Można śmiało zakładać, że dom, będąc w stanie surowym zamkniętym, jest już na półmetku budowy. Aby można było używać tej nazwy, budynek musi posiadać wstawione drzwi i okna oraz bramę garażową, jeśli garaż jest w bryle domu. Inaczej mówiąc, jest to budowla, która posiada już kompletną konstrukcję nośną, wspomniane wcześniej drzwi zewnętrzne i okna, ponadto dach i stropy. Pomieszczenia nie są wykończone, jednak budynek w stanie surowym zamkniętym jest zabezpieczony przed działaniem wszelkich atmosferycznych czynników zewnętrznych.
Choć jest to termin powszechnie znany i używany, brakuje jednoznacznej definicji w prawie budowlanym, czym jest on dokładnie. Warto więc zwrócić uwagę na to, czy w umowie jest dokładnie określone, jakie prace ma wykonać zleceniobiorca.
Jest to trzeci etap budowy domu, zaraz po stanie zerowym i surowym otwartym.
Izolacja stropu lub płyty podłogi na gruncie – w późniejszych etapach budowy znajdzie się tutaj posadzka, ma to również znaczący wpływ na izolacyjność akustyczną oraz termalną. Ważne jest więc, aby wykonawca nie popełnił tutaj błędu.
Drzwi zewnętrze i okna – ich dobra jakość sprawia, że wystarczą na wiele lat. Istotny jest tutaj współczynnik przenikania ciepła, określa on przenikanie ciepła przez przegrody termiczne. Dla okien wystarczająca wartość to nie więcej niż 1,1 W/(m2.K), natomiast dla drzwi 1,5 W/(m2.K). W 2021 roku zaczną obowiązywać ostrzejsze wymogi, warto więc zastanowić się nad zakupem stolarki je spełniającej, jeśli zależy nam na oszczędnym energetycznie domu. Nie wszystkie okna i drzwi muszą być tak samo ciepłe – nie ma większego sensu zamieszczać bardzo ciepłych okien w garażu, czy kotłowni.
Okres zamknięcia domu – budynki najczęściej zamykane są pod koniec roku, jesienią. Jeśli ekipy wykańczające budynek nie zaczną pracy od razu, może być opłacalny montaż alarmu i monitoringu, ponieważ elementy stolarski często ulegają kradzieży.
Dostarczenie przez ekipę drzwi i okien – często zdarza się, że ekipa zajmująca się stolarką otworową. Wtedy to jest duża szansa, że wszystkie elementy będą w harmonijnej stylistyce oraz pasował estetycznie i kolorystycznie do elewacji, czy dachu.
Ogólnie rzecz ujmując, koszt tego stanu, to około 50% z kosztów budowy całego domu.
Okna i drzwi – ich cena zależy od kilku czynników, materiału z jakiego zostały wykonane, standardu wykonania i rozmiaru. Najtańsze są okna z PCV, można je kupić już w cenie 1000zł, oraz drzwi ze stali. Okna drewniane kosztują dwukrotnie więcej niż z tworzywa sztucznego, najdroższe są natomiast te z aluminium lub drewniano-aluminiowe, nawet kilka tysięcy złotych za okno. Popularne są okna i drzwi z zastosowaniem oklein drewnopodobnych.
Brama garażowa – za niecały 1000zł można kupić nieocieplaną bramę uchylną, natomiast porównując jakość oraz cenę, najlepiej wypadają bramy segmentowe, taka o wystarczającej grubości, by utrzymać ciepło, posiadająca napęd kosztuje od 2000zł do 5000zł.
Niezwykle istotne jest staranne i szczelne zamontowanie, firma dbająca o jakość usług powinna oddelegować pracownika, który dokładnie wymierzy otwory. Firmy produkujące okna i drzwi najczęściej nie korzystają z wymiarów standardowych, tylko robią je pod wymiar. Jednak kupując u dużej firmy zazwyczaj trzeba się dostosować, ekipa powinna wtedy dokonać korekcji otworów.