Definicji niepełnosprawności jest bardzo dużo, nie zawsz są one dobrze sprecyzowane. Oprócz wad powstałych po nieszczęśliwych wypadkach jest wiele innych powodów, które prowadzą do pogłębiania niepełnosprawności. Jednym słowem niepełnosprawność jest brakiem przystosowania organizmu do otoczenia. Wyróżnia się trzy rodzaje niepełnosprawności : fizyczna, umysłowo-psychiczna oraz pozostałe które nie są bliżej określone. Istnieją także inne schorzenia które określają stopień niepełnosprawności.
Najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie pochylni w celu wejścia do budynku. Jej szerokość powinna wynosić min. 120 cm. Po bogach powinny być krawężniki o wysokości 7 cm. Zazwyczaj na takie pochylnie nie ma miejsca, w takim wypadku można zastosować urządzenia dźwigowe. Wyróżnia się dwa rodzaje takich urządzeń: platformy pionowe i schodowe. Platforma podłogowa jest praktycznie niewidoczna i może być stosowana w obiektach zabytkowych i o wysokim standardzie. Platformy schodowe są miej wydajne, zaletą jej jest to, że nie wymaga szybu i oddzielnego pomieszczenia. Odpowiednio przygotowane po winne być pomieszczenia higieniczno-sanitarne. Powinna być zagwarantowana przestrzeń oraz zainstalowana odpowiednio przygotowana miska ustępowa i umywalka oraz uchwyty umożliwiające korzystanie z urządzeń. W budynkach też powinny znajdować się windy. Jest to duże ułatwienie dla osoby niepełnosprawnej która chce dostać się na wyże piętra budynku.
W budynkach występują często bariery architektoniczne. Są to utrudnienia dla osób niepełnosprawnych . Utrudniają one swobodę ruchu osobą niepełnosprawnym. Barierami są np. wysokie krawężniki, schody, studzienki piwniczne oraz nieprawidłowy poziom nachylenia pochylni oraz brak oznaczeń.