Favore.plBaza wiedzyPozostałeDla zwierzątHodowla zwierzątPsy

Artykuł: Pies ze schroniska w twoim domu

Dodaj zlecenie

Pies ze schroniska w twoim domu

Autor: Kasiamer   |   28 maj 2015, 11:39   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Psy

Szacuje się, że w polskich schroniskach przebywa obecnie około 100 tysięcy zwierząt, a ich liczba z każdym rokiem wzrasta. Schroniska są przepełnione i panują w nich często złe warunki. Przygarnięcie bezdomnego czworonoga wiąże się z wieloma konsekwencjami, jednak w zamian otrzymujemy bezgraniczną miłość i oddanie.

Chociaż ciągle otrzymujemy http://www.kochampsy.org/category/rasy/informacje o psach, które potrzebują domu, niestety większość z nich przebywa w schronisku do końca swojego życia.

Początki bywają trudne


Bez względu na to, czy bierzemy ze schroniska szczeniaka, czy dorosłego psa, zwierzę to jest obarczone dużą traumą. Każde z bezdomnych zwierząt ma swoją smutną historię, która pozostawiła trwały ślad na jego psychice. Zwierzęta, które trafiają do schroniska, najczęściej były bite, niedożywione, trzymane w okropnych warunkach. Wszystkich krzywd doznały od człowieka, dlatego bywają nieufne i lękliwe. Jednocześnie każde bezdomne zwierzę potrzebuje opieki i ludzkiej miłości.
Zabierając bezdomnego psiaka do domu, nie zapominaj, że wiele przeżył i większość niepokojących zachowań jest wynikiem przeszłych zdarzeń. W pierwszych dniach daj zwierzęciu czas, aby się oswoił z nowym domem. Zwierzę może wykazywać silny niepokój i węszyć po wszystkich kątach lub, wręcz przeciwnie, będzie chciało spokojnie poleżeć. Zaleca się również, aby przez pierwsze dwa tygodnie po adopcji psiaka nie kąpać go i nie zabierać do weterynarza, ponieważ są to sytuację, które mogą wywołać niepotrzebny stres.

Zbuduj więź

Pies ze schroniska może początkowo przejawiać niepokojące zachowania, lecz jeśli okażesz mu dużo cierpliwości i ciepła, z czasem wszystko wróci do normy. Najważniejsze, aby odbudować zaufanie zwierzęcia i wyeliminować złe nawyki. Wychowanie psa najlepiej rozpocząć od wyznaczenia granic - ustalenia, co pupilowi wolno, a czego nie. W ten sposób zapewniamy psu poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa.

Kolejną ważną rzeczą są powtarzane codziennie czynności, które wpływają pozytywnie na równowagę psychiczną czworonoga. Pies powinien mieć w domu miejsce, w którym może spokojnie poleżeć i nikt mu nie będzie przeszkadzał. Jedzenie najlepiej podawać w tym samym miejscu i o tej samej porze. Te z pozoru drobne czynności dadzą zwierzęciu poczucie, że nie stanie mu się krzywda, ponieważ wszystko w jego życiu jest przewidywalne.

Posiadanie bezdomnego psa może być dużym wyzwaniem, zwłaszcza na początku. Należy jednak pamiętać, że bezdomne zwierzęta są niezwykle wierne. Miłość, którą odpłacają za opiekę, jest bezwarunkowa. Podejmując decyzję o adopcji psa należy się więc liczyć z wieloma wyrzeczeniami. Fakt posiadania prawdziwego przyjaciela na całe życie rekompensuje jednak wszystkie początkowe trudności.

Autor: http://www.kochampsy.org/Profesjonalny blog o psach

KOMENTARZE
  • brak komentarzy