Ogrody zimowe, werandy, oranżerie – najważniejsze informacje
Popularność ogrodów zimowych stale rośnie, nic dziwnego – mają mnóstwo kuszących zalet. Uatrakcyjniają architekturę budynku, dodatkowo łączą jego wnętrze z naturalnym otoczeniem. Umożliwiają domownikom wypoczynek wśród roślin, kwiatów poprawiając tym samym komfort mieszkania. Warto wiedzieć, że pełnią również funkcję tzw. śluzy klimatycznej, dzięki której w zimie łatwiej utrzymać ciepło w domu, a w lecie pomieszczenia przylegające do ogrodu nagrzewają się znacznie wolniej. Ogrody zimowe izolują w dużym stopniu wnętrze budynku od hałasu zewnętrznego, dodatkowo stabilizując wilgotność powietrza we wszystkich pomieszczeniach.
Takie rozwiązanie architektoniczne polecane jest w szczególności tym, którzy w chłodne dni tęsknią za bujną roślinnością, wysokimi temperaturami i letnim klimatem. Nie zawsze możemy sobie pozwolić na zimowy wyjazd w ciepłe kraje, a dzięki własnej oranżerii można sprowadzić tropiki do swojego domu. Aranżując własny ogród zimowy nie tylko zyskamy przytulne miejsce, w którym będziemy mogli się relaksować oraz rozkoszować kontaktem z roślinnością przez cały rok. Dzięki takiemu zabiegowi otrzymamy również dodatkową powierzchnię użytkową domu.
Własny ogród zimowy – jak się do tego zabrać
Ogrody zimowe powstające przy istniejącej już nieruchomości najczęściej budowane są na istniejących już tarasach – w takiej sytuacji nie są konieczne żadne ingerencje w konstrukcję budynku (trzeba jednak zadbać o odpowiednie ogrzewanie i instalację elektryczną). Jeżeli jednak nie ma możliwości zaadaptowania tarasu na potrzeby powstania ogrodu, możemy postawić osobną oranżerię od podstaw.
Aby cieszyć się naszym nowym ogrodem w pełni należy odpowiednio przygotować się do realizacji tego pomysłu. Ważne jest określenie optymalnej lokalizacji ogrodu, dobranie odpowiedniego projektu oraz powierzenie realizacji zlecenia doświadczonym fachowcom. Niezbędne jest również dopełnienie formalności – jeżeli planowana powierzchnia ogrodu wyniesie poniżej 25 m2 zawiadamiamy starostwo powiatowe o planowanym podjęciu działań budowlanych i po 30 dniach można przystąpić do realizacji (jeśli w tym czasie starostwo nie wniesie sprzeciwu). Może się zdarzyć, że nasz wymarzony ogród będzie zajmował większą powierzchnię. Jeżeli planowana inwestycja przekroczy 25 m2 kluczowe jest aby złożyć wniosek o pozwolenie na budowę – dopiero po pozytywnym rozpatrzeniu takiego wniosku możemy przystąpić do działania.
Najlepsze miejsce na oranżerię to wschodnia lub zachodnia strona domu, ściany pomieszczenia powinny opierać się na osobnym fundamencie. Rozwiązania konstrukcyjne ogrodów zimowych bazują na profilach wykonanych z PVC, aluminium lub drewna. Profile te mocuje się bezpośrednio do ściany budynku – nigdy do warstwy ocieplenia. To, co wyróżnia ogrody zimowe to duża liczba przeszkleń, które nadają im niepowtarzalny klimat. Pamiętaj, że materiały, z których zostanie wykonany ogród powinny zapewniać ciepłochronność, ochronę przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym oraz komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Kolejną bardzo ważną kwestią jest wybór optymalnego sposobu wentylacji pomieszczenia – można zdecydować się na wentylację mechaniczną, dachową lub klimatyzację w zależności od usytuowania ogrodu i Twoich indywidualnych potrzeb. Dodatkowo oranżerię można wyposażyć w ogrzewanie – nie jest to jednak konieczne, zależy od preferencji użytkownika. Pamiętaj jednak, że bez ogrzania pomieszczenia w zimie może być tam po prostu za zimno, dlatego warto rozważyć przystosowanie oranżerii do każdej pory roku.
Roślinność w ogrodzie zimowym
W nowym ogrodzie możemy posadzić nasze ulubione rośliny. Na początek warto jednak rozważyć posadzenie flory o korzeniach śródziemnomorskich – jest ona łatwa w uprawie i relatywnie tania w codziennym utrzymaniu. Oczywiście z czasem możemy przekształcić naszą oranżerię nawet w tropikalną dżunglę, hodując tam palmy, drzewka cytrusowe a nawet krzewy kawowca. Jeżeli lubisz kolorowe storczyki i inne tropikalne kwiaty kwitnące – wkomponują się one idealnie w zimowy ogród.
Ile kosztuje budowa ogrodu zimowego?
Koszt dobudowy ogrodu zimowego zależy od wielu czynników. Mniej zapłacimy za obiekt wzniesiony na istniejącym już tarasie, znacznie droższe natomiast będzie wybudowanie ogrodu od podstaw, łącznie z fundamentem. Aby zaoszczędzić wybierzmy gotowy projekt – znacznie więcej będzie kosztował taki wykonany na zamówienie. Różnice wynikają też z powierzchni obiektu, liczby przeszkleń, zastosowanych rozwiązań i kosztów robocizny. Największy wpływ na ostateczną cenę inwestycji mają materiały użyte to wykonania konstrukcji i wykończenia oranżerii. Najtańszy będzie ogród wykonany z profili PVC, średni koszt to ok. 500 – 600 zł za metr kwadratowy wraz z przeszkleniem. Konstrukcja z drzewa będzie droższa, ale nie powinna przekroczyć 900 zł za metr kwadratowy. Najdroższą opcją będzie ogród z aluminium, może kosztować nawet 2000 zł/m2.