Kosztorysowanie, ekspertyzy – podstawowe informacje
Budowa domu, plany remontowe, inwestycje – w tak poważnych decyzjach warto liczyć na wsparcie fachowca, który zgodnie ze swoim doświadczeniem oszacuje ile to tak właściwie będzie kosztować. Kosztorysant zajmuje się przygotowaniem dokumentów finansowych dla różnych celów i w różnych stadiach zaawansowania budowy. Osoba zlecająca kosztorys uzyskuje informacje o planowanych kosztach, opracowania informacji o wartości przedmiotu zamówienia, kontrolę złożonych ofert przez wykonawców, uzyskanie kredytu. Wykonawca dzięki takiej dokumentacji może ustalić wartości danej roboty i jej opłacalność. Profesjonalnie wykonany kosztorys jest więc kluczową sprawą dla powodzenia inwestycji.
Czym zajmuje się kosztorysant budowlany?
Zakres zadań, jakie może wykonać profesjonalny kosztorysant jest szeroki, są to między innymi: analiza wszelkich dokumentacji projektowych, ustalanie danych technicznych i technologicznych, które nie zostały określone w dokumentacji projektowej, ustalanie podstaw pomocnych przy określeniu ram kosztowych danej inwestycji, sporządzanie opisu robót w technologicznej kolejności, oszacowanie bezpośrednich kosztów robocizny, materiałów, kosztów pobocznych, wykonywanie pełnych kosztorysów przy pomocy dedykowanych narzędzi, współudział w przygotowywaniu dokumentów rozliczeniowych. Nic więc dziwnego, że aby zostać kosztorysantem budowlanym trzeba posiadać wiedzę techniczno-budowlaną oraz ekonomiczno-finansową. Większość zadań wykonywanych przez kosztorysanta ma wielki wpływ na wykonanie działań budowlanych we właściwy i rentowny sposób.
Wartość kontraktów budowlanych jest z reguły wysoka dlatego też rola kosztorysanta jest kluczowa. Sporządzenie kosztorysu budowlanego wymaga pojęcia na temat techniki robót budowlanych, średnich norm zużycia poszczególnych czynników produkcji (materiałów, sprzętu, robocizny). Dodatkowo również zasad ustalania kosztów pośrednich budów, kosztów zarządu. Dobry kosztorysant powinien umieć uwzględniać w kosztorysach ryzyko związane z prowadzoną działalnością budowlaną, wynikające z technicznych warunków realizacji i zmiennego wpływu otoczenia.
Kto może zostać kosztorysantem?
Kosztorysantem budowlanym może być osoba wykształcona zarówno technicznie jak i w obszarze ekonomii łącząc te dwa obszary wiedzy. Kluczowa jest też praktyczna wiedza związana z obsługą dedykowanych programów komputerowych oraz znajomość prawa, które obowiązuje.
Średni zarobek kosztorysanta waha się między 2 800 a 4 500 zł i jest uzależniony od wielu czynników, m.in. wielkości i kapitału firmy, dla której pracuje, wykształcenia, stażu pracy oraz regionu zatrudnienia.
Kosztorysowanie, ekspertyzy – co warto wiedzieć?
Powstanie kosztorysu budowlanego to proces, na który składają się poszczególne etapy:
- ustalenie celu sporządzenia kosztorysu oraz jego rodzaju
- zebranie wszystkich potrzebnych danych wyjściowych
- wykonanie przedmiaru oraz ustalenie podstaw wycen
- dokonanie właściwej wyceny
- sporządzenie kompletnego dokumentu
Obecnie najpopularniejszą techniką kosztorysowania jest wykorzystanie oprogramowania komputerowego, które znacznie ułatwia pracę kosztorysanta – ciężar obliczeń zostaje przerzucony na system. Rola kosztorysanta to dopilnowanie wszelkich danych, rodzajów robót i nakładów ale również dbanie o aspekty prawne i rentowność przedsięwzięcia. Kosztorysantem w budownictwie jest najczęściej inżynier budownictwa, czasem architekt. Aby wykonywać ten zawód nie trzeba posiadać specjalnych uprawnień.
Wycena nieruchomości to skomplikowany proces, dlatego stosuje się rozmaite podejścia, metody i techniki ich szacowania. W wycenie nieruchomości korzysta się najczęściej z gotowych cenników o różnym stopniu scalenia elementów i zakresie. W pewnych sytuacjach wykonuje się kalkulacje oparte na katalogach KNR, KNNR, KSNR i innych, które regulują najistotniejsze kwestie.
Kosztorysy możemy podzielić na cztery podstawowe rodzaje: kosztorys inwestorski, kosztorys ofertowy, kosztorys podwykonawczy oraz kosztorys zamienny. Kosztorys inwestorski charakteryzuje się tym, że jest przygotowywany na potrzeby inwestora i określa szacunkową średnią wartość budowy, przygotowuje się go przed rozpoczęciem działań budowlanych. Wersja ofertowa to dokument stanowiący kalkulację ceny wystawiany przed podpisaniem umowy na wykonanie danej inwestycji, jest on stosowany na ogół w systemach zamówień publicznych. Kosztorys podwykonawczy służy do określenia wynagrodzenia wykonawcy w przypadku braku wcześniejszego kosztorysu ofertowego, wykonywany jest po zakończonej inwestycji. Kosztorys zamienny to dokument, który zastępuje kosztorys ofertowy – nie może służyć do wyceny robót, które nie zostały wcześniej ujęte w wersji ofertowej.
Jaką firmę wybrać?
Wybierając firmę, której powierzysz tak kluczowe zadania upewnij się, czy specjalizuje się ona w takiej formie kosztorysowania, jaką potrzebujesz (inwestorskie, ofertowe, podwykonawcze, szacunkowe). Poznaj też firmę lepiej wyszukując opinie na temat jej działania w sieci. Pamiętaj, że aby zostać kosztorysantem budowlanym nie potrzeba specjalnych uprawnień, dlatego zweryfikuj wszystkie dane jakie posiadasz na temat konkretnej firmy. Przedsiębiorstwo, które utrzymuje się na rynku od wielu lat dzięki swojemu doświadczeniu udzieli Ci kompleksowego wsparcia zarówno na poziomie ustalenia celu jak i sporządzenia właściwego dokumentu.