Garaż zabezpiecza auto przed kradzieżą i złymi warunkami atmosferycznymi ale także może być magazynem. Planując budowę garażu zastanawiamy się czy garaż powinien znajdować się w bryle domu czy ma być wolnostojący. Budowę najlepiej zaplanować na samym początku. Należy też pamiętać, że budynek musi być funkcjonalny i bezpieczny.
Nasz garaż powinien być wysoki na 2,2 m. Jeśli jest wbudowany w bryłę domu to musi być akustycznie wyizolowany w ścianach i stropach oraz szczelny czyli zabezpieczony przed przenikaniem szkodliwych gazów do innych pomieszczeń w domu. Podczas budowy garażu powinniśmy też pamiętać o kształcie działki i usytuowaniu budynku względem wjazdu.
Wybór pomiędzy garażem wolnostojącym a w bryle domu nie jest prosty. Oba mają zalety i wady. O wyborze powinny decydować , warunki na działce, oraz możliwość dobudowania podjazdu.
Garaż wbudowany w bryłę domu pozwala zaoszczędzić miejsce na posesji, taki typ garażu możemy zastosować kiedy mamy małą działkę. Nie musimy tez opłacać osobnego projektu co pozwala nam zaoszczędzić. Budując garaż tego typu możemy zyskać dodatkowe wejście do domu, umożliwia to wygodne i szybkie przemieszczanie się z garażu do domu. Garaż taki daje szanse również możliwość stworzenia tarasu lub wybudowania pokoju nad nim. Taki garaż ma też wady. Wymaga dodatkowego nakładu pracy ponieważ potrzebna jest wentylacja dzięki której spaliny nie dostaną się do domu oraz ocieplenie i wyciszenie garażu.
Garaż wolnostojący jest odpowiedni dla osób które maja dużą działkę budowlaną. Daje on większa swobodę. Budując taki garaż możemy ograniczyć wydatki na ocieplenie, wentylację i izolacje akustyczną. Bezpieczny też jest nasz dom w przypadku pożaru ponieważ ogień nie dostanie się do środka. Wadą budowy takiego garażu jest przestrzeń oraz koszty pozwolenia na budowę oraz projektu. Problemem tez może być korzystanie z takiego garażu. W złych warunkach atmosferycznych będziemy musieli pokonać drogę z domu do garażu.