Czy na pewno wiesz jak brzmią aktualne przepisy odnośnie odśnieżania? Jest to bez wątpienia obowiązek, którego nie należy zaniedbywać, gdyż zalegający śnieg i lód mogą być bardzo groźne. Sprawdź, jak wybrać odpowiednią firmę odśnieżającą i kiedy najlepiej rozpocząć odśnieżanie.
Regularne odśnieżanie w sezonie zimowym należy do ważnych obowiązków właściciela nieruchomości. Oczywiście nie musi on pracy tej wykonywać samodzielnie ani indywidualnie. Na nim ciąży jednak odpowiedzialność za zalegający śnieg i lód oraz wszelkie ewentualne szkody, które mogą być z nim związane. Obowiązku odśnieżania z całą pewnością nie należy bagatelizować. Nie jest to tylko kwestia naszej wygody w poruszaniu się po terenie, ale czynność, której wykonanie lub niewykonanie może zaważyć o bezpieczeństwie wszystkich uczestników ruchu drogowego i nie tylko. Szczególnie istotne jest odśnieżanie ciągów komunikacyjnych i dachów. Są to miejsca, gdzie zalegający śnieg i lód stanowią szczególne zagrożenie.
Zalegający śnieg – zagrożenia
Nie trzeba daleko szukać, by znaleźć dowody na to, że zalegający śnieg może być naprawdę groźny – nie tylko dla mienia, ale też dla zdrowia i życia. Prawdopodobnie większość z nas pamięta tragedię, do jakiej doszło na Śląsku w 2006 roku, kiedy to zawalił się dach hali targowej w Katowicach. Jak dochodzono, winą była słaba konstrukcja dachu oraz niewłaściwe jego odśnieżanie. Po tym wydarzeniu zaobserwowano zwiększoną czujność zarządców i właścicieli nieruchomości w kwestiach odśnieżania dachów płaskich. Przykład z Katowic nie jest niestety jedyny. Śnieg potrafi być bardzo ciężki, zwłaszcza jeśli topniejący zmieni się nocą w lód. Taka pokrywa może ważyć od kilkuset kilogramów do masy mierzonej nawet w tonach. Taki ciężar, zwłaszcza na powierzchniach nieprzystosowanych, może wyrządzić nieodwracalne szkody – odkształcać powierzchnię, a nawet ją załamać. Dodatkowo może też zakłócać działanie niektórych elementów oraz instalacji zamontowanych na dachu.
Innym niebezpieczeństwem są zwisające z dachu lodowe sople i śniegowe nawisy. Stanowią one realne zagrożenie dla osób, które pod nimi przechodzą, zwłaszcza w momencie odwilży, ale nie tylko. Sople mogą również uszkodzić mienie, np. zaparkowany samochodów lub elementy budynku. Lód i śnieg może być też bardzo niebezpieczny, w przypadku, gdy zalega na chodnikach i ulicach, gdyż mogą na tym ucierpieć przechodnie lub poruszające się po nich pojazdy. Niezależnie od tego, kto odpowiada za stan ciągów komunikacyjnych, jego bezwzględnym obowiązkiem jest dbanie o to, by były one dokładnie odśnieżone. Taką nawierzchnię warto również posypać piaskiem, by zapobiec śliskości.
Odśnieżanie – przepisy
Szczegółowe przepisy odnośnie odśnieżania zależą od gminy, jednak ogólny przekaz jest jednoznaczny – odśnieżanie to obowiązek, o którym należy bezwzględnie pamiętać. Niewykonanie go to nie tylko kwestia wygody, ale również bezpieczeństwa. Odpowiedzialny jest zawsze właściciel, współwłaściciel, użytkownik wieczysty, zarządzający bądź użytkujący nieruchomość. Oprócz terenu nieruchomości powinni oni również zadbać o odśnieżenie chodnika biegnącego wzdłuż działki oraz usunięcie błota. W przypadku, jeśli przechodzeń z niego korzystający upadnie z powodu np. oblodzonej powierzchni i dozna kontuzji, może pociągnąć do odpowiedzialności właśnie te osoby. Inaczej sprawa przedstawia się, gdy na chodniku parkują samochody i pobierana jest za to opłata lub gdy chodnik stanowi część przystanku komunikacji.
Od czego zależą ceny za odśnieżanie?
Ceny za odśnieżanie mogą być bardzo różne. Wiele zależy od charakteru zlecenia i trudności wykonywania prac. Istotne jest również to, jakim sprzętem musi dysponować ekipa, by podjąć się prac. To zrozumiałe, że stawka będzie się zmieniać w zależności od tego, czy zostaną użyte tylko podstawowe narzędzia, takie jak łopaty do odśnieżania, czy też istnieje potrzeba wykorzystywania odśnieżarek spalinowych i piaskarek, a także ciągnika, który wywiezie śnieg. Sprawa komplikuje się też, gdy do odśnieżenia jest dach skośny. Do pracy na takiej powierzchni wymagane są stosowne uprawnienia. Stosowany powinien być też sprzęt zabezpieczający. Zleceń tych nie powinni podejmować się amatorzy, ze względu na duże ryzyko zawodowe i brak odpowiednich umiejętności oraz zasad zachowania bezpieczeństwa w miejscu pracy.
Jeśli chodzi o formę zapłaty – najczęściej jest liczona stawka godzinowa. Są też firmy, których cennik jest z góry ustalony. Ceny mogą różnić się w zależności od miejsca – zwykle im większe miasto, tym więcej zapłacimy. Czasem, więc jeśli jest taka możliwość, dobrze jest sprawdzić ofertę lokalnych przedsiębiorców.
Jaką firmę odśnieżającą wybrać?
Przed zdecydowaniem się na konkretną ofertę należy przeanalizować potrzeby, budżet i okres czasowy. Czy usługa ma być wykonywana okresowo, czy jednorazowo? Czy będzie ona realizowana na wysokościach? A może na wyjątkowo dużych powierzchniach? Ile czasu potrzeba na jej wykonanie? Czy będzie potrzebny wywóz śniegu lub posypywanie solą, lub piaskiem? Niektóre firmy oferują siłę mięśni swoich pracowników, inne mają w swojej ofercie odśnieżanie za pomocą specjalistycznego sprzętu maszynowego. Do niektórych prac bezwzględnie wymagane są stosowne uprawnienia i kwalifikacje.
Firmy zajmujące się odśnieżaniem bardzo często poza sezonem oferują całkiem inne usługi, np. z zakresu BHP, montażu systemów oddymiania, brukarstwa, architektury ogrodowej, wyburzania i rozbiórek, dekarstwa, stolarstwa, usług alpinistycznych, budownictwa, dostaw surowców, montaż instalacji antenowych, mycia elewacji, prac betoniarskich, instalacji elektrycznych, mycia okien, malowania dachów, konstrukcji stalowych, czy instalacji przeciwoblodzeniowych na dachach. Czasem więc wykonawca odśnieżania może być nam pomocny przez cały rok. Może się również zdarzyć, że współpracujemy już z kimś, kto w sezonie zimowym wykonuje również takie usługi. Warto o nie zapytać! Łączenie różnych usług bardzo często po prostu się opłaca – zarówno wykonawcy, jak i klientowi.
A kiedy najlepiej odśnieżać dach? Warunki usuwania śniegu i wybór firmy odśnieżającej powinien nastąpić jeszcze przed nadejściem zimy. W ty celu należy przeanalizować kwestie techniczne dotyczące budynku, jego wytrzymałość, konstrukcję oraz wszelkie instalacje i elementy zamontowane na dachu. W oparciu o te parametry ustala się poziom ostrzegawczy, który przekroczony informuje nas o konieczności odśnieżenia. Taki poziom, już w sezonie zimowym można przewidywać sprawdzając prognozy pogody. Firma, z którą podpisaliśmy umowę powinna być w tym okresie w gotowości i jak najszybciej reagować na obfite opady śniegu.