Favore.plBaza wiedzyBudowa, dom, ogródRemonty, wykończenia wnętrz

Artykuł: Jak zaplanować remont i znaleźć fachową ekipę w sieci? (strona 3)

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Jak zaplanować remont i znaleźć fachową ekipę w sieci?

Jak zaplanować remont i znaleźć fachową ekipę w sieci?
Autor: ekspert_favore   |   3 cze 2011, 12:48   |   Dział: Artykuły

Właśnie kupiłeś nowe mieszkanie, a może czeka Cię zmiana wystroju wnętrz? Jeśli nie masz pojęcia, jak się do tego zabrać i gdzie znaleźć porządnych fachowców, ekspert Favore.pl podpowiada, jak zaplanować remont i znaleźć solidną ekipę.

Zgodnie art. 29 ust. 2 pkt 1 prawa budowlanego pozwolenia na budowę nie wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających na remoncie istniejących obiektów budowlanych i urządzeń budowlanych, z wyjątkiem obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Dosyć często pojawia się problem, czy wymiana stolarki okiennej to remont, na który musimy mieć pozwolenie czy bieżąca konserwacja nie wymagająca takiego pozwolenia. W sprawie wymiany stolarki okiennej i drzwiowej Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) przedstawił w 2007 roku następujące stanowisko:

"Zgodnie z art.3 pkt 8 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.), remontem jest wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.
Należy przy tym zauważyć, że ustawa – Prawo budowlane nie definiuje pojęcia „bieżąca konserwacja". Jednakże biorąc pod uwagę ogólnie przyjęte zasady wiedzy technicznej, można uznać, że bieżącą konserwacją są drobne czynności wykonywane na obiektach budowlanych, których celem jest zmniejszenie szybkości zużycia obiektu budowlanego lub jego elementów oraz zapewnienie możliwości ich użytkowania zgodnie z przeznaczeniem.


Z powyższych przepisów wynika, że wymiana stolarki okiennej i drzwiowej w budynku – jeżeli nie następuje ingerencja w obiekt budowlany polegająca np. na zmianie kształtu lub wielkości otworów okiennych lub drzwiowych – nie stanowi robót budowlanych objętych zakresem przedmiotowym powyższej ustawy. Tym samym, przeprowadzenie takich czynności nie wymaga ani pozwolenia na budowę, ani dokonania zgłoszenia właściwemu miejscowo organowi administracji architektoniczno-budowlanej.

KOMENTARZE
  • marta   7 cze 2011, 14:00
    Właśnie wzięłam kredyt w geninie więc zaraz zacznie się wielkie poszukiwanie ekipy- jeżeli ktoś ma speca od łazienek z okolic Wrocławia to proszę o info.