Głównym celem tego systemu jest wytwarzanie ciepła. Następnie jego dystrybucja oraz przekazanie do konkretnych miejsc. Elementy wchodzące w skład tych systemów tworzą dokładny obieg grzewczy, który ma za zadanie zapewnić sprawne doprowadzanie ciepła w danych pomieszczeniach.
Wytwarzanie ciepła – jest pierwszy element danej instalacji, który odpowiada za wytworzenie ciepła np. pompa ciepła, gazowy kocioł kondensacyjny czy innego rodzaju urządzenia wytwarzające ciepło. Obecnie we wszystkich technologiach jest podgrzewany nośnik ciepła (w większości przypadków jest to po porostu woda).
Dystrybucja ciepła – jest to drugi element całości układu grzewczego, który polega na doprowadzeniu nośnika ciepła (wody) od urządzeń grzewczych już bezpośrednio do pomieszczeń, które mają zostać ogrzane. Dystrybucja polega na systemie rur, pierwsza z nich doprowadza gorącą wodę do pomieszczeń, a druga z kolei na odprowadzaniu już schłodzonej wody z powrotem do kotła centralnego.
Przekazywanie ciepła w pomieszczeniach – centralny kocioł przekazuje rozgrzaną wodę drogą rurociągową doprowadzając do grzejników lub ogrzewania podłogowego.
Idealnym przykładem systemu grzewczego jest ogrzewanie podłogowe. Może być ono elektryczne, ale również i wodne. Jeśli chodzi o to pierwsze to niestety koszty stają się dość duże, w szczególności, jeśli mówimy o większych pomieszczeniach. Podstawą takiej instalacji są rury pod podłogą, które są ułożone w formie pętli lub meandrowej. Rury są wykonane ze stali nierdzewnej, ale w głównej mierze z mosiądzu.