Coraz więcej osób decyduje się na dokonanie wymiany okien w swoim domu, co związane jest ze sporem wydatkiem na nowe okna oraz robociznę. Często wystarczy tylko dobra konserwacja i uszczelnianie okien aby oszczędzić sobie trudu i pieniędzy z całkowitą wymianą okien.
Kit szklarski jest mieszaniną pokostu i kredy szlamowej. Nie warto kitu sporządzać we własnym zakresie, lecz najlepiej gotowy kit nabyć w sklepach malarskich. (Nie używany kit można przechowywać przez zanurzenie całej porcji, zgniecionej w postaci bryły, na dnie naczynia z wodą.)
Przycinanie szyby nie jest trudne, lecz taniej i praktyczniej będzie kupić w warsztacie szklarskim szybę przyciętą na określony potrzebny nam wymiar.
Wymierzymy dokładnie wewnętrzne wymiary ramy na szybę wyjaśniając w warsztacie szklarskim, aby przycinana szyba była 2-3 mm mniejsza niż wewnętrzne wymiary ramy. Najlepiej z brystolu wyciąć dokładny szablon szyby i wg tego szablonu przyciąć szkło.
W czasie transportu szyby należy postępować ostrożnie, aby nie pokaleczyć rąk. Można obrzeże szyby obłożyć korytkami z tektury i przywiązać je sznurkiem.
Przed wstawienie nowej szyby resztki starego kitu w ramie okna należy starannie wydłubać i usunąć. Przed wstawieniem szyby należy w zagłębieniu ramy ułożyć wałek kitu. W czasie tych prac cała rama okna powinna być ułożona poziomo np. na krawędzi dwóch stołów. Wkładaną szybę przytrzymujemy, od spodu, szeroko rozstawiając palce dłoni. Jeżeli szyba będzie oparta na całym obwodzie ramy, wtedy ostrożnie naciskamy szybę, aby wycisnąć nadmiar kitu. Od strony górnej usuwamy nadmiar kitu i w drewno ramy wbijamy gwoździki. Nie mogą to być typowe gwoździki, lecz szklarskie drutowe pręciki. Od strony górnej nakładamy drugą warstwę kitu, wyrównując ją nożem.
Dopiero teraz odwracamy ramę wraz z szybą i nożem obcinamy nadmiar kitu z drugiej strony. Pręciki, które służą do umocowania szkła, wbijamy równolegle do powierzchni szyby przystawiając je bezpośrednio do szkła.