Architekt budowlany to przede wszystkim autor projektu Twojej wymarzonej nieruchomości. Jest odpowiedzialny za całokształt - wygląd i funkcjonalność - poszczególnych pomieszczeń, jak i całej budowli. Zanim jednak powstanie nowy dom, musi powstać szczegółowy projekt, który jest wynikiem pracy i doświadczenia architekta dodanych do oczekiwań i wyobrażeń klienta.
Praca architekta to w dużej mierze czas poświęcony na rozmowy z klientem, czyli ustalanie wstępnych założeń, wizji czy nanoszenie poprawek w późniejszej fazie trwania współpracy. Wnikliwa rozmowa pozwala architektowi na poznanie potrzeb zlecającego – mówiąc ogólnie – poznanie wyobrażenia jak ma wyglądać wymarzony dom. Po ustaleniu wstępnych założeń, specjalista może określić prognozę kosztów całego przedsięwzięcia oraz podpowiedzieć, jak można te koszty ewentualnie zredukować. Dodatkowo może wstępnie nakreślić funkcjonalność pomieszczeń i wygląd całego budynku. Kolejnym etapem pracy projektanta jest przygotowanie odpowiednich szkiców. Jest to czasochłonna i wymagająca praca, na której będą opierały się wszystkie późniejsze ustalenia. Po zaakceptowaniu wstępnych szkiców przez klienta, specjalista przystępuje do opracowywania docelowego projektu budynku. W tym etapie zostają również określone konkretne prace budowlane i nadzór nad całym projektem przyszłej budowy. Warto wiedzieć, że architekt reprezentuje również klienta podczas zawierania umów dotyczących prac budowlanych, dodatkowo nadzoruje przebieg tych prac, ocenia oraz oczywiście służy fachową poradą podczas całego procesu trwania budowy. Dobry architekt nie tylko wykona doskonały projekt ale też będzie służył wsparciem tak długo, jak budowa nie zakończy się sukcesem.
Nie każdy wie, że w zawodzie architekta występują różne specjalizacje. Możemy na przykład wyróżnić architekta wnętrz, który zajmuje się kreowaniem ostatecznego wizerunku pomieszczeń oraz ich funkcjonalności – jest to osoba, która ściśle odpowiada za design i klimat panujące w naszych przyszłych „czterech ścianach”. Architekt krajobrazu zaś zajmuje się projektowaniem rozwiązań dla otwartych przestrzeni publicznych, aranżacją ogrodów, parków, skwerów – dzięki wsparciu tego fachowca będziesz mieć pewność, że Twój ogród jest nie tylko piękny ale też funkcjonalny i pełen ciekawych rozwiązań. Wyróżniamy również ruralistę, czyli architekta specjalizującego się w terenach wiejskich - projektuje on na przykład ośrodki wypoczynkowe oraz przyległe tereny. Urbanista z kolei to fachowiec, do którego należy kreowanie przestrzeni miejskiej, ma za zadanie pracę nad podniesieniem komfortu życia w zurbanizowanych przestrzeniach poprzez stałe dostosowywanie ich do mieszkańców danej aglomeracji.
Architekt, aby zyskać uznanie na rynku i zaufanie klientów powinien spełniać parę podstawowych warunków. W tym zawodzie kluczowe jest posiadanie wyczucia estetyki - smak i dobry gust to podstawa każdej kreacji architektonicznej. Istotny jest także talent plastyczny, kreatywność i innowacyjność. Wyobraźnia przestrzenna oraz wiedza na temat materiałów budowlanych, konstrukcji i wszelkich aspektów technicznych czyni z architekta prawdziwego fachowca, którego z pewnością polecisz znajomym. Biorąc pod uwagę aspekty charakterologiczne, jakie w tym zawodzie ceni się najbardziej - między innymi skrupulatność, dokładność i precyzję. Zaangażowanie w powierzone zadanie, komunikatywność i otwartość (niekiedy nawet cierpliwość) – taki zestaw cech na pewno pomoże w stałym i efektywnym kontakcie z klientem.
Warto wiedzieć, że zawód architekta dodatkowo ściśle łączy się z rozległą wiedzą z przedmiotów ścisłych i rysunku – musi on też posługiwać się programami takimi jak AutoCad, 3DMax lub ArchiCad – najlepiej w sposób biegły.
Kiedy planujemy budowę i potrzebujemy skorzystać z usług architekta najlepiej jeśli wybierzemy doświadczonego specjalistę z własnym biurem projektowym i szerokim portfolio – dzięki temu będziemy w stanie ocenić jego wcześniejsze prace i zweryfikować czy styl w jakim dany specjalista pracuje pokrywa się z naszymi oczekiwaniami. Pamiętaj, że podstawą dobrej współpracy jest wspólny język. Projekt oczywiście będzie wykonany tak, aby spełniał wymagania postawione przez zleceniodawcę – należy jednak wziąć pod uwagę, że każdy architekt ma swój niepowtarzalny styl, który będzie miał wpływ na efekty współpracy. Jeżeli twój wymarzony dom to skromny i klasyczny budynek z okiennicami i czerwonym dachem, to raczej odrzuć oferty fachowców, których portfolio opiera się na nowoczesnych formach i przeszkleniach, bo może się okazać, że współpraca z takim projektantem (o ile dojdzie do skutku) będzie trudna dla obu stron. Na rynku jest tak duża konkurencja, że poświęcając trochę czasu można bez trudu znaleźć specjalistę, który idealnie zrozumie Twoją własną wizję nowego domu.
Warto również rozejrzeć się za biurem projektowym usytuowanym w okolicy przyszłego miejsca budowy – będzie to znacznie ułatwiało przyszłą współpracę i zwiększy szybkość reakcji projektanta na problemy, które mogą się pojawić podczas prac budowlanych.