To jedna z najbardziej ekonomicznych, wydajnych i ekologicznych metod pozyskiwania ciepłej wody użytkowej i ogrzewania. Rosnąca popularność tych urządzeń wynika nie tylko z rosnącej troski Polaków o środowisko naturalne, ale także z rosnących cen paliw takich jak węgiel, olej opałowy czy gaz ziemny. Niewątpliwymi zaletami pomp ciepła są również ich niskie koszty eksploatacji, łatwość obsługi oraz możliwość wykorzystania środków z Programu Czyste Powietrze.
Pompa ciepła jest częścią większego systemu, który składa się z następujących trzech części:
Źródło dolne - tj. gleba, powietrze lub woda;
Sama pompa - pochłania ciepło z otoczenia i zamienia je w użyteczną formę;
Górne źródło - czyli system grzewczy w budynku. Najczęściej stosuje się ogrzewanie płaszczyznowe (podłogowe, ścienne i sufitowe), rzadziej stosuje się tradycyjne grzejniki.
Pompy ciepła są często stosowane jako alternatywa dla ogrzewania gazowego, olejowego lub elektrycznego. W końcu aż dwie trzecie kosztów utrzymania budynku wiąże się z ogrzewaniem, a niskie koszty eksploatacji to główny czynnik decydujący o atrakcyjności tego typu ogrzewania. Pompy ciepła nadają się nie tylko do budynków jednorodzinnych, ale także do budynków wielorodzinnych, komunalnych i przemysłowych. Nie ma również znaczenia czy budynek jest nowy, czy wybudowany wiele lat temu.
Zaletą jest to, że nie potrzebujemy składów paliw ani całej infrastruktury związanej z tradycyjnym odbiorem i przetwarzaniem paliwa (co wymagałoby dodatkowej powierzchni w nieruchomościach i budynkach). Pompy ciepła mogą być również stosowane w nowoczesnych budynkach bez kominów, określonych rodzajów wentylacji czy nawiewu powietrza.