Pomiar pokazuje za pomocą liczb relacje między obiektami poprzez przydzielenie tych liczb zgodnie z określonym kluczem. Pomiar obejmuje między innymi użycie narzędzi i przyrządów pomiarowych oraz wykonanie obliczeń.
Pomiarem możemy również nazwać doświadczenia mające na celu wyznaczenie przebiegu czasowego lub rozkładu w przestrzeni danej wielkości fizycznej, a także zależności między wielkościami.
Wynik pomiaru to wartość wielkości wyznaczona przez pomiar. Każdy pomiar obarczony jest błędem pomiaru, którego oszacowanie dopełnia czynności pomiarowe. Pomiary klasyfikuje się ze względu na mierzoną wielkość, charakter jej zmian w funkcji czasu, metodę pomiarową itp.
Przykładowym podziałem jest podział na:
• Pomiar bezpośredni, czyli taki, który pozwala przyporządkować liczby mierzonym cechom bez pomocy innych cech,
• Pomiar pośredni, w nim mierzone cechy są funkcją pomiarów innych cech o znanych skalach ich pomiaru.
Do ważniejszych cech pomiaru należy:
• Odtwarzalność pomiaru – stopień zgodności wyników pomiaru tej samej wielkości w przypadku, gdy poszczególne pomiary są wykonywane różnymi metodami, przez różnych obserwatorów, w różnych laboratoriach w dość długich odstępach czasu w porównaniu z czasem trwania pojedynczego pomiaru i w różnych warunkach,
• Powtarzalność pomiaru – stopień zgodności wyników kolejnych pomiarów tej samej wielkości, wykonywanych przez tego samego obserwatora w danym laboratorium w tych samych warunkach, tymi samymi metodami i za pomocą tych samych przyrządów pomiarowych.
Badania to eksperymentalne lub teoretyczne prace podejmowane przede wszystkim w celu zdobycia nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na konkretne zastosowanie lub wykorzystanie.
Konsultacje polegają na zasięganiu opinii u specjalisty lub rzeczoznawcy w celu uzyskania od tej osoby rady lub wyjaśnień. W zależności od specjalisty, ważności omawianego tematu i sytuacji konsultację mogą być darmowe lub odpłatne.