Jest to specjalny poziomy fragment konstrukcyjny, który oddziela sobą kondygnacje na dachu. Znajduje się on pomiędzy sufitem a posadzką dachu.
Istnieje kilka rodzajów stropów. Wybór konkretnego z nich zależy od projektanta konstrukcji i zależy od głównych cech geometrycznych całego budynku. Brane są pod uwagę: kształt, rozpiętość podpór oraz obciążenie, które może na sobie trzymać.
Do najczęściej wybieranych stropów należą:
Strop gęstożebrowy – jest jednym z najczęściej wybieranych rodzajów stropu. Składa się on z ogromnej ilości, blisko ułożonych żeber, które mają za zadanie spełniać funkcje nośną. Mogą być one wykonywane tuż na miejscu budowy, ale również jako prefabrykowane i półprefabrykowane produkty.
Stropy monolityczne – jest to również jeden z najbardziej popularnych rodzajów stropu. Tworzenie ich polega na montażu szalunku oraz podpór już na całej powierzchni. Konstrukcję tą następnie zalewa się w celu utwardzenia mieszanką betonową. Najczęściej stosuje się ten rodzaj przy skomplikowanych kształtach oraz większych obciążeniach.
Strop prefabrykowany – jest wykonany z kilku elementów tj. beton komórkowy, płyt kanałowych, ale także żelbetonowych płyt. Rodzaj ten nie wymaga podpór montażowych.
Strop półprefabrykowany – jest to rodzaj stropu monolitycznego. Za główny element uznaje się zbrojone płyty, na których następnie układa się dodatkowe wzmocnienie i zalewa nadbetonem.
Strop drewniany – jest to jeden z najrzadziej używanych stropów, ze względu na to, że najczęściej występuje on w domkach letniskowych i drewnianych, będących lekką konstrukcją. Przez lekką masę, niestety konstrukcja ta jest dość mocno podatna na ugięcia, co przenosi drgania, ale także dźwięki uderzeniowe.