Renowacja, czyli nowe życie starych mebli
Metamorfozy mebli zyskują wielką popularność – zwłaszcza wśród miłośników nowoczesnych, ręcznie robionych i ekologicznych rozwiązań. Po co kupować nowe wyposażenie, skoro można nadać nowe życie starym meblom?
Miłośników mebli i wyposażenia odnawianego, rekonstruowanego, czy modyfikowanego nie brakuje – czego dowodem może być ilość poradników i filmów dokumentujących metamorfozy, umieszczana w internecie każdego dnia. Niektórzy, bardziej obeznani z tematem, decydują się na przeróbkę mebli na własną rękę. Inni – zlecają usługi renowacji wykwalifikowanym fachowcom. Powody są różne – zniszczenie mebla przez czas, zużycie lub czynniki mechaniczne, zmiana wystroju lub charakteru wnętrza, lub po prostu chęć posiadania czegoś unikatowego. Tak, czy inaczej można powiedzieć, że jest to rozwiązanie w trendach, kreatywne, a także przeważnie bardziej ekologiczne, niż kupowanie nowego wyposażenia domu.
Jak odnowić meble na własną rękę?
Proste prace związane z renowacją mebli możemy zrobić sami – pod warunkiem, że mamy trochę zdolności manualnych. Do tego przyda się też nieco czasu i cierpliwości, a także wolnej i dobrze zabezpieczonej przestrzeni, na której będziemy przeprowadzać prace. Dokładny ich przebieg zależy oczywiście od tego, w jaki sposób będziemy chcieli przerobić meble, a także od materiału, z jakiego są one wykonane. Inaczej będziemy przygotowywać się do malowania lub oklejania regału, a inaczej do wymiany obić krzeseł. Podstawowymi materiałami, w które warto się zaopatrzyć przygotowując się do tego typu prac będą m.in.: papier ścierny o grubości 180 i 240, farby, pędzle, dekory gipsowe, lakier, klej do drewna, ozdobne listewki, czy taśma malarska.
Najpopularniejszym sposobem odnawiania mebli jest ich malowanie specjalnymi farbami, np. emalią akrylową do drewna lub lakierem przemysłowym. Jeśli obiekt, który chcemy pomalować jest pokryty fornirem lub laminatem to podstawą będzie ich dokładne umycie, a następnie oszlifowanie za pomocą papieru ściernego. Następnym krokiem będzie oczyszczenie powierzchni z pozostałego pyłu oraz jej ewentualne osuszenie. W przypadku mebli pokrytych laminatem warto jeszcze przed malowaniem nałożyć specjalny podkład. Do malowania możemy również wybrać produkty, dzięki którym będziemy mogli ominąć proces szlifowania, np. farby renowacyjne lub kredowe. By jednak zwiększyć ich trwałość dobrze dodatkowo pokryć tak pomalowaną powierzchnię woskiem lub lakierem.
W przypadku mebli i powierzchni zewnętrznych, czyli takich, które na co dzień wystawione są na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych, takich jak wilgoć, mróz czy promienie słoneczne, powłoka ochronna powinna być większa. W wielu źródłach znajdziemy informację, że niezbędne są co najmniej trzy warstwy zabezpieczające; impregnat głęboko penetrujący oraz dwie warstwy impregnatu w wybranym odcieniu. Dla wygody w późniejszym utrzymaniu czystości, dodatkowo można potraktować taką powierzchnię również lakierem lub lakierobejcą.
Jakie prace warto zlecić fachowcom?
O ile malowanie lub lakierowanie, a także drobne prace dekoracyjne zwykle nie są specjalnie skomplikowane, a materiały możemy kupić w niemal każdym sklepie budowlanym, o tyle inne roboty często wymagają specjalistycznego sprzętu i umiejętności. Jako że nie każdy z nas ma takie możliwości, w odpowiedzi na takie potrzeby powstają usługi renowacji mebli. Do prac, które warto zlecić fachowcom możemy zaliczyć np. renowację mebli, wymianę tapicerki skórzanej, lakierowanie i utrwalenie koloru tapicerki, czyszczenie dywanów, wykładzin, mebli tapicerowanych oraz tapicerek samochodowych, renowację, odnawianie antyków, rzeźbienie w drewnie, dorabianie brakujących elementów meblowych, sklejanie mebli, naprawa elementów mechanicznych, wymiana zamków i zawiasów.
Profesjonalna renowacja, konserwacja i naprawa może dotyczyć zarówno antyków, jak i mebli współczesnych, stylowych, stylizowanych, czy po prostu takich, które lata swojej świetności mają już dawno za sobą. Może to być zarówno wyposażenie kuchenne, sypialne, dzienne, jadalne, jak i łazienkowe, tarasowe lub po prostu przedmioty dekoracyjne, codziennego użytku.
Renowatorzy mebli – kim są?
Pojęcie renowacji mebli może kojarzyć się przede wszystkim z konserwacją wyposażenia drewnianego. Tymczasem okazuje się, że różne meble możemy przerabiać na różne sposoby. Do prac tego typu zaliczamy również m.in.: wymianę tapicerki, usuwanie przebarwień, konserwację elementów metalowych, czy mechanicznych. Ponadto, by zajmować się odnawianiem wyposażenia domowego, niekoniecznie trzeba być wykształconym rzemieślnikiem – czasami drobnymi pracami restauratorskimi (np. malowaniem, oklejaniem) z powodzeniem zajmują się branżowi amatorzy.
Niemniej jednak posiadanie odpowiedniego przygotowania do wykonywania zawodu bez wątpienia znacząco ułatwia i usprawnia pracę, a także pozyskanie nowych klientów. Firmy oferujące odnawianie mebli często wykonują wiele różnych usług. Ich pracownicy mogą mieć kompetencje lub współpracować z fachowcami z branży tapicerskiej, stolarskiej i ślusarskiej. Niekiedy trudnią się nawet również konserwacją i odnawianiem obrazów malarskich, czy rzeźby.
Najważniejsze zsady renowacji mebli
To, w jaki sposób zostaną odnowione meble nie może być kwestią przypadku. Zwykle decydujemy się na skorzystanie z usług renowacyjnych w jakimś określonym celu – np. dopasowanie starego wyposażenia do nowej koncepcji wnętrza, czy wręcz przeciwnie – wzbogacenie wystroju poprzez dodanie lub zmianę wyglądu mebla. By jednak efekt prac mógł cieszyć oko przez długi czas, warto pamiętać o kilku zasadach. Warto zwracać na nie uwagę nie tylko podczas robót we własnym zakresie, ale również zlecając lub nadzorując prace fachowców.
1. Odnawianie mebli zgodnie z kanonami panującymi w okresie, z którego pochodzą – oczywiście, jeśli naszym zamysłem jest celowe „złamanie” kanonu, zasada ta nabiera zupełnie innego charakteru. Jednak podczas odnawiania mebli, niezależnie od ich charakteru zawsze dobrze mieć świadomość i wiedzę na temat specyfiki ich materiałów oraz czasu, w którym powstały. Dzięki temu ich nowe życie zostanie podkreślone, a nie będzie jedynie „zasłoną” dla ubytków spowodowanych ich wiekiem i uszkodzeniami mechanicznymi.
2. Zrozumienie charakteru wnętrza, do którego trafią meble – to kluczowa umiejętność w tej branży. Większość z nas w dekoracji domu kieruje się własnym gustem i upodobaniami, jednak fachowiec, który odnawia meble na zamówienie musi się liczyć z tym, że zgłoszą się do niego klienci o różnej wrażliwości i oczekiwaniach. Istnieją w tej branży pewne kanony dobrego gustu, jednak większość jest kwestią indywidualną. Dom to miejsce, w którym to mieszkańcy powinni czuć się najlepiej. Zadaniem takiego specjalisty jest więc zrozumienie potrzeb klientów oraz przestrzeni, w jakiej przebywają na co dzień. Odnowiony mebel powinien
3. Przede wszystkim dokładność – dokładność i jeszcze raz dokładność! Do jeden z najważniejszych składników sukcesu. Piękne przedmioty rzadko kiedy powstają na skutek przypadku. Zwykle są wynikiem żmudnej i precyzyjnej pracy doświadczonych i cierpliwych osób. To, co tworzone powoli i z wielką dbałością stanowi o wysokiej jakości, która jest w dzisiejszych czasach coraz bardziej doceniana przez konsumentów. Przy bogatej ofercie dostępnej na rynku, łatwo rozpoznać przedmioty robione ręcznie, z dużą dokładnością. Przepisem na dobry produkt niekoniecznie jest więc jego ilość, a staranność jego wykonania.