Stempel jest przyrządem służącym do odciskania znaków lub pieczęci. Odciska on określony wzór pieczątki na danej powierzchni, zazwyczaj na kartce papieru. Proces odbicia stempla wygląda bardzo podobnie do procesu odbijanie czcionki technologią druku wypukłego, jednak różni się tym, że podczas użycia stempla cały proces przebiega ręcznie. Stemple można najczęściej spotkać w urzędach pocztowych lub innych instytucjach, wymagających oznakowania przesyłek oraz dokumentów.
Datownik to inna nazwa na stemple używane w urzędach pocztowych oraz innych instytucjach i biurach. Stosuje je się wszędzie tam, gdzie bardzo ważne jest oznakowanie dokumentu datą. Najczęściej na datownikach wybita jest data przyjęcia oraz zarejestrowania dokumentu bądź przesyłki. Datowniki służą również do kasowania znaczków pocztowych, czyli oznaczania ich trudnozmywalnym tuszem. Umożliwia to ponowne wykorzystanie znaczka z dostarczonej przesyłki i przyklejenie jego do nowej, innej przesyłki. Niektóre, nowocześniejsze datowniki dają możliwość zmienienia godziny na pieczątce. Jest to stosowane głównie na przejściach granicznych, gdzie bardzo ważne jest określenie dokładnej godziny przebycia granicy.
Pieczątka służy głównie do pozostawienia trwałego odcisku (śladu) na określonym podłożu. Różni się ona od pieczęci tym, że nie wymaga dodatkowego nośnika odbitki. Istnieją trzy rodzaje pieczątek różniące się ze względu na użytą w nich technikę. Należą do nich: pieczątki w technologii Pre-Ink (polegają na tym, że materiał jest naświetlany za pomocą specjalnego urządzenia błyskowego), pieczątki polimerowe (są to pieczątki, których matryca wykonana jest z fotopolimeru dodatkowo utwardzonego światłem UV) oraz pieczątki gumowe (to pieczątki, których matryca stworzona jest z gumy wulkanizowanej).