Szafy wnękowe na miarę każdego mieszkania
Szafa wnękowa czy tradycyjna? Przed takim dylematem stają zwykle ci, którzy mają przed sobą remont lub urządzanie wnętrz od podstaw. Jeśli jesteś taką osobą, sprawdź koniecznie, jakie możliwości oferują szafy wnękowe i dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie.
Szafy wnękowe zwykle są projektowane na wymiar. Dostosowuje się ją możliwości pomieszczenia; rodzaju wnęki, wysokości pokoju, ustawienia ścian i planowanego rozmieszczenia innych mebli. W zależności od projektu mogą to być konstrukcje bardzo lub bardzo skomplikowane. Możliwości jest naprawdę wiele, ponieważ taka szafa to indywidualnie dobrane rozwiązanie, dopasowane do potrzeb wnętrza, w którym ma docelowo stanąć. Istnieją zarówno miłośnicy, jak i sceptycy szaf wnękowych, jedno jednak jest pewne – taka konstrukcja pozwoli zaoszczędzić dużo miejsca, maskując przedmioty codziennego użytku, których nie chcemy wystawiać na pokaz naszym gościom.
Rodzaje szaf wnękowych
Szafa szafie nierówna, zwłaszcza, że te wnękowe zwykle projektuje się z myślą o rozkładzie pomieszczenia, w których mają się znaleźć. Pod względem konstrukcji możemy wyróżnić kilka rodzajów szaf, z których najpopularniejsze to: szafa wnękowa pełna, ze ścianką boczną, z pawlaczem lub narożna. Każda z nich tworzy osobne rozwiązanie, odpowiadające na inne potrzeby i spełniające inną funkcję.
Szafa pełna z drzwiami przesuwnymi
To najbardziej klasyczne rozwiązanie, które zwykle pierwsze przychodzi na myśl, kiedy pojawia się termin „szafa wnękowa”. Może ona stanąć w dowolnym miejscu w pomieszczeniu lub zostać wmontowana we wnękę. Zawiera ona wszystkie elementy szafy wolnostojącej; ścianki, podłogę, sufit oraz drzwi przesuwne. To sprawia, że może ona zostać przestawiona i nie musi być przywiązana do jednego miejsca, jeśli np. będziemy chcieli z biegiem czasu zmienić wystrój lub charakter wnętrza. Taka szafa może uzupełnić niemal każde pomieszczenie i nie wymaga specjalnych warunków. Wykorzystuje zazwyczaj tylko część ściany, a jej drzwi przesuwne niekiedy mają charakter dekoracyjny lub są wykończone lustrem.
Szafa ze ścianką boczną
Taka szafa wykorzystuje ścianę tylną pomieszczenia. Może również bazować na jego suficie i podłodze, ale równie dobrze mogą to być elementy wykonane specjalnie na zamówienie. Charakterystyczne jest dla niej to, że to elementy wewnętrzne; ścianka wykonana najczęściej z laminowanej płyty oraz drzwi przesuwne wyznaczają ramy mebla. Jej niewątpliwą zaletą jest możliwość obudowania nią niemal każdej ściany. Nie wymaga ona posiadania dodatkowej wnęki w pomieszczeniu. Jej szerokość, długość oraz wysokość możemy dostosować do własnych potrzeb.
Szafa z pawlaczem
To świetny pomysł dla mieszkańców wysokich pomieszczeń, ale nie tylko. Zakłada on zabudowę na całej wysokości ściany. Taka szafa posiada osobny, dodatkowy moduł nad częścią główną konstrukcji, co daje nam dodatkowe, zabudowane miejsce do przechowywania, np. na co dzień mniej potrzebnych przedmiotów. Mebel musi posiadać sufit, który będzie podstawą dla elementu, jakim jest pawlacz. Warto zwrócić uwagę na jej wytrzymałość, jeśli chcemy przechowywać w nim cięższe rzeczy. Pawlacz może stanowić integralną część szafy lub być elementem dodatkowym, zamontowanym powyżej konstrukcji lub obok.
Szafa narożna
Sprawdza się w pomieszczeniach, w dużych, jak i małych pomieszczeniach. W małym pokoju może przebiegać wzdłuż ścian, a tam, gdzie możemy pozwolić sobie na zabudowanie większej przestrzeni – może pełnić funkcję „wypukłej” względem ścian garderoby. Ważne, by decydując się na takie rozwiązanie liczyć się z tym, że pomieszczenie będzie mniejsze, gdyż szafa zajmie nie jedną, a dwie ściany lub ich części. W zależności od preferowanej wielkości szafy ścianki boczne są montowane osobno lub stanowią je ściany pokoju. Front stanowią drzwi przesuwne, które w przypadku szafy w kształcie litery „L” montowane są tak, by przesuwały się w przeciwne strony lub – w przypadku szafy garderobowej, tak, by odsłaniały daną ściankę.
Dlaczego warto zdecydować się na szafę wnękową?
Szafy wnękowe mogą pomóc nam zaoszczędzić wiele miejsca. Wykorzystują wnęki lub wpasowują się w niewykorzystane ściany, które zabudowane tworzą praktyczny schowek na przedmioty codziennego użytku. Dzięki nim możemy ukryć rzeczy, których nie chcemy pokazywać naszym gościom, zaczynając od ubrań, a kończąc na chemii gospodarczej, niewielkim sprzęcie AGD, sprzęcie do ćwiczeń, czy nawet desce do prasowania. Szafa wnękowa, w zależności od możliwości i projektu, może być naprawdę pojemna i zmieścić dużo więcej, niż tradycyjne szafy, czy komody wolnostojące.
Co więcej, szafy zabudowane mogą pełnić również funkcję estetyczną – w dwojaki sposób. Na przykład ich fronty mogą być pokryte zdobieniami lub fototapetą, która udekoruje wnętrze lub nada mu konkretny charakter. Jednolite drzwi przesuwne również mogą przyczynić się do podwyższenia estetyki wnętrza. Dzięki pojemnej szafie, z pola widzenia zniknie wiele niepotrzebnych elementów, a wysokiej jakości wykończenie frontu będzie stanowić ładne tło dla wyposażenia pokoju.
Kolejnym plusem jest możliwość zaprojektowania szafy od podstaw, według własnego pomysłu. Nie musimy wybierać spośród sklepowych rozwiązań – w miarę możliwości, jakie stwarza pomieszczenie, możemy zadecydować o ilości półek, rozmieszczeniu haczyków i uchwytów na wieszaki, czy rodzaju półek lub podwieszanych koszyków. Montaż szafy wnękowej umożliwia więc nie tylko projektowanie pomieszczenia pod kątem estetycznym, ale również funkcjonalnym.
Czy szafy wnękowe mają w ogóle wady? Oczywiście, tak jak wszystko. Nie każdemu do gustu przypada właśnie takie rozwiązanie. Dla kogoś, kto ceni sobie meble klasyczne, może ona nie pasować do koncepcji całego wnętrza. Poza tym szafa wnękowa nie zawsze rozwiązuje problem w małych i niskich mieszkaniach. Podstawą funkcjonalności i estetyki takiego pomysłu na wnętrze, jest wysokiej jakości, profesjonalne wykonanie i projekt. Jeśli szafa zostanie wykonana z uwzględnieniem potrzeb, przez kompetentnego fachowca, może znacząco ułatwić funkcjonowanie domowników, a także sprawić, że wnętrze nabierze pożądanego charakteru.