Prace ziemne, uzbrojenia – co warto wiedzieć
Jednym z najważniejszych i najbardziej odpowiedzialnych zadań na budowie jest odpowiednie przygotowanie prac ziemnych oraz uzbrojenie. Praca zbrojarza jest wyjątkowo odpowiedzialna i wymaga ogromnej wiedzy technicznej z zakresu ogólnego budownictwa. Wykonane przez niego zbrojenia mają, mówiąc ogólnie, wzmacniać wytrzymałość betonu w budynku - w praktyce materiał ten wymaga solidnego wzmocnienia bez którego okazałby się dość kruchy. Efekty prac zbrojarskich nie są co prawda widoczne gołym okiem, ale w rzeczywistości mają ogromny wpływ na ogólną wytrzymałość budowanej nieruchomości.
Praca zbrojarza
Zbrojarze mają przed sobą odpowiedzialne zadania i na ich dobrze wykonanej pracy opiera się cała konstrukcja budowy oraz powodzenie dalszych jej etapów. Wykonują oni szkielety całych konstrukcji żelbetowych ze specjalnej stali zbrojeniowej. Do głównych obowiązków zbrojarza zalicza się wykonywanie elementów żelbetowych, tworzenie zbrojenia oraz układanie go w szalunkach, wszelkie prace związane z obróbką betonu, zabezpieczenie budowli, obsługa dedykowanych maszyn a także nadzorowanie przebiegu prowadzonych prac zbrojarskich i ziemnych. Przed rozpoczęciem pracy zbrojarz jest zobligowany do zapoznania się z dokumentacją budowlaną, na jej podstawie ustala rozwiązania konstrukcyjne i materiałowe. Fachowiec jest odpowiedzialny jest za przeprowadzenie wszystkich potrzebnych przygotowań oraz efektywne przeprowadzenie usługi zbrojarskiej na budowie. Zbrojarze w swojej pracy posługują się spawarkami, cęgami, giętarkami, młotkami oraz innymi ręcznymi i mechanicznymi narzędziami. Często zbrojarz zajmuje się też ciesielstwem, gdyż wykonuje tak zwany szalunek. Prace zbrojarskie obejmują także prefabrykację, czyli gięcie prętów, spawanie i gwintowanie.
Zbrojarze mają z reguły ukończoną szkołę o profilu budowlanym – w tym zawodzie oprócz fachowej wiedzy potrzebna jest również wiedza ogólna z zakresu budowlanego. Aby zostać zbrojarzem trzeba być w nienagannej kondycji fizycznej – jest to ciężka praca, wymagająca odpowiedniej ilości siły. Dla przyszłego zbrojarza istotne są dodatkowo zdolności manualne, dokładność i precyzja powinny być filarami, na których budowlaniec opiera swoją pracę.
Zbrojarz zarabia w zależności od posiadanego doświadczenia oraz oczywiście charakteru wykonywanego zlecenia, średnie miesięczne zarobki mogą zaczynać się od 2100 zł i wynieść nawet ponad 3500 zł.
Jakie powinny być zbrojenia?
Prace zbrojarskie ściśle więżą się z pracami nad budową fundamentów. Po wytyczeniu przyszłego budynku i przygotowaniu powierzchni na specjalnym szalunku z desek zostaje wylany fundament. Jednak przed wykonaniem fundamentu należy wykonać jego dokładne zbrojenie. Do tego celu wykorzystywane są stalowe pręty, które łączy się tzw. Strzemionami.
Aby zbrojenie było dobre i solidne trzeba pamiętać o jakości i czystości użytych materiałów. Wszystkie używane pręty należy dokładnie oczyścić z zabrudzeń, plam oleju czy smaru. To bardzo ważne ponieważ takie substancje mogą zmniejszyć wytrzymałość całego zbrojenia. Widok nalotu na prętach powinien nas zaalarmować – należy go dokładnie usunąć jeszcze przed rozpoczęciem właściwych prac zbrojeniowych. Niekiedy bywa tak, że pręty stalowe posiadają drobne ślady korozji – tym nie należy się przejmować, najgroźniejsze dla konstrukcji są tłuste i gęste zabrudzenia.
Pamiętaj, że przed wylaniem betonu należy dokonać odbioru zbrojenia. Kiedy fachowcy zakończą swoje prace ważne jest aby zweryfikować stan i jakość wszystkich połączeń, ocenić całość szalunku. To sprawa kluczowa i całość zbrojenia musi być poddana udokumentowanej w dzienniku budowy kontroli jeszcze przed wylaniem fundamentu.
Prace zbrojarskie – o czym trzeba pamiętać?
Wykonywanie zbrojenia to jedna z najważniejszych prac na budowie, aby mieć pewność, że są one prawidłowe i solidne należy pamiętać aby materiały użyte do zbrojenia (stal, strzemiona) były odpowiedniej klasy i średnicy. Kluczową kwestią jest również rozmieszczenie prętów zbrojeniowych w żelbetowym elemencie – powinno być zgodne z projektami – jest to kwestia, której warto dopilnować.
Pamiętaj, że elementy żelbetowe po zalaniu mieszanką betonową ulegają zakryciu – jeżeli na tym etapie budowy powstaną błędy nie będzie możliwe aby je wykryć oraz naprawić Dodatkowo całość fundamentów w kolejnych etapach będzie zakryta hydroizolacją i zasypana – z tego powodu sprawdzenie czy zbrojenie zostało wykonane poprawie przez wylaniem fundamentu jest kluczowa. Brak kontroli tego etapu prac przez inspektora budowlanego to poważny błąd.
Odbiór zbrojenia
Po zakończonej usłudze zbrojarskiej konieczny jest odbiór prac wykonany przez uprawnioną w tym kierunku osobę. Na co warto zwrócić uwagę odbierając pracę? Zbrojenie ław fundamentowych powinno się składać z 4 prętów o średnicy 12 mm, które zostają połączone strzemionami o średnicy 4,5-6 mm – razem tworzą one szkielet przestrzenny w osi ławy fundamentowej. Ważnym jest aby zarówno pręty jak i strzemiona były dość sztywno połączone z drutem wiązałkowym metodą spawania lub zgrzewania.