Telekomunikacja zajmuje się przekazywaniem informacji na odległość za pomocą sygnałów elektromagnetycznych. Wykorzystuje do tego łącza przewodowe, radiowe, światłowody bądź sygnały transportowe.
Dzięki telekomunikacji możliwe jest przesyłanie na odległość sygnałów, pism, obrazków, znaczków, informacji czy też dźwięków.
Rodzaje telekomunikacji:
• Ze względu na ilość nadawców lub odbiorców – telekomunikacja porozumiewawcza, rozsiewcza, zbiorcza,
• Ze względu na oznaczenie adresata – telekomunikacja z oznaczonymi podmiotami, z kręgiem nieoznaczonych podmiotów,
• Ze względu na rodzaj przekazywanej wiadomości – telekomunikacja i radiofonia, telegrafia, symilografia, telemetria, telemechanika, sygnalizacja,
• Ze względu na rodzaj operacji – przetwarzanie informacji, telekomutacja, teletransmisja.
Usługa telekomunikacyjna polega na przekazie sygnałów za pomocą sieci telekomunikacyjnej. Oznacza to, że usługą telekomunikacyjną jest każda transmisja, emisja i odbiór sygnałów, tekstów, obrazów i dźwięków lub wszelkiego rodzaju informacji drogą kablową, radiową, optyczną lub za pośrednictwem innych systemów elektromagnetycznych.
Na instalacje telekomunikacyjną składają się kable i przewody wraz z osprzętem instalacyjnym i urządzeniami telekomunikacyjnymi. Instalacja telekomunikacyjna wewnątrz budynku powinna być poprowadzona w specjalnych kanałach lub szybach instalacyjnych, które ochronią ja przed mechanicznymi zniszczeniami oraz nielegalnym podłączeniem.