Ogrodzenia są prostym wyznacznikiem granic działki lub gruntu. Pozwalają one uniknąć sporów co do wywłaszczenia terenu, jeśli takie ogrodzenie zostało postawione zgodnie z wymiarami przedstawionymi na planach działki. Wydzielają to, co jest nasze i chronią nasz grunt przed bezprawnym wtargnięciem obcych ludzi, wywołują poczucie bezpieczeństwa. Często też osłaniają teren, tak aby móc czuć się swobodnie przebywając na ogrodzie i przykładowo opalając się.
To, czy ogrodzenie działki można postawić bez żadnych dodatkowych formalności, zależy głównie od jego wysokości. Po nowelizacji przepisów prawnych nie jest wymagane zgłaszanie w odpowiednim urzędzie takiej czynności, jeśli ogrodzenie nie przekroczy 2,2 metra wysokości. Nie musimy również zgłaszać przebudowy istniejącego już płotu, nawet takiego który oddziela dwie działki sąsiadujące ze sobą lub jest to ogrodzenie od strony ulicy. Ze względów bezpieczeństwa zapisany jest również przepis, że ogrodzenia poniżej 1,8 metra nie mogą mieć niebezpiecznego zakończenia w górnej części konstrukcji. Należy przede wszystkim unikać ostrych szpiców i innych podobnych wykończeń, głównie metalowych i niepłaskich. Przepis ten został stworzony głównie z myślą o zwierzętach, ale też ludziach i ich bezpieczeństwie.
Kwestię sporną w postawieniu ogrodzenia stanowią koszty. W nowym budownictwie, osiedlach szeregowych, bliźniakach i innych budowach z rąk deweloperów, zazwyczaj ogrodzenie jest już gotowe i wliczone w cenę nieruchomości. Problem może się pojawić, jeśli dom stawiamy na zakupionej przez nas działce, a obok buduje się sąsiad. Pytanie, kto ponosi koszty ogrodzenia, które ma dzielić te dwie działki. Prawo nie reguluje dokładnie tej kwestii, ale w myśl litery prawa, sąsiedzi zmuszeni są dojść do porozumienia w kwestii wizualnej ogrodzenia, a koszty ponosi ten, z którego inicjatywy to wyszło. Podsumowując, płaci ta osoba, która potrzebuje tego ogrodzenia do ochrony swojej własności, sąsiad niezainteresowany tym tematem nie ma obowiązku współfinansowania ogrodzenia. Prawo również reguluje kwestię bram wjazdowych i furtek. Muszą się one obowiązkowo znajdować w granicach działki i ich otwieranie lub zamykanie nie może nachodzić na sąsiednią działkę, ponieważ może przeszkadzać. Minimalna szerokość furtki wejściowej to 90 cm dla posiadłości jednorodzinnej, a szerokość bramy wjazdowej nie może być mniejsza niż 2,4 metra.