Konserwacja zabytków to dziedzina związana z historią sztuki i archeologią czyli inaczej jest to zabieg konserwatorski. Dziedzina ta zajmuję się utrzymaniem zabytków w dobrym stanie przez jak najdłuższy czas oraz ich zabezpieczeniem. Zabytki zabezpiecza się przed degradacją naturalną oraz zagrożeniami z zewnątrz. Zabezpieczenie to ma charakter techniczny, użytkowy i prewencyjny. Umożliwia to dalsze użytkowanie zabytku i jego ochronę. Posługuje się dużą ilością zabiegów tj. konserwacja, rekonstrukcja, odbudowa itp. Konserwacja zabytków zapewnia dziełom sztuki jak najdłuższy byt w tym samym stanie. Konserwację przeprowadza się po dokładnym opracowaniu obiektu lub dzieła, przeprowadzeniu szeregu badań archiwalnych i historycznych. Badania te mają na celu ustalenie w jakim stanie jest zabytek oraz jaką ma wartość, ustala się także zakres prac.
Konserwację wykonuje się głównie poprzez zabiegi chemiczne i fizyczne. Zabieg chemiczny polega na przywracaniu równowagi kwasowej danego obiektu oraz na przywracaniu pierwotnego wyglądu zabytków. Zabieg fizyczny natomiast polega na wzmacnianiu struktury obiektu. Konserwacja zabytków zajmuję się też problemami związanymi z warunkami atmosferycznymi i świetlnymi podczas wystawiania i składowania dzieł sztuki.
Konserwacja ma na celu utrzymanie zabytku w dotychczasowym stanie jednak w zabytkach występują pewne braki. W takim przypadku zabieg ten trzeba poszerzyć o zabieg o rekonstrukcję. Całość takich zadań nazywana jest restauracją obiektu.