowej, zawału serca. Aby temu zapobiec należy o siebie zadbać. Ochrona zdrowia jest niezwykle istotna, jeżeli chcemy uniknąć powikłań. Jeżeli odczujemy, że coś jest z nami nie tak, należy jak najszybciej udać się do lekarza i przeprowadzić badania. Niezbędne będzie wykonanie EKG, koronografię, ECHO serca, badanie krwi w celu sprawdzenia poziomu cukru, cholesterolu. Niekiedy przeprowadza się testy wysiłkowe, a u osób z silnymi objawami czasem robi się koronarografię. Po wykonaniu tych wszystkich badań można przeprowadzić analizy lekarskie i następnie dobrać program leczenia.
Leczenie dusznicy bolesnej to przede wszystkim zmiana trybu życia. Należy zadbać o to, by dieta była zbilansowana i lekka. Powinna być pozbawiona tłuszczy, które gromadzą się w tętnicach i żyłach, przez co zwęża się światło naczyń krwionośnych. Wpływ na to schorzenie ma także nasz układ nerwowy, dlatego, o ile jest to możliwe, powinno się unikać sytuacji stresowych, stronić od konfliktów. Jeśli chodzi o wysiłek fizyczny powinien być prowadzony pod okiem lekarza. Palenie papierosów lub fajki jest zabronione. Do tego lekarze przepisują zestaw leków, które pomogą udrożnić żyły i zwiększyć wydolność serca.
Jeżeli chcemy uniknąć powstania dusznicy bolesnej powinniśmy zawczasu o siebie zadbać. Nasze zdrowie jest w naszych rękach, więc to my mamy wpływ na jego stan. Największy wpływ ma na nie tryb życia, który jeśli jest źle prowadzony, może mieć przykre konsekwencje dla naszego zdrowia. Warto zatem żyć zdrowo, by móc jak najdłużej cieszyć się zdrowiem i witalnością.