Mówi się, że wraz z wiekiem wszystko ma prawo się psuć. Zazwyczaj potem pojawia się dylemat, czy naprawiać zepsutą rzecz, czy może jest to nieopłacalne i warto kupić po prostu nowy egzemplarz. Takie dylematy towarzyszą nam nawet w życiu codziennym, a co jeśli taka decyzja może mieć realny wpływ na standard naszego miejsca zamieszkania?
Jest wiele osób, które kupiły stare domy „za grosze”, bądź otrzymały je w spadku po bliskich. W Polsce króluje zdecydowanie stare budownictwo. Większość domów ma ponad sto lat i pamiętają czasy wojny. Natomiast na obrzeżach dużych miast dominują osiedla nowych domów jednorodzinnych, które stale się powiększają. Czynników, które definiują to gdzie się budujemy jest wiele. Przede wszystkim bliskość do miasta, bliskość głównych dróg, szkół i cena gruntu. To właśnie ten ostatni czynnik może dać do myślenia osobom, które mają stary na dobrze zlokalizowanej działce. Cena gruntów budowlanych poszła w górę i przyjmuje zdecydowanie tendencję wzrostową. To może być powód, dla którego taką nieruchomość można sprzedać, bądź wyburzyć dom i grunt przyszykować na sprzedaż.
Oczywiście nie zawsze nie opłaca się wyremontować starą nieruchomość. Aby taki dom spełniał dzisiejszy standardy należy wymienić szereg rzeczy oraz przeprowadzić kompleksowy remont. Często też układ pomieszczeń jest w starym stylu i nie spełnia naszych oczekiwań. Mamy do wyboru kilka opcji. Decydując się na remont takiej nieruchomości, możemy wyburzyć niepotrzebne ściany i przeprowadzić dość kosztowny remont. Można również całkowicie wyburzyć taki dom, który nie nadaje się do zamieszkania a jego odnowienie jest nieopłacalne. Ponad stuletnie nieruchomości, które nie były odnawiane od początku, mogą po prostu przypominać ruinę. Rozbiórka jest również kosztowna, lecz jeśli taki grunt zostanie odpowiednio przygotowany pod budowę nowej nieruchomości, będzie to stanowiło świetną okazję do zarobienia, w momencie, w którym taką nieruchomość otrzymaliśmy za darmo np. w spadku. Przy takich decyzjach należy sugerować się możliwością ewentualnego zarobku z tytułu lokalizacji i wielkości działki, a także fakt, czy chcemy w nim zamieszkać i w niego inwestować. Często budowa nowego domu może być niższa niż remont bardzo starej nieruchomości. Warto w takim przypadku skontaktować się z rzeczoznawcą, który wyceni dom i działkę, pozwoli to nam ustalić co jest dla nas najbardziej opłacalne.